Zmianę adresu zamieszkania członka rodziny należy zgłosić tylko wówczas, gdy adres jest inny niż osoby ubezpieczonej

Pracownik w trakcie zatrudnienia zmienił adres zameldowania, czy należy zmienić adres członkom rodziny, którzy są zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego?

articleImage: Zmianę adresu zamieszkania członka rodziny należy zgłosić tylko wówczas, gdy adres jest inny niż osoby ubezpieczonej fot. Thinkstock

Odpowiedź: Zmianę adresu zamieszkania członka rodziny należy zgłosić tylko wówczas, gdy jego adres zamieszkania jest inny niż osoby ubezpieczonej i w zgłoszeniu członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZCNA został wypełniony blok IV B. Jeśli więc ubezpieczony i członek rodziny zamieszkują pod tym samym adresem, w zgłoszeniu ZUS ZCNA nie należy wypełniać bloku IV B. Tym samym nie zgłasza się zmiany adresu zamieszkania.

Uzasadnienie: Zgodnie z pouczeniem dotyczącym wypełnienia bloku IV B w formularzu ZUS ZCNA (zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego) adres zamieszkania członka rodziny wpisuje się tylko wówczas, gdy jest inny niż adres zamieszkania osoby ubezpieczonej. W poradniku "Zasady korygowania dokumentów ubezpieczeniowych" (str. 21) ZUS wyjaśnia, że zgłoszenia zmiany (lub korekty) danych dotyczących członka rodziny (w tym adresu zamieszkania) dokonuje się w następujący sposób: wypełnia się blok IV, w polu 01 wpisując 2 – wyrejestrowanie członka rodziny, a w dalszych polach wpisuje się dane podane w pierwotnym zgłoszeniu (poprzedni adres zamieszkania), wypełnia się blok V, wpisując w polu 01 – 1 zgłoszenie członka rodziny,
w dalszych polach wpisuje się aktualne dane. Zatem w przypadku opisanym w pytaniu, przy założeniu, że adres członka rodziny jest taki sam jak osoby ubezpieczonej i nie został podany w bloku IV B, nie ma potrzeby zgłaszania zmiany tego adresu.

Małgorzata Kozłowska

 

Pytanie pochodzi  z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

     

10.04.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Zapisz się na bezpłatny Newsletter HR i Prawa Pracy

Zmianę adresu zamieszkania członka rodziny należy zgłosić tylko wówczas, gdy adres jest inny niż osoby ubezpieczonej

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

  • Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Obrazek do artykułu: Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

    Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę na podstawie art. 32 § 1 pkt 3 i § 2 k.p., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja stanowiska pracy. Likwidacja ta jest podyktowana złą kondycją finansową zakładu pracy. Czy w związku z powyższym zakład pracy jest zobowiązany wypłacić pracownicy jakąś odprawę lub odszkodowanie? Kiedy to powinno... Więcej

  • W 2014 roku pracownicy odbiorą dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    Obrazek do artykułu: W 2014 roku pracownicy odbiorą dwa wolne dni za święta przypadające w soboty

    W tym roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę będą mogli skorzystać z prawa do odebrania dnia wolnego za przypadające w sobotę święto. Taka możliwość to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku. W tym roku w sobotę wypadają dwa dni świąteczne. W ubiegłym nie było takiego przypadku. Więcej

  • Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Obrazek do artykułu: Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

    Od 2015 r. kobiety prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły liczyć na wysoki zasiłek macierzyński, jeśli przed urodzeniem dziecka krótko podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Więcej

Aktualności - Kadry

Tego samego autora