Przepisy o sygnalistach zwiększą liczbę chronionych pracowników w firmach

Prawo pracy Prawo unijne

Pracodawcy obawiają się, że rozszerzenie katalogu naruszeń podlegających zgłoszeniu przez sygnalistów o prawo pracy, będzie źródłem problemów. Bo jak twierdzą, ustawa nie rozstrzyga np. według jakiego trybu będą rozpatrywane naruszenia dotyczące mobbingu: procedur wewnętrznych firmy czy przepisów o sygnalistach. Prawnicy uspokajają - nie jesteśmy jedynym krajem, który wyszedł poza zakres unijnej dyrektywy, choć były i takie państwa, które do katalogu naruszeń wpisały tylko… zagrożenia budowlane.

19.03.2024

Szkolenie służb zatrudnienia i rozbudowa systemów wymaga więcej czasu

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo unijne Rynek pracy

Przesunięcie o rok – z 30 czerwca 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. - terminu zakończenia realizacji inwestycji wspierających reformę instytucji rynku pracy, to jedna ze zmian, jaka zostanie wprowadzona do Krajowego Planu Odbudowy w ramach jego rewizji. Konsultacje publiczne w tym zakresie już się rozpoczęły i prowadzi je Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego. Powodem jest niemożność rozbudowy systemów teleinformatycznych, z uwagi na niewdrożenie ustaw, które docelowo mają regulować kwestie rynku pracy oraz służb, a także zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

18.03.2024

Pracownicy budżetówki tracą na skokowej podwyżce płacy minimalnej

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

Pracownicy budżetówki niższego szczebla – sekretarki czy specjaliści zarabiający minimalną pensję, mają przy lada okazji tak zmieniane umowy o pracę, aby składnikiem ich wynagrodzenia zasadniczego stała się premia. Zdaniem prawników, nieważne, czy jest to premia uznaniowa czy regulaminowa, bo prawnie jest to dozwolone. Pracodawcy twierdzą, że na skutek skokowego podniesienia płacy minimalnej, dodatkowe składniki są częściej uwzględniane przy spełnianiu minimalnej stawki wynagrodzenia.

18.03.2024

Mec. Korus: Nie ma logiki przy ustalaniu reprezentatywności związku

Prawo pracy

Zagadnienie reprezentatywności związku zawodowego budzi najwięcej wątpliwości w odniesieniu do międzyzakładowej organizacji związkowej. Problem, w mojej ocenie, wynika z chaosu legislacyjnego – pisze radca prawny Paweł Korus. Dokonując kolejnej nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, prawdopodobnie nie zauważono, jakie skutki wynikają z braku zmiany art. 34 ust. 1, przy jednoczesnym dodaniu art. 25(2).

18.03.2024

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce znowelizować art. 222 Kodeksu pracy, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

15.03.2024

W czerwcu 2023 r. kobiety stanowiły 58 proc. zleceniobiorców w sektorze publicznym, w prywatnym - 51 proc.

Prawo pracy Rynek pracy

Według danych na dzień 30 czerwca 2023 r. pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych wykonywało w Polsce 2332,5 tys. osób. Spośród nich 1008,8 tys. osób równolegle wykonywało pracę kwalifikującą je do pracujących w gospodarce narodowej – podał w czwartek GUS. Aż 9 na 10 osób wykonujących umowy zlecenia i pokrewne było związanych z sektorem prywatnym.

14.03.2024

W PIP też bez konkursów. 9 z 16 OIP to osoby pełniące obowiązki

Administracja publiczna Prawo pracy

Na stanowisko okręgowego inspektora pracy nie ma konkursów, bo ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy nie określa takiego wymogu prawnego. Okręgowych inspektorów pracy powołuje i odwołuje główny inspektor pracy, po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy. Może też powierzyć obowiązki OIP wybranemu pracownikowi. W ten sposób w 9 z 16 okręgowych inspektoratach pracy są osoby pełniące obowiązki, najdłużej od 17 czerwca 2019 r.

14.03.2024

Brak konkursów na wyższe stanowiska to nadal plaga

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy

Zmiany na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej odbywają się bez procedury konkursowej. MF twierdzi, że ustawa o KAS nie daje obecnie możliwości wyłonienia kandydata na stanowiska kierownicze w drodze konkursu. I zapewnia, że przy nowelizacji ustawy będzie rozważana możliwość wprowadzenia procedury konkursowej. Sytuację analizuje też Kancelaria Premiera. Zmiana prawa jest konieczna, bo problem występuje także w urzędach państwowych, sądach i prokuraturze - wskazują prawnicy.

14.03.2024

Dwa tygodnie zostały na złożenie wniosku do ZUS o pieniądze na inwestycje w BHP

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Do 27 marca 2024 roku płatnicy składek mają czas na złożenie wniosku do ZUS na dofinansowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednorazowo można uzyskać nawet 300 tys. zł wsparcia. Maksymalna wartość dopłaty nie może wynieść więcej niż 80 proc. wartości projektu. Dofinansowaniu będą podlegały działania, które np. zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie.

13.03.2024

Rynek usług HR w 2023 roku. Spadek popytu na usługi rekrutacyjne

Prawo pracy Rynek pracy

Ubiegły rok to czas ostrożnych decyzji i wyhamowania inwestycji. Liczba ofert pracy była znacznie niższa niż rok wcześniej, nowe rekrutacje wynikały bardziej z rotacji pracowników niż z rozwoju biznesu. Perspektywy na 2024 rok są znacznie bardziej pozytywne – wynika z raportu Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.

13.03.2024

Rada EPSCO przyjęła dyrektywę dotyczącą pracowników platformowych

Prawo pracy

Nadchodzą ważne zmiany dla osób zatrudnionych przez platformy cyfrowe, czyli m.in. dostawców jedzenia czy kierowców taksówek, ale nie tylko - pracownicy platformowi to także np. tłumacze, kurierzy, copywriterzy czy graficy. Na posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) w Brukseli przyjęta została dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. Resort pracy zapowiada szybkie rozpoczęcie prac nad jej wdrożeniem do polskiego porządku prawnego.

12.03.2024

Utrata statusu osoby zatrudnionej przez uczestnika PPK nie musi oznaczać przerwy w oszczędzaniu

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK z chwilą zawarcia w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK. I pozostaje nim nawet w sytuacji, gdy przestaje być już osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK. Są jednak sytuacje, gdy utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej może uniemożliwić mu dalsze oszczędzanie w PPK u tego pracodawcy. Będzie tak, gdy między jednym a drugim zatrudnieniem w danym podmiocie zatrudniającym - podmiot ten zmieni instytucję finansową.

12.03.2024

Nie tylko niskie zarobki - problemy pracowników w firmach. Badanie

Prawo pracy Rynek pracy

Niewystarczające wynagrodzenie, stres oraz brak docenienia to trzy główne problemy, które w sferze zawodowej dotykają pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Wskazuje na nie odpowiednio 52, 45 i 42 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu zrealizowanym przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Lista obszarów, które sprawiają im trudności w codziennej pracy, jest jednak znacznie dłuższa.

11.03.2024

Rada do spraw Kobiet na Rynku Pracy już działa

Prawo pracy Rynek pracy

W sobotę, 9 marca, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie inauguracyjne Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy. Rada, jako organ konsultacyjno-doradczy ministra, będzie opiniować działania podejmowane w zakresie aktywizacji zawodowej kobiet i ich powrotu na rynek pracy, inicjować debaty i kampanie społeczne przeciwdziałające stereotypowemu postrzeganiu ról społecznych kobiet i mężczyzn.

11.03.2024

Firma może kwestionować liczebność związku, póki nie ma prawomocnego wyroku

Prawo pracy

Zakładowa organizacja związkowa ma obowiązek informować pracodawcę co 6 miesięcy o swojej liczebności. Czy jednak pracodawca ma prawo kwestionować liczebność związku co pół roku? Zdaniem prawników - tak, jeśli w sprawie nie zapadło prawomocne orzeczenie sądu, a w informacji przedstawianej przez związek występuje – w ocenie pracodawcy - ten sam błąd.

11.03.2024

W świadectwie pracy trzeba podać informacje o urlopach

Prawo pracy HR

W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. W szczególności przepisy wskazują, że w dokumencie tym trzeba zamieścić informacje dotyczące urlopów: wypoczynkowego, opiekuńczego, ojcowskiego, rodzicielskiego, wychowawczego i bezpłatnego.

09.03.2024

Dwie na trzy firmy nie planują podniesienia wynagrodzeń

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

78 proc. pracodawców zamierza utrzymać poziom zatrudnienia w najbliższym kwartale, a tylko co czwarta firma planuje podwyżki - wynika z najnowszej, 18. już edycji raportu Gi Group Holding „Barometr Rynku Pracy”. Tymczasem, na wzrost wynagrodzenia liczy blisko 60 proc. badanych pracowników, co czwarty z nich na poziomie nawet 21-30 proc.

08.03.2024

Co drugi Polak wybiera radykalną zmianę zawodu. Raport Aplikuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

Ponad 40 proc. pracowników nigdy nie przeszło procesu upskillingu, czyli podniesienia swoich kompetencji. Jednocześnie 6 na 10 osób ma za sobą reskilling – zmianę zawodu, przejście na nowe stanowisko w firmie lub pozyskanie umiejętności w zupełnie nowej dziedzinie. Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że radykalna modyfikacja kariery zawodowej jest zjawiskiem równie częstym, co rozwój na obecnym stanowisku.

08.03.2024

Zwolnienie bez wypowiedzenia po wyczerpaniu okresu zasiłkowego

Prawo pracy

Przy zakładowym stażu pracy wynoszącym ponad 6 miesięcy, upływ okresu zasiłkowego pozwala pracodawcy na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, o ile pracownik nadal jest niezdolny do pracy i nie uzyskał świadczenia rehabilitacyjnego. Od razu po upływie okresu zasiłkowego taka decyzja może być np. podjęta w stosunku do pracownika będącego emerytem, gdyż ze względu na pobieraną emeryturę nie może on uzyskać świadczenia rehabilitacyjnego.

08.03.2024

Firmy planują zwiększenie zatrudnienia w działach compliance. Badanie KPMG

Prawo pracy Prawo gospodarcze Zarządzanie Rynek pracy

Stale zmieniające się regulacje i wymogi prawne sprawiają, że rośnie presja i oczekiwania względem działów ds. etyki i zgodności z przepisami (ang. compliance). Rosną również potrzeby kadrowe – 72 proc. międzynarodowych Chief Compliance Officers (CCOs) deklaruje zwiększenie liczby pracowników w swoich zespołach w ciągu najbliższego roku – wynika z badania KPMG przeprowadzonego wśród 765 dyrektorów ds. etyki i zgodności. Wśród priorytetów znalazło się też zwiększenie wydatków na technologie oraz dostosowywanie działań organizacji do wymogów ESG.

07.03.2024
1  2  3  4  5    207