Odpowiedź: w stażu urlopowym należy uwzględnić poprzednie okresy zatrudnienia bez względu na wymiar czasu pracy, w jakim pracownik świadczył pracę.

Czytaj: Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy

 

Uzasadnienie: zgodnie z art. 154 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – dalej k.p. wymiar urlopu wynosi:

- 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,

- 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Nie ma też znaczenia, w jakim wymiarze czasu pracy pracownik był zatrudniony. Pracownikowi, który posiada 2-letni okres zatrudnienia na 1/16 etatu, należy więc uwzględnić w stażu urlopowym 2 lata poprzedniego zatrudnienia.

Ponadto, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wlicza się okresy ukończonej nauki. Pracownikowi, który ukończył studia wyższe, w stażu urlopowym należy uwzględnić z tego tytułu 8 lat - art. 155 § 1 pkt 6  k.p.

Jeżeli zatem pracownik ma ukończone studia wyższe i posiada 2-letni okres zatrudnienia, to jego staż urlopowy wynosi 10 lat (8 lat studia + 2 lata pracy), a tym samym pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 26 dni.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.