Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecznie?

Okres niezdolności do pracy stwierdzony zaświadczeniem lekarskim - co do zasady - może obejmować nie więcej niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym zostało przeprowadzone przez lekarza badanie wyjaśnia Piotr Kostrzewa,ekspert Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
W ramach topiku:
Ubezpieczenia chorobowe
Warto wiedzieć: Zaświadczenie lekarskie wystawiane jest w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP.
Ubezpieczenia

Ile dni wstecz i do przodu lekarz może wpisać (przykładowo jest wtorek - data wystawienia) - ile maksymalnie można się cofnąć i ile naprzód zapisać w zwolnieniu?  

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych  

Odpowiedź: okres niezdolności do pracy stwierdzony zaświadczeniem lekarskim - co do zasady - może obejmować nie więcej niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym zostało przeprowadzone przez lekarza badanie, jeżeli wynik tego badania wskazuje, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Przepisy nie określają wprost maksymalnej liczby okresu niezdolności do pracy przypadającego po dniu przeprowadzenia badania, jaki może być stwierdzony zaświadczeniem lekarskim. 

Uzasadnienie: Podstawowym dokumentem niezbędnym do stwierdzenia, czy ubezpieczony ma prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego jest zaświadczenie lekarskie. Zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich regulują przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 159 z późn. zm.) - dalej u.ś.p., rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i trybu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz. U. z 2015 r., poz. 2013) - dalej r.s.t.  

  Fałszywe L4 ma jedną, podstawową przyczynę Fałszywe L4 ma jedną, podstawową przyczynę 08-02-2017 Szkolenie

Z art. 54 u.ś.p. wynika, że zaświadczenia lekarskie wystawiają lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy upoważnieni do tego w drodze decyzji administracyjnej ZUS. Zaświadczenie lekarskie - stosownie do art. 55 ust. 1 u.ś.p. - wystawiane jest w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP, zgodnie z wzorem ustalonym przez ZUS, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez ZUS. W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. zaświadczenie lekarskie może być również wystawione na druku ZUS ZLA. Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby - co wynika z § 6 ust. 1 r.s.t. - wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego. 

Stosownie do § 7 ust. 1 r.s.t. zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Z ust. 2 § 7 r.sz.z. wynika jednak, że zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres niezdolności do pracy przypadający po dniu przeprowadzenia badania, nie później jednak niż 4 dnia po dniu badania, tylko wówczas, gdy bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy albo badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy. Zgodnie z § 7 ust. 3 r.s.t. zaświadczenie lekarskie może być również wystawione na okres niezdolności do pracy przypadający przed dniem, w którym przeprowadzono badania, ale okres ten nie może być dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień badania i jest to dopuszczalne jedynie wtedy, gdy wynik badania wskazuje, że w okresie tym ubezpieczony niewątpliwie był niezdolny do pracy. Należy przy tym dodać, że lekarz psychiatra może wystawić zaświadczenie lekarskie na okres wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające dzień badania w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Zarówno przepisy u.ś.p., jak i r.s.t. nie określają maksymalnej liczby dni, na jaką może być wystawione zaświadczenie lekarskie. § 8 r.s.t. stanowi jednak, że zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego. Ponadto z § 10 ust. 2 r.s.t. wynika, że w przypadku pobytu ubezpieczonego dłuższego niż 14 dni w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni.   Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Piotr Kostrzewa
lista dokumentów

Produkty polecane

Zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji

W czwartym, zaktualizowanym i rozszerzonym, wydaniu książki, która w sposób kompleksowy ujmuje...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

Kalendarz księgowo-kadrowy 2017

Praktyczny i elegancki kalendarz zawiera m.in.: – funkcjonalne kalendarium (dzień na jednej...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem w świetle przepisów prawa pracy i ubezpieczeń...

Publikacja stanowi rzetelną analizę i całościowe omówienie tematyki związanej z uprawnieniami...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Czy jeśli pracownik w chwili rozwiązania umowy o pracę nie spełniał warunków nabycia prawa do wcześniejszej emerytury, pracodawca jest zobowiązany do wypłacania mu odprawy?