Pracodawca chce wydawać świadectwa pracy po okresie próbnym.
Czy w punkcie dotyczącym okresu zatrudnienia powinna znaleźć się adnotacja, że umowa była zawarta na okres próbny?

Treść świadectwa pracy została sformalizowana i określona w art. 97 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. i dopracowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 z późn. zm.).
W świadectwie pracy należy podać, m.in. okres zatrudnienia wskazując datę początkową i końcową stosunku pracy. Nie trzeba wyszczególniać rodzaju umowy o pracę.

W tej sytuacji istotne znaczenie ma fakt, czy zatrudnienie po okresie próbnym jest kontynuowane na podstawie umowy o pracę na czas określony bądź bezterminowo czy też nie.
Jeżeli pracodawca zdecydował, że po zakończeniu okresu próbnego nie zawiera nowej umowy o pracę, to należy pracownikowi wydać świadectwo pracy. Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy zgodnie z art. 97 § 1 k.p. Powinien wydać świadectwo pracy niezwłocznie, czyli w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W przypadku umów terminowych jest to ostatni dzień zatrudnienia.
Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy po ustaniu jednej umowy o pracę zawierana jest następna. Zgodnie z art. 97 § 11 k.p. w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy tylko na żądanie pracownika. Pracownik powinien zgłosić żądanie wydania świadectwa pracy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W tym miejscu należy wspomnieć, że 21 marca 2011 r. wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy w tym zakresie. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy, pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie tych umów, dopiero z upływem 24 miesięcy poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Jednakże nowe przepisy znajdą zastosowanie do stosunków pracy zawartych na podstawie tych umów poczynając od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej (art. 97 § 11 w brzmieniu nadanym przez art. 1 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz. U. Nr 36, poz. 181).