Jak naliczyć wynagrodzenie za przestój pracownikom, którzy w umowie o pracę w części "wynagrodzenie" mają wpisane dwie pozycje: stawka godzinowa 6,00 zł/godz. oraz premię uznaniową 11 zł/godz.?
Czy do wyliczenia przestoju liczą się obie stawki, czy tylko stawka godzinowa?

Jeśli premia uznaniowa ma rzeczywiście charakter uznaniowy i nie jest to w rzeczywistości wbrew nazwie "premia regulaminowa", to do wynagrodzenia przestojowego należy wliczyć wyłącznie stawkę godzinową. Należy pamiętać, że 6 zł za godzinę, to stawka, która jest niższa od stawki wynagrodzenia minimalnego, którą należy przeliczać na godziny w każdym miesiącu osobno. W związku z powyższym należy odpowiednio przeliczyć tę stawkę do potrzeb ustalenia wynagrodzenia za czas przestoju.
Pracownikowi, który był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony - 60% wynagrodzenia (art. 81 § 1 k.p.).

Przez stawkę osobistego zaszeregowania należy rozumieć tylko wynagrodzenie zasadnicze z dodatkami stawkowymi, czyli składnikami wynagrodzenia, które mają charakter stały i są bezpośrednio związane z pełnioną przez pracownika funkcją lub zajmowanym stanowiskiem. Gdy, wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określone jest stawką miesięczną, to przy ustalaniu należności za jedną godzinę niezawinionego przez pracownika przestoju, miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Ustalenie stawek wynagrodzenia należy do obowiązków pracodawcy. Jeżeli zdarzy się, że stawka osobistego zaszeregowania nie została wyodrębniona, to pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia, które by otrzymał, gdyby pracował w tym czasie przy pracy umówionej. Wynagrodzenie określone procentowo oblicza się zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) - dalej r.s.z.u.u.w wg zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego. W celu obliczenia należności za jedną godzinę przestoju należy 60% wynagrodzenia obliczonego wg zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop podzielić przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie.

Przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego należy uwzględniać premie regulaminowe. W wynagrodzeniu urlopowym nie są natomiast, uwzględniane jednorazowe wypłaty o charakterze uznaniowym.

W postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę można określić zasady wynagradzania pracowników obowiązujące w okresie przestoju w sposób korzystniejszy dla pracowników, niż to wynika z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. Wówczas przy obliczaniu wynagrodzenia należnego pracownikowi za czas przestoju stosuje się korzystniejsze dla pracowników zasady, określone w układzie zbiorowym, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę.

Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikom zatrudnionym przy pracach uzależnionych od tych warunków (np. w rybołówstwie, w budownictwie), jeżeli obowiązujące dla danej grupy pracowników przepisy prawa pracy tak stanowią. Wynagrodzenie pracownika w miesiącu, w którym wystąpił przestój, nie może być niższe od najniższego wynagrodzenia za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy określonego przepisami ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm). Stawka ta wynosi aktualnie 1276 zł brutto.