Odpowiedź: Jakakolwiek praca w nocy powoduje obowiązek wypłaty dodatku – nawet kierownikowi wyodrębnionej komórki organizacyjnej.
Uzasadnienie: Zgodnie z k.p. każdemu pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów Dodatek ten przysługuje wszystkim pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej (także na kierowniczych stanowiskach), niezależnie od tego, czy są "pracownikami pracującymi w nocy". Obowiązek wypłaty dodatku istnieje zatem, gdy praca w porze nocnej wykonywana była przez "zwykłego" pracownika, jak też wtedy, gdy pracę taką świadczył kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej.
Za pracę w sobotę, będącą dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętni 5-dniowym tygodniu pracy, również kierownikowi należy się inny dzień wolny.
Zgodnie z art. 1514 § 1 k.p., pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Zarówno kierownicy jednostek organizacyjnych, jak i osoby zarządzające zakładem pracy w imieniu pracodawcy, za pracę w godzinach nadliczbowych nie otrzymują żadnej rekompensaty. Od powyższej zasady przewidziano tylko jeden wyjątek (art. 1514 § 2 k.p.). Mianowicie, kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych (ale już nie osobom kierującym zakładem) za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości określonej w art. 1511 § 1 kp., jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy. Tym samym pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz kierownicy wyodrębnionych jednostek organizacyjnych nie mają, co do zasady, prawa do wynagrodzenia i dodatku za pracę poza normalnymi godzinami pracy. Często wyłączenie to rozciągane jest na rekompensatę pracy w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Nie jest to jednak poprawne. Za pracę w takie dni przysługuje bowiem wszystkim pracownikom dzień wolny, udzielony do końca okresu rozliczeniowego w terminie uzgodnionym z pracownikiem (art. 1513 k.p.). Zasada ta dotyczy wszystkich pracowników, w tym również pracowników zarządzających i kierowników wyodrębnionych jednostek organizacyjnych.