Odpowiedź: Pracownik nie powinien jechać na urlop w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Uzasadnienie: Na sytuację z pytania należy spojrzeć w dwojaki sposób. Po pierwsze – od strony kodeksowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, po drugie – biorąc pod uwagę zasady wykorzystywania.
Jeśli chodzi o formalną stronę udzielania urlopu, to nie można udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi korzystającemu ze zwolnienia lekarskiego.
Celem zwolnienia lekarskiego jest doprowadzenie do możliwie jak najszybszej poprawy stanu zdrowia pracownika. Jednocześnie należy brać pod uwagę zalecenia lekarskie. Może z nich wynikać, że wykonywanie niektórych czynności, przez pewien czas, nie wpływa negatywnie na poprawę stanu zdrowia pracownika. Wówczas, jeżeli pracownik wykonuje te czynności zgodnie z zaleceniami lekarza, to nie można uznać, że narusza ciężko obowiązki pracownicze i zwolnić go dyscyplinarnie. W praktyce zdarzały się sytuacje, gdy pracodawcy rozwiązywali umowę o prace bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. z tego powodu, że pracownik podczas zwolnienia lekarskiego wyjechał na wakacje.
Uwagi: Warto też podkreślić, że w razie takiego wyjazdu podczas okresu pobierania zasiłku chorobowego ZUS odbiera zasiłek. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.), pracownik utraci prawo do zasiłku chorobowego (i odpowiednio do wynagrodzenia chorobowego) za cały okres zwolnienia lekarskiego, jeżeli:
- wykonuje w okresie niezdolności do pracy pracę zarobkową lub
- wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem.
Przykład: Pracownica od dłuższego czasu chorowała. Pracownica złożyła 7 zaświadczeń o swojej niezdolności do pracy, w których nie było zaznaczone, czy pacjentka może chodzić, czy powinna leżeć. Kontrola sposobu wykorzystywania zwolnienia lekarskiego wykazała, że pracownica przebywała 10 dni z pielgrzymką na wycieczce we Włoszech. Pracodawca wypowiedział umowę o pracę z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, tj. wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem. W ocenie pracodawcy, sam fakt udania się na wycieczkę w czasie trwania zwolnienia lekarskiego i nie powiadomienie o tym pracodawcy, dyskwalifikuje tę osobę jako pracownika. Sąd nie przyznał jednak racji pracodawcy. Pracownica udając się na wycieczkę zagraniczną w okresie zwolnienia lekarskiego naruszyła podstawowe obowiązki pracownicze. Miało miejsce wykorzystanie zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem, ale nie było to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownicy nie można bowiem przypisać winy w postaci co najmniej rażącego niedbalstwa. Zasięgnęła opinii lekarza i uzyskała jego zgodę na wyjazd. Pracodawca naruszył prawo rozwiązując z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Ewa Drzewiecka
 
Chcesz wiedzieć więcej? Masz pytania? 
Nie czekaj- z nami poznasz wszystkie odpowiedzi!
 
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych