Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Aktualności

Pracownik może odmówić pracy w upale - poznaj obowiązki pracodawcy!

21.07.2017
W trakcie letnich upałów na pracodawcach ciążą dodatkowe obowiązki. Zgodnie z prawem pracy, gdy temperatury sięgają określonych poziomów, muszą oni nieodpłatnie zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. Mogą także wydłużyć pracownikom przerwy tak, by w najgorętszym okresie dnia nie przebywali na słońcu. Jeżeli firmy nie zapewniają odpowiednich warunków do pracy, to pracownicy mogą odmówić wykonywania obowiązków. Za zaniedbania pracodawcy grozi też grzywna w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.

90 dni na onboarding - 10 rad z Microsoftu!

21.07.2017
Microsoft nie pozostawia nowo zatrudnionych samym sobie. Firma przygotowała dla nich 90-dniowy program wdrażania. Podejmuje w związku z tym różne działania, zarówno na szczeblu globalnym, jak i lokalnym, których celem jest zapalenie pracownika do efektywnej pracy i zaangażowania. Wyniki badań pokazują, że starania przynoszą oczekiwane rezultaty - dowiedz się, jakie 10 zasad dotyczących wdrożenia nowych pracowników sprawdziło się w Microsofcie!

Koniec syndromu 1-szej dniówki też przy zleceniach?

21.07.2017
PIP proponuje, aby zgłoszenie pracownika i zleceniobiorcy do ZUS, a także potwierdzenie zawarcia umowy cywilnoprawnej na piśmie, odbywało się jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Ta zmiana prawa nie będzie jednak przysłowiowym lekiem na całe zło, komentują Pracodawcy RP.

Czy wciąż warto organizować wyjazdy integracyjne?

20.07.2017
Plaże słonecznej Hiszpanii oraz Paryż. Te miejsca Grupa Kapitałowa Specjał z branży FMCG uznała jako najlepsze dla zorganizowania wyjazdu integracyjnego dla swoich pracowników. Choć na zagraniczne wyprawy pozwolić mogą sobie tylko najbogatsi, to idea wspólnej zabawy i szkoleń cały czas jest na topie. Polskie firmy chętnie organizują wyjazdy poza miasta, gdzie jest zieleń, cisza i spokój, informuje "Puls HR".

Mediana wynagrodzeń - prawdziwy wskaźnik sytuacji na rynku

20.07.2017
GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. wzrosło o 6 proc. rok do roku i 2,7 proc. w skali miesiąca, a zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 4,3 proc. w porównaniu sprzed rokiem i 0,2 proc w skali miesiąca. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce według GUS wynosi 4508,08 zł. Dużo bardziej wiarygodna dla przeciętnego wynagrodzenia jest jednak mediana, która jest mniej wrażliwa na wartości skrajne. BCC proponuje, aby GUS podawał dane sygnalne oparte dodatkowo na medianie oraz uwzględniał dane z mikroprzedsiębiorstw.

Zatrudnienie i płace idą w górę, ale nie wszędzie

20.07.2017
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w czerwcu o 4,3 proc. i po raz pierwszy w historii przekroczyło poziom 6 mln osób (licząc jedynie firmy zatrudniające powyżej 9 pracowników). To wzrost nieco słabszy niż miesiąc wcześniej, jednak zgodny z oczekiwaniami analityków. W ciągu miesiąca w firmach przybyło 11,1 tys. osób, a w porównaniu do czerwca 2016 r. było ich więcej o 248,5 tys.

5 błędów w urządzeniu Twojego open space

19.07.2017
Polskie firmy coraz częściej stawiają na otwarte przestrzenie. Często jednak zdarza się, że open space nie jest dopasowany do potrzeb pracowników. Komfort pracy w takich warunkach może spaść o blisko 30 proc., o 15 proc. obniża się efektywność pracowników. Co trzeci specjalista kończy zaś swoje projekty w domu ze względu na brak możliwości skoncentrowania się w miejscu pracy. Poznaj 5 najczęściej popełnianych błędów w procesie urządzania biura typu open space!

Dane GUS o wzroście płac są jednoznacznie optymistyczne

19.07.2017
To są jednoznacznie optymistyczne dane - ocenił w komentarzu dla PAP Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Ekspert dodał, że płace rosną szybko w wymiarze nie tylko nominalnym, ale także realnym, bo ciągle na bardzo niskim poziomie utrzymuje się inflacja.

Jak długo jeszcze będą rosnąć płace?

19.07.2017
W najbliższych dwóch latach należy się spodziewać jeszcze większych wynagrodzeń - uważają eksperci z Work Service. We wtorek GUS podał, że w ciągu roku wzrost płac w czerwcu sięgnął 6 proc., a średnia płaca wyniosła 4508 zł brutto.

Rynek nowego pracownika - przewodnik dla małych i średnich firm

19.07.2017
Największe wyzwania w pracy specjalistów kadrowo-płacowych to rekrutacja odpowiednio wykwalifikowanych kadr. Tak uważa połowa respondentów badania przeprowadzonego przez Sage w Polsce oraz 88% HR-owców w USA i Wielkiej Brytanii . Czy pozyskanie pracownika na polskim rynku będzie coraz trudniejsze?

Nowy sens wyższego wykształcenia

18.07.2017
Niemal co piąta młoda osoba obawia się, że zdobywany właśnie lub świeżo zdobyty zawód może zniknąć z rynku pracy. Z drugiej strony, prawie połowa uważa, że przyszłość ich zawodu przedstawia się dobrze. Bać się czy spać spokojnie? A może robić swoje?

30 proc. Polaków dobrze ocenia działalność związków zawodowych

18.07.2017
Prawie jedna trzecia Polaków ocenia działalność związków zawodowych jako korzystną dla kraju, co czwarty uznaje ją za niekorzystną - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. 5 proc. badanych deklaruje członkostwo w związkach zawodowych.

Nie chcesz wracać po urlopie? Zostań cyfrowym nomadą!

18.07.2017
Egzotyczne wakacje raz w roku przy intensywnej pracy w dużej korporacji to zdecydowanie za mało. Coraz częściej mamy do czynienia z wypaleniem zawodowym wynikającym m.in. z przepracowania i codziennej rutyny. Z tym zjawiskiem zaczynają walczyć pracodawcy, oferując dzień pracy zdalnej, albo roczny urlop, który pracownik może wykorzystać na długą podróż w dalekie rejony świata. A gdyby taka podróż nigdy się nie skończyła, a zarobki były lepsze niż stacjonarne? Pracę z nieskończonymi wakacjami łączą właśnie współcześni nomadzi, których do 2025 roku ma być już ponad miliard na całym świecie.

Poznaj najpopularniejsze kierunki studiów na Śląsku

18.07.2017
Prawo, psychologia, informatyka, automatyka i robotyka, finanse i rachunkowość oraz stomatologia i medycyna - znalazły się wśród najpopularniejszych kierunków studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich, wybieranych przez tegorocznych maturzystów w woj. śląskim.

5 mitów na temat motywowania pracowników

17.07.2017
Pytanie, jak pobudzić zaangażowanie i efektywność pracowników spędza sen z oczu wielu menedżerom. Zmotywowany pracownik pracuje lepiej i szybciej, identyfikuje się z firmą i nie zamierza z niej odejść.

Korporacje stawiają na jogę dla pracowników

17.07.2017
Pracodawcy mają coraz większą świadomość, że zdrowy i zadowolony pracownik jest bardziej aktywny, a tym samym uzyskuje w pracy lepsze efekty. Dlatego niektóre firmy stawiają na zajęcia sportowe, m.in. na jogę. Taka forma ćwiczeń to bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej że do organizacji zajęć w miejscu pracy nie jest konieczna w pełni wyposażona sala ani profesjonalny sprzęt. Korzyści jest wiele, bo joga nie tylko redukuje stres i odciąża kręgosłup, lecz także poprawia krążenie i wzmacnia układ odpornościowy.

Co 4-ty pracownik czuje się słabo poinformowany o działaniach firmy

14.07.2017
Ponad 70 proc. pracowników uważa, że sukces biznesowy nie jest możliwy do osiągnięcia bez partnerskiej i otwartej komunikacji na linii przełożeni – zespół, jednak więcej niż co czwarty nie czuje się wystarczająco poinformowany o działaniach firmy. Wielu wskazuje też na to, że chciałoby zabierać głos w sprawach ważnych dla ich organizacji.

6 rodzajów pracowników w Twojej organizacji

14.07.2017
W każdej organizacji można wyróżnić kilka charakterystycznych grup pracowników w zależności od ich zaangażowania i zadowolenia z miejsca pracy. Taką analizę nazywamy segmentacją pracowników, a proporcje grup noszących nazwę „Sił napędowych”, „Osłabionych”, „Męczenników”, „Na krawędzi”, „Potencjału” czy „Więźniów” bardzo dużo mówią o kondycji organizacji, a nawet o jej przyszłości. Co warto o nich wiedzieć, by skuteczniej budować zaangażowanie całego zespołu w organizacji? O tym wszystkim czytamy w lipcowym numerze "Personelu Plus".

Mały ZUS dla małych firm od stycznia 2018 r.

14.07.2017
Jeśli we wrześnie wejdziemy z projektem do Sejmu, to jesteśmy w stanie zrobić tak, żeby ustawa dot. małego ZUS dla małych firm weszła w życie 1 stycznia 2018 r. - powiedziała w środę wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Lewiatan ogłasza Manifest Przyszłości Pracy

13.07.2017
O dostosowanie prawa i stosunków pracy do wymogów gospodarki XXI wieku, jakości edukacji do wymogów nowoczesnego rynku pracy, stopniowe wydłużanie aktywności zawodowej, która jest naturalnym następstwem wydłużania się życia, ograniczenie poziomu opodatkowania pracy i zwiększenie efektywności systemów zabezpieczenia społecznego, umożliwienie pracownikom godzenia pracy z potrzebami życia prywatnego - apeluje Konfederacja Lewiatan w „Manifeście Przyszłości Pracy".
1  2  3  4  5    103

Produkty polecane

Kodeks pracy. Wynagrodzenia, urlopy i czas pracy. Promocja zatrudnienia i instytucje rynku pracy....

Zbiór uwzględnia zmiany, które zostały opublikowane do dnia 1 września 2016 r., w tym m.in.: Kodeks...
Cena: 63.00

Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Komentarz

W komentarzu w sposób przystępny, a jednocześnie kompleksowy, zaprezentowano skomplikowaną...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Kodeks pracy. Przepisy

Publikacja zawiera tekst ustawy – Kodeks pracy wraz z przepisami ją wprowadzającymi. Artykuły...
Cena: 13.90
Promocja: 12.51 zł