Taką propozycję zawiera projekt noweli kodeksu pracy, który przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Proponuje się w nim m.in. wprowadzenie nowego art. 362. Stanowi on, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Wówczas pracownikowi przysługiwałoby wynagrodzenie jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Zobacz takze: Czy można wysłać pracownika na przymusowy urlop?

 

Obecnie obowiązujące przepisy KP nie przewidują możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Wyjątkiem jest art. 70 § 2 KP, który dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie powołania.

Mimo to, pracodawcy często stosują tę instytucję. Znajduje to zresztą odzwierciedlenie w orzecznictwie sądowym. Wynika z niego, że niejednokrotnie stosowanie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy ma obiektywne uzasadnienie, nie jest sprzeczne z zasadami prawa pracy. Jednakże brak regulacji prawnych w tym zakresie powoduje wątpliwości czy jej stosowanie jest zgodne z prawem, a zwłaszcza czy dopuszczalne jest jednostronne zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy, tj. bez konieczności uzyskania zgody pracownika.

Dlatego rząd chce umieścić w kodeksie pracy taką możliwość i to niezależnie od rodzaju łączącej strony umowy. A zatem, będzie to możliwe zarówno w okresie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, jak i umowy o pracę na czas określony oraz na okres próbny. Jeżeli pracodawca zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia, to z mocy przepisów będzie musiał wypłacić mu wynagrodzenie jakie by otrzymał, gdyby normalnie pracował.

Zobacz takze: W jaki sposób należy zakwalifikować nieobecność pracownika, który został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia?

 

Instytucja zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy funkcjonuje już w systemie prawa pracy. Przykładowo, zgodnie z art. 72 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505, z późn. zm.) w okresie wypowiedzenia członek korpusu służby cywilnej może być zwolniony z pełnienia obowiązków, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Pozostałe zmiany w Kodeksie pracy, a także zmiany w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników oraz w ustawie z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych są konsekwencją zmian w kodeksie pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę - prawa pracownika, obowiązki pracodawcy>>>

Poza powyższą propozycją, projekt noweli zawiera ograniczenie rodzajów umów o pracę do trzech - w miejsce obecnych czterech, dookreślenie specyfiki umowy o pracę na okres próbny, zmianę zasad zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony przez wprowadzenie bardziej skutecznego sposobu limitowania tych umów, uzależnienie długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, analogicznie jak przy umowach na czas nieokreślony.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych