Czy mając spełnione warunki do wcześniejszej emerytury muszę do końca 2007 r. złożyć dokumenty o ustalenie prawa do ww. świadczenia i żeby było naliczane wg starych zasad? Kobieta ma 55 lat skończone w czerwcu i 34 lata pracy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Nie. Wniosek o stwierdzenie prawa do tzw. wcześniejszej emerytury nie musi być złożony w ZUS do 31 grudnia 2007 r. Można go złożyć również po tej dacie, ale przed ukończeniem przez kobietę 60 roku życia. Ważne jest spełnienie do tej daty warunków do nabycia prawa do tej emerytury.

Prawo do tzw. wcześniejszej emerytury na starych zasadach regulują przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) - dalej u.e.r.f.u.s. Zgodnie z art. 46 u.e.r.f.u.s. prawo do emerytury na warunkach określonych w art. 29 u.e.r.f.u.s. przysługuje również ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
1) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa;
2) warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2007 r.

Z art. 29 u.e.r.f.u.s. wynika, że ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli zasadniczego wieku emerytalnego (tj. 65 lat dla mężczyzny i 60 lat dla kobiety) mogą przejść na emeryturę:
1) kobieta - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
2) mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

Oprócz wyżej określonych warunków nabycie prawa do emerytury, o której stanowi art. 29 u.e.r.f.u.s., uzależnione jest od spełnienia przez ubezpieczonego następujących warunków:
1) ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, ubezpieczony był pracownikiem oraz
2) w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ubezpieczony pozostawał w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jednocześnie przepisy u.e.r.f.u.s. nie uzależniają prawa do emerytury, o której mowa w jej art. 46, od złożenia przed 31 grudnia 2007 r. wniosku o emeryturę. Oznacza to, że kobieta urodzona po 31 grudnia 1948 r. może przejść na tzw. wcześniejszą emeryturę, jeżeli najpóźniej do 31 grudnia 2007 r. osiągnie wiek 55 lat oraz do tej daty osiągnie wymagany okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat albo 20 lat w przypadku powstania u niej przed dniem 1 stycznia 2008 r. całkowitej niezdolności do pracy. Biorąc to pod uwagę należy stwierdzić, że wniosek o tzw. wcześniejszą emeryturę może być złożony przez kobietę po 31 grudnia 2007 r., ale przed osiągnięciem 60 roku życia (tj. zasadniczego wieku emerytalnego dla kobiety).