Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Analizy i opinie

Czy rząd ograniczy emerytom możliwość dorabiania?

17.01.2018
W mediach pojawiły się informacje, że ZUS naciska na rząd, aby wprowadził ograniczenia w zarobkowaniu emerytów. Aktualnie dotyczy to tylko osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. MRPiPS wyjaśnia, jakie ma plany w tym zakresie.
Więcej

Czy dodatek stażowy zostanie wyłączony ze składników minimalnego wynagrodzenia?

16.01.2018
Najniżej wynagradzani pracownicy spodziewali się, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia, ich płace wzrosną. Tymczasem w wielu przypadkach pracodawcy wliczyli im do pensji dodatki za wysługę lat i w ten sposób wywiązali się z obowiązku wypłaty minimalnego wynagrodzenia. Czy MRPiPS dostrzega ten problem i planuje zmiany?
Więcej

Co czwarta firma planuje automatyzację pracy

15.01.2018
Lekarstwem na negatywne perspektywy demograficzne i rosnące deficyty kadrowe mogłaby być automatyzacja pracy. Mogłaby, gdyby polscy pracodawcy mieli w planach wcielać ją w życie.
Więcej

Psycholog: urlop ważny dla pracownika i pracodawcy

14.01.2018
Pracownik będzie pracował wydajnie tylko wtedy, kiedy będzie wypoczęty. Urlop jest ważny zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy - mówi psycholog prof. Anna Paszkowska-Rogacz.
Więcej

Zmiany w Kodeksie pracy - dla firm wzrost kosztów, dla pracowników dłuższe urlopy i likwidacja śmieciówek

10.01.2018
Wyrównanie urlopów do 26 dni dla wszystkich pracowników niezależnie od stażu oraz likwidacja umów cywilnoprawnych, które zastąpi całkiem nowa forma zatrudnienia – to najważniejsze założenia proponowanych zmian w Kodeksie pracy.
Więcej

Pracodawcy i związkowcy chwalą prezydenckie weto ws. limitu składek ZUS

08.01.2018
Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie będzie ważnym testem, jak Trybunał podchodzi do kwestii dialogu społecznego w procesie legislacyjnym - mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
Więcej

Dlaczego warto wprowadzić w organizacji myślenie krytyczne?

08.01.2018
Na Światowym Forum Ekonomicznym opublikowano listę 10 umiejętności niezbędnych do przetrwania w zmieniającej się rzeczywistości biznesowej. Lista obejmuje m.in.: rozwiązywanie złożonych problemów, myślenie krytyczne, kreatywność, ocenę i podejmowanie decyzji. Każda z tych umiejętności mieści się w pojęciu krytycznego myślenia.
Więcej

Ekspert Lewiatana: brak kwalifikacji przyczyną bezrobocia

06.01.2018
Niestety nie wszyscy skorzystali na poprawie koniunktury gospodarczej i towarzyszącemu jej spadkowi bezrobocia. Największy udział w strukturze bezrobotnych nadal mają osoby długotrwale pozostające bez pracy. Martwi także fakt, że najliczniejszą grupą są osoby młode do 30 roku życia oraz z niższym wykształceniem - uważa Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Więcej

W 2018 roku wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosną o 6-7 proc.

03.01.2018
W niektórych branżach i specjalizacjach wzrost może być nawet dwucyfrowy.
Więcej

Jak zarabiali Polacy w 2017 roku?

02.01.2018
W warmińsko-mazurskim prawie połowa pracowników zarabiała w minionym roku 2000-3000 zł, ale jest w Polsce miejsce, w którym blisko co dziesiąty zatrudniony ma pensję ponad 10.000 zł. Sytuacja ekonomiczna w Polsce sprzyja podwyżkom, wiele jednak zależy od regionu.
Więcej

Prognozy wynagrodzeń w Europie na 2018 rok. Jak wypada Polska?

31.12.2017
Końcowe miesiące roku to dla większości menedżerów i specjalistów HR czas ustalania budżetów na kolejny rok. Dla wielu organizacji dużym wyzwaniem staje się trafne prognozowanie wzrostu płac, co zapewnia możliwość odpowiedniej indeksacji wynagrodzeń, a tym samym utrzymanie konkurencyjności na rynku.
Więcej

Zniesienie limitu 30-krotności zmieni sposób zatrudniania w firmach

31.12.2017
Batalia o zniesienie limitu opłacania składek emerytalno-rentowych po przekroczeniu progu tzw. 30-krotności nadal trwa. Po nowelizacji znacząco zwiększą się koszty pracodawców, a lepiej zarabiający pracownicy będą zmuszeni oddawać na daniny publiczne nawet ponad połowę swojego wynagrodzenia. W konsekwencji część z nich może przejść na samozatrudnienie lub wybrać inne mniej kosztowne formy zatrudnienia.
Więcej

Uberyzacja rynku pracy postępuje

31.12.2017
W 2015 roku The New York Times obwieścił “uberyzację pracy” (Uberisation of work) jako efekt oddziaływania na rynek pracy działalności takich firm jak Uber, i jego konkurentów - Lyft i Sidecar oraz Airbnb, czy Handy. Rzeczywiście ten model świadczenia pracy coraz bardziej upowszechnia się - pisze adwokat Agnieszka Pytlas z kancelarii Magnusson.
Więcej

Lewiatan: sytuacja na rynku pracy najlepsza od 25 lat

29.12.2017
Dane płynące z gospodarki, czyli rosnący PKB, spadające bezrobocie, rosnące wynagrodzenia i zapotrzebowanie na pracowników, sprawiają, że można nasz rynek pracy nazwać „rynkiem pracownika". W 2018 roku priorytetem powinno być wprowadzenie zmian, które wpłyną na usprawnienie procesu zatrudniania cudzoziemców - mówi Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Więcej

Minister: rynek pracy był w 2017 roku priorytetem

29.12.2017
Absolutnym priorytetem w 2017 roku dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej był rynek pracy - powiedziała w piątek minister Elżbieta Rafalska. Dodała, że w przyszłym roku MRPiPS skupi się m.in. na polityce senioralnej.
Więcej

Lawina podwyżek w HR. 10.000 zł to średnia oferta

27.12.2017
Deficyt pracowników sprawia, że pracodawcy doceniają tych specjalistów HR, którzy potrafią ściągnąć do firmy wartościowych kandydatów i dbają o wizerunek firmy jako miejsca, gdzie warto pracować. Dane z 2017 roku pokazują, że pracodawcy są w stanie zapłacić specjalistom i menedżerom z obszaru HR aż o 1700 zł więcej niż przed rokiem.
Więcej

Mobilny kapitał wygrywa z niemobilną siłą roboczą

27.12.2017
Mamy niemobilną siłę roboczą i mobilny kapitał, czyli jest ogromna presja na pracowników, by wynagrodzenia utrzymywać na stosunkowo niskim poziomie - twierdzi Jacek Tomkiewicz, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego. W jego ocenie zjawisko nierówności w ostatnich latach nasiliło się.
Więcej

Pracodawcy RP o tym, co przyniesie 2018 rok

27.12.2017
Bezrobocie poniżej 4 proc., przeciętne wynagrodzenie wyższe o 10 proc., zupełnie nowy kodeks pracy i Prawo przedsiębiorców – tak widzą nadchodzący rok Pracodawcy RP.
Więcej

Ekspert Lewiatana: utrzymuje się trend spadającego bezrobocia

22.12.2017
Trend spadającego bezrobocia się utrzymuje, może ono wynikać z m.in. z wprowadzenia nowego wieku emerytalnego - powiedział PAP ekspert Konfederacji Lewiatan Jakub Gontarek, komentując dane GUS dotyczące bezrobocia. Dodał, że widać zróżnicowanie zatrudnienia w regionach Polski.
Więcej

Organizacje apelują o uproszczenie zasad zatrudniania imigrantów

21.12.2017
Przynajmniej częścią odpowiedzi na kryzys demograficzny w w Polsce może być wzrost obecności i zatrudnienia w naszym kraju imigrantów. Jendak procedury z tym związane są jednak skomplikowane i czasochłonne - twierdza organizacje pracujące na rzecz imigrantów.
Więcej
1  2  3  4  5    116

Produkty polecane

Obniżenie wieku emerytalnego

Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat ochrony przedemerytalnej, ze szczególnym...
Cena: 199.00

MERITUM Bezpieczeństwo i higiena pracy

Nowości w wydaniu 2017: omówienie zmienionych regulacji Kodeksu pracy dotyczących obowiązkowych...
Cena: 259.00

Zatrudnianie pracowników tymczasowych. Komentarz

W książce w sposób kompleksowy i przystępny przedstawiono zasady zatrudniania pracowników...
Cena: 119.00