Odpowiedź: nie, w takim przypadku urlop ojcowski nie przysługuje.

Uzasadnienie: w myśl art. 1823 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni przysługuje pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko. Skoro przesłanką prawa do urlopu ojcowskiego jest wychowywanie dziecka przez pracownika-ojca należy stwierdzić, że urlop ten nie będzie mu przysługiwał w sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe lub zmarło przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Brak jest w odniesieniu do urlopu ojcowskiego unormowania na kształt art. 1801k.p., który reguluje kwestie związane z wymiarem urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownicy w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia.

Zobacz takze: Urlop ojcowski cieszy się popularnością

 

Pracownik-ojciec dziecka może natomiast w opisanym przypadku skorzystać z 4 dni urlopu okolicznościowego. Zgodnie z § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 z późn. zm.) w razie narodzin dziecka pracownika, jak również w przypadku zgonu jego dziecka, pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika na czas obejmujący 2 dni.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.