Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Ponowne oddelegowanie pracownika na okres trzech miesięcy

Kadry
Czy pracownik oddelegowany na zasadzie art. 42 § 4 k.p. na okres trzech miesięcy może być oddelegowany ponownie, jeśli w okresie poprzedniego...
W ramach topiku:
Czas pracy Dokumentacja

Czy pracownik oddelegowany na zasadzie art. 42 § 4 k.p. na okres trzech miesięcy może być oddelegowany ponownie, jeśli w okresie poprzedniego oddelegowania pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby przez okres 2 miesięcy?


Wydaje się, że art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p., nie daje podstaw do takiej interpretacji. Powierzenie pracownikowi innej pracy może nastąpić na okres nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym. Okres trzech miesięcy w roku kalendarzowym wyznacza zarówno maksymalny, jednorazowy okres, jak i sumę okresów powierzenia innej pracy. Powierzenie innej pracy może nastąpić bowiem kilkakrotnie w ciągu roku kalendarzowego na krótkie okresy, jednakże łącznie okres ten nie może przekraczać 3 miesięcy (Z. Salwa, Kodeks pracy. Komentarz, Bydgoszcz 1997, s. 80).


Ustawodawca wprowadził wyraźne granice tymczasowego powierzenia innej pracy. Wobec stanowczego sformułowania przepisu oraz jego wyjątkowego charakteru należy interpretować go ściśle. Art. 42 § 4 k.p. jest wszak wyjątkiem od reguły, że zmiana treści umowy o pracę wymaga wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego, a wyjątków nie należy interpretować rozszerzająco. Ponadto przepis wyraźnie mówi o "powierzeniu innej pracy na okres nie przekraczający trzech miesięcy", termin ten łącząc z okresem powierzenia, a nie z okresem faktycznego świadczenia pracy przez pracownika. Wyraźnie więc wynika z tego, że chodzi o to, na ile czasu pracodawca powierzył inną pracę, a nie przez jaki czas pracownik w okresie powierzenia efektywnie tę pracę wykonywał.

Reasumując, moim zdaniem wykładnia, że skoro pracownik podczas powierzenia innej pracy był chory, to można wydłużyć okres powierzenia powyżej trzech miesięcy, nie ma wystarczających podstaw normatywnych.

lista dokumentów

Produkty polecane

Projektowanie systemów premiowych

Nie ma drugiego takiego narzędzia w obszarze HR, które byłoby tak ważnym elementem oddziaływania na...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

HR Business Partner. Koncepcja i praktyka

Koncepcja zmiany roli specjalistów HR w kierunku HR Business Partnerów jest rozwijana od pewnego...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Zagadnienia prawne i ekonomiczne dotyczące umów ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenia na życie w ostatnich latach podlegały dynamicznemu rozwojowi. Przede wszystkim...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Czy pracodawca ma obowiązek uzgadniać obowiązujący już regulamin ZFŚS z nowopowstałym związkiem zawodowym?