Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Analizy i opinie

FOR: elastyczność zatrudnienia wcale nie oznacza gorszych warunków pracy

14.12.2017
Polska jest na samym końcu państw UE i OECD w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2018. Sztywne regulacje kodeksu pracy powodują, że pracodawcy boją się zatrudniać, a pracownikom trudniej jest zmieniać pracę. Eksperci z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju przedstawiają pomysł na poprawę sytuacji: uelastycznienie zatrudnienia na czas nieokreślony.
Więcej

Podatkowe obciążenia płac barierą dla biznesu

14.12.2017
Praca w Polsce jest opodatkowana jak wódka, za sam fakt zatrudnienia pracownika firmy płacą rządowi prawie równowartość wynagrodzenia takiej osoby, to duża bariera dla biznesu – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).
Więcej

Najwięcej zarabiają informatycy, farmaceuci i ekonomiści

14.12.2017
Na szczycie tabeli, biorąc pod uwagę wysokość zarobków w 2017 roku, plasują się specjaliści i menedżerowie pracujący w obszarze IT to najbardziej opłacany zawód. Średnie miesięczne wynagrodzeniem brutto wynosi 12 600 zł (+16% r/r). Na drugim miejscu znajduje się farmacja – 11 879 zł brutto (+4% r/r), a na trzecim finanse i księgowość – 10 861 zł brutto (+20%) - wynika z analizy firmy Antal.
Więcej

Pracownicy częściej dostają świąteczne premie

14.12.2017
Nadal bardzo popularne są świąteczne spotkania dla pracowników, ale coraz więcej firm obdarowuje ich. Większość przedsiębiorców wyda z tej okazji od 100 do 200, ale niektórzy nawet powyżej 500 złotych w przeliczeniu na jednego zatrudnionego.
Więcej

Przedsiębiorcy: to rząd a nie ZUS powinien rozwiązać kwestię ozusowania umów zleceń

13.12.2017
Ozusowanie umów zleceń zawieranych przed 2016 rokiem pozostaje kwestią sporną pomiędzy przedsiębiorcami a ZUS – który w poprzednich latach wydawał interpretacje o prawidłowości postępowania pracodawców. ZUS jest wykonawcą instrukcji legislacyjnych – a zatem nie ponosi odpowiedzialności za zaistniałą sytuacją - stwierdza Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Więcej

Ochrona danych i plany kapitałowe wśród wyzwań dla działów HR w 2018 r.

12.12.2017
Budowanie zaangażowanych i zmotywowanych zespołów, utrzymanie pracowników w firmie oraz zarządzanie międzypokoleniowe, a do tego ważne zmiany w prawie, czyli RODO i Pracownicze Plany Kapitałowe – to zdecydowanie najważniejsze wyzwania dla zespołów HR na 2018 r. Za nami ostatnie z cyklu sześciu spotkań w ramach Perspektyw HR, na których dyskutowaliśmy o bieżącej i przyszłej sytuacji na rynku pracy. Co zatem będzie największym wyzwaniem dla działów HR w nadchodzącym roku? Odpowiedź poniżej.
Więcej

Eksperci: trzeba tworzyć warunki do aktywności zawodowej seniorów

12.12.2017
Stworzenie warunków, aby seniorzy dłużej byli aktywni zawodowo i społecznie jest w interesie państwa - twierdzą eksperci. I wskazują, że aktywni seniorzy dłużej cieszą się zdrowiem i czują się potrzebni.
Więcej

Efektywna informacja zwrotna ważna dla pracowników

12.12.2017
Aż 65 proc. pracowników podkreśla, że chciałoby częściej otrzymywać feedback od swoich przełożonych. Informacja zwrotna musi być jednak nie tylko regularna, ale przede wszystkim efektywna - twierdzi – Jarosław Pudełek, specjalista zarządzania doświadczeniem pracownika z firmy CzteryP.
Więcej

Uzależnieni od działania?

11.12.2017
W naszym życiu zawodowym mamy wiele celów, priorytetów. Czasami je osiągamy i realizujemy, ale często taka ich mnogość może powodować trudności w koncentrowaniu się na jednym zadaniu. To może osłabiać naszą efektywność i tym samym skuteczność w działaniu - pisze Anna Borzeszkowska.
Więcej

Dojazd do pracy zabiera nawet ćwierć etatu

05.12.2017
Co piąty pracujący Polak traci na dojazdy do pracy nawet do 40 godzin miesięcznie. W drodze najczęściej słuchamy muzyki lub czytamy – tak wynika z badania „Praca zdalna – jestem na TAK!”, przeprowadzonego przez amerykański startup Crossover.
Więcej

Dobra atmosfera mobilizuje Polaków do pracy

05.12.2017
Polacy spędzają w pracy średnio niemal 2 tys. godzin rocznie. To siódmy wynik w rankingu najbardziej zapracowanych narodów. Jak pokazuje badanie Ipsos dla Wonga, wśród czynników pozafinansowych motywujących pracowników do takiego zaangażowania jest dobra atmosfera w firmie.
Więcej

Firmy transportowe inwestują w monitoring tras i pracy kierowców

04.12.2017
Branża transportowa wchodzi w technologiczną transformację. Krajowe i unijne regulacje prawne oraz konieczność optymalizacji działalności skłaniają firmy transportowe do korzystania z systemów telematycznych. Pozwalają one na bieżąco zarządzać przebiegiem trasy, czasem pracy kierowcy, monitorować ładunek i parametry pojazdu.
Więcej

Pracodawcy: jeśli ustawa znosząca limit składek ZUS wejdzie od stycznia, pracowników czeka fala zwolnień

01.12.2017
Trwa ożywiona dyskusja w sprawie terminu wejścia w życie ustawy znoszącej limit składek ZUS. Nowelizacja uchwalona w minionym tygodniu przez Sejm czeka na rozpatrzenie w Senacie. Coraz więcej jednak głosów, że zapisany w niej termin wejścia w życie należy przesunąć.
Więcej

Pracownicze Plany Kapitałowe ratunkiem przed wtórnym ubóstwem emerytów

29.11.2017
Pracownicze Plany Kapitałowe są ratunkiem przed wtórnym ubóstwem polskich emerytów - wynika z raportu Fundacji Warsaw Enterprise Institute opublikowanego w środę. Dodano, że PPK zmobilizują pracowników do systematycznego oszczędzania.
Więcej

Działy HR narzekają na wygórowane wymagania absolwentów

29.11.2017
Co szósty pracownik HR w firmach ma negatywne odczucia związane z rekrutacją młodych ludzi. Najczęściej narzekają na ich wygórowane wymagania. Dla niemal dwóch trzecich firm to właśnie wysokie oczekiwania dotyczące zarobków są dzisiaj największym wyzwaniem podczas rekrutacji młodych ludzi – wynika z badania firmy rekrutacyjnej Bigram.
Więcej

FOR: zniesienie limitu składek to kolejne obciążenie pracy

28.11.2017
Rządowym deklaracjom o dobrym stanie finansów publicznych towarzyszy intensywne szukanie dodatkowych pieniędzy w kieszeni podatnika, czego najnowszym przykładem są postępujące prace nad zniesieniem limitu 30-krotności składek ZUS. W efekcie proponowanych zmian już przy zarobkach ok. 6 tys. zł netto miesięcznie każda kolejna złotówka wypłacona przez pracodawcę będzie obłożona aż 52 groszami podatków i składek, a tylko 48 groszy trafi do pracownika.
Więcej

Zamówienia publiczne: wiadomo jak sprawdzić, czy wykonawcy zatrudniają na podstawie umowy o pracę

27.11.2017
Ubiegłoroczna nowelizacja Prawa zamówień publicznych nałożyła na wykonawców i podwykonawców obowiązek zatrudniania na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności mieszczące się w definicji stosunku pracy z art. 22 § 1 Kodeksu pracy. Nie było wówczas jasne, w jaki sposób zamawiający będą mogli sprawdzać, czy wykonawcy wywiązują się z tego obowiązku, by nie naruszać przy tym danych osobowych pracowników wykonawcy. Wątpliwości te rozstrzygnęła wspólna opinia Prezesa UZP oraz GIODO.
Więcej

BCC: problemem pracodawców jest m.in. brak pracowników z wymaganymi kwalifikacjami

27.11.2017
Brak pracowników z wymaganymi kwalifikacjami i umiejętnościami, brak chętnych do pracy i wzrost oczekiwań finansowych kandydatów - to główne problemy związane z pozyskiwaniem nowych pracowników, wynika z badania Business Centre Club.
Więcej

Zniesienie limitu składek do ZUS to wyższe koszty dla firm

27.11.2017
Według obecnie obowiązujących przepisów roczny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce. Od 1 stycznia wzrosną koszty zatrudniania pracowników na stanowiskach kierowniczych i wykwalifikowanych specjalistów, gdyż to te właśnie osoby najczęściej osiągają najwyższe dochody - pisze radca prawny Krystian Stanasiuk.
Więcej

Sondaż: wg 97 proc. badanych kobieta może wykonywać pracę równie dobrze jak mężczyzna

27.11.2017
97 proc. Polaków uważa, że kobieta o podobnych kwalifikacjach może wykonywać pracę równie dobrze jak mężczyzna. Jednocześnie 50 proc. uważa, że dla kobiety ważniejsze jest małżeństwo niż kariera - wynika z sondażu CBOS dot. stosunku do równouprawnienia płci.
Więcej
1  2  3  4  5    115

Produkty polecane

Kodeks pracy. Wynagrodzenia, urlopy i czas pracy. Promocja zatrudnienia i instytucje rynku pracy....

Stan prawny na 1 września 2017 r. Uwzględnia zmiany wchodzące w życie z dniem: KODEKS PRACY: 1...
Cena: 69.00

Kodeks pracy. Przepisy

Publikacja zawiera tekst ustawy – Kodeks pracy wraz z przepisami ją wprowadzającymi. Artykuły...
Cena: 13.90
Promocja: 12.51 zł

Obniżenie wieku emerytalnego

Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat ochrony przedemerytalnej, ze szczególnym...
Cena: 199.00