Czy pracownik zatrudniony na pełen etat, może w okresie rozliczeniowym czteromiesięcznym pracować np. w styczniu o 8 godz.dłużej, a w innym miesiącu krócej?
W całym okresie liczba godzin będzie zgodna z czasem pracy obowiązującym, tj.664 godzin.
Czy w takim przypadku te godziny w styczniu należy liczyć jako nadgodziny?
 
Odpowiedź: na przestrzeni kilkumiesięcznego okresu rozliczeniowego pracodawca może planować czas pracy pracownika w taki sposób, aby w jednym miesiącu przepracował większa liczbę godzin a w kolejnym odpowiednio mniejszą, a nawet tak aby korzystał z całego miesiąca wolnego do pracy.
 
Dowiedz się więcej z książki
Czas pracy. 50 najważniejszych problemów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

 
Uzasadnienie: okresem rozliczeniowym jest okres, dla którego dokonuje się ustalenia, czy planowany czas pracy pracownika mieści się w granicach obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy (dobowego i tygodniowego) w przyjętym systemie czasu pracy oraz czy nie zostanie przekroczony przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy - art. 129 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. Jest to również okres, po upływie którego dokonuje się rozliczenia czasu pracy pracownika. Liczba godzin pracy w poszczególnych dniach i tygodniach musi się zatem bilansować na przestrzeni okresu rozliczeniowego (a nie na przestrzeni danego miesiąca). Tym samym pracodawca może planować czas pracy pracowników w taki sposób aby w jednych miesiącach okresu rozliczeniowego pracownicy przepracowali więcej godzin a w kolejnych odpowiednio mniej. Taka organizacja pracy nie powoduje powstania pracy w godzinach nadliczbowych (pod warunkiem, że pracownikowi nie zostanie zaplanowana do przepracowania większa liczbą godzin niż wynikająca z obowiązującego go wymiaru czasu pracy).