Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy trzeba płacić dodatek za godzinę nadliczbową?

Czy z tytułu zmiany czasu pracy z letniego na zimowy powstanie konieczność wypłaty dodatków jak za pracę w godzinach nadliczbowych?
articleImage: Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy trzeba płacić dodatek za godzinę nadliczbową? fot. Thinkstock
 

Zmiana czasu z letniego na zimowy sama przez się nie powoduje jeszcze konieczności wypłaty wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Jednakże może to nastąpić w sytuacji, gdy pracownik rozpoczyna pracę w nocy pomiędzy dniami w czasie których następuje zmiana czasu.

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. - o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 16, poz. 144) Prezes Rady Ministrów wprowadza i odwołuje czas letni środkowoeuropejski, w drodze rozporządzenia, ustalając na okres co najmniej jednego roku kalendarzowego dokładne daty, od których następuje wprowadzenie lub odwołanie czasu letniego, uwzględniając istniejące standardy międzynarodowe w tym zakresie. W myśl § 2 ust. 2-3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2009-2011 (Dz. U. Nr 236, poz. 1627) - dalej r.c.l., odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3 minut 00 na godzinę 2 minut 00, która będzie godziną początkową czasu środkowoeuropejskiego, a czas od godziny 2 minut 00 do godziny 3 minut 00 czasu środkowoeuropejskiego (zimowego) będzie się oznaczać dodatkową literą "a" (godzina 2a minut 01 do godziny 3a minut 00), po czym nastąpi godzina 3 minut 01 czasu środkowoeuropejskiego.

W praktyce oznacza to, że godzina występująca pomiędzy godziną 3.00 czasu letniego a 3.00 czasu zimowego (występująca na skutek "cofnięcia" zegarów z godz. 3.00 czasu letniego na 2.00) nie "ginie", ale pozostaje w rozliczeniu czasu pracy jako dodatkowa godzina oznaczona zgodnie z powołanym wyżej § 2 r.c.l.

Jeżeli, przykładowo, pracownicy rozpoczynają pracę na nocnej zmianie o godz. 0.00, a kończą o 8.00 wówczas będą, w dniu w którym następuje zmiana czasu z zimowego na letni, pracować de facto o 1 godzinę dłużej - jeżeli pracodawca nie zmieni godziny zakończenia pracy nocnej zmiany w tym dniu na wcześniejszą (np. z 8.00 na 7.00).

To oznacza, że jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikom czasu wolnego w wymiarze przewidzianym art. 151 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., powinien wypłacić pracownikom wynagrodzenie wraz z dodatkiem jak za pracę w nadgodzinach nocnych tj. 100% stawki godzinowej wynagrodzenia pracownika wynikającą z jego osobistego zaszeregowania (art. 1511 § 1 pkt 1 lit. a k.p.).

Michał Culepa 23.10.09
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
 
Ebook - badania lekarskie

Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy trzeba płacić dodatek za godzinę nadliczbową?

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    Obrazek do artykułu: W 2015 roku pracownik odbierze dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    W tym roku pracownicy będą mogli po raz drugi odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Pracodawcy zrekompensują podwładnym 2 dni świąteczne -15 sierpnia i 26 grudnia. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. Autorka Meritum Prawa Pracy radzi pracodawcom jak oddać dzień wolny zgodnie z przepisami. Więcej

  • Opieka nad dziećmi okresem składkowym do emerytury

    Obrazek do artykułu: Opieka nad dziećmi okresem składkowym do emerytury

    Urlop wychowawczy, który matka wzięła na swoje dziecko przed 1 stycznia 1999 r. podwyższy emeryturę. Wszystko przez to, że czas jego korzystania liczony jest jako okres składkowy uwzględniany do obliczenia kapitału początkowego, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

  • Nowe zasady ustalania wysokości emerytur wejdą w życie 1 maja

    Obrazek do artykułu: Nowe zasady ustalania wysokości emerytur wejdą w życie 1 maja

    21 kwietnia została ogłoszona znowelizowana ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa, która wchodzi w życie 1 maja 2015 r. podwyższa wysokość świadczeń emerytalnych ustalonych według nowych i starych zasad. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora