Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Analizy i opinie

PPK to wyższe koszty dla pracodawców. Trzeba je uwzględnić w zamówieniach publicznych

15.05.2018
Kiedy wejdą w życie Pracownicze Plany Kapitałowe, każdego miesiąca pracodawca dopłaci do oszczędności emerytalnych pracownika co najmniej 1,5 proc. jego wynagrodzenia. Federacja Przedsiębiorców Polskich i Instytut Emerytalny postulują, aby szczegółowo powiązać wprowadzenie PPK z Prawem zamówień publicznych. Podkreślają, że niezbędne jest umożliwienie waloryzacji kontraktów publicznych.
Więcej

Krótsza praca dla rodziców, a wynagrodzenie bez zmian

15.05.2018
PSL chce żeby pracownik, który opiekuje się dzieckiem poniżej 15 roku życia, mógł korzystać ze skróconego czasu pracy - do 7 godzin. Ma przy tym zachować pełne wynagrodzenie. Projekt zmian w tej sprawie jest już w Sejmie. Propozycję PSL na tle rozwiązań europejskich omawia dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny, partner w Kancelarii Raczkowski Paruch.
Więcej

Kryteria otrzymania A1 wreszcie jasne

14.05.2018
ZUS od wielu miesięcy wydawał decyzje odmowne w sprawie zaświadczeń A1 dla zatrudnianych przez polskich przedsiębiorców pracowników z państw trzecich, głównie z Ukrainy i Białorusi. ZUS określił długo oczekiwane jasne kryteria otrzymania tego zaświadczenia.
Więcej

Doraźne rozwiązania nie poprawią sytuacji niepełnosprawnych

12.05.2018
Podniesienie renty socjalnej nie zakończy problemów protestujących w Sejmie. To nie zamknie sporu wokół systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych, bo w rzeczywistości problem jest jednak znacznie poważniejszy - pisze dr hab. Monika Lewandowicz-Machnikowska, prof. SWPS.
Więcej

Efekt uboczny dyskusji o PPK: rośnie świadomość potrzeby oszczędzania na emeryturę

11.05.2018
Pracodawcy nadal czekają na ostateczny kształt ustawy o PPK. Skoro będą obowiązani do prowadzenia PPE lub PPK w swoim zakładzie pracy - muszą przygotować się do nowych wyzwań. Ale ten jakże ważny temat dotyczy nie tylko pracodawców. Trwająca od kilku miesięcy dyskusja o kształcie przyszłych emerytur wzmogła zainteresowanie tematem emerytalnym wśród zwykłych Polaków.
Więcej

Pracodawcy: Nowelizacja ustawy związkowej to żaden kompromis

10.05.2018
Zmiany w procedowanej obecnie w Sejmie ustawie o związkach zawodowych nie są efektem kompromisu partnerów społecznych, jeśli już - to porozumienia rządu i związków zawodowych - zwracają uwagę Pracodawcy RP.
Więcej

Na wsi brakuje rąk do pracy. Czy nowa umowa rozwiąże problem?

10.05.2018
Każdego roku do pracy w polskich gospodarstwach przyjeżdża ok. 0,5 mln pracowników zza wschodniej granicy. W tym sezonie po raz pierwszy będą mogli zostać zatrudnieni na nowe umowy i zyskają ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe. - Rolnicy czekali na te przepisy - mówi Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Więcej

Monika Gładoch o najpilniejszych zmianach w Kodeksie pracy

07.05.2018
Polski Kodeks pracy, pomimo wielu modyfikacji, pozostaje aktem sprzed kilku dekad, z innej epoki. Jego język jest przestarzały, a regulacje nie pozwalają firmom nowocześniej funkcjonować - uważa Prof. UKSW dr hab. Monika Gładoch i wskazuje obszary, które trzeba zmienić, aby dostosować przepisy do aktualnych potrzeb pracodawców i pracowników.
Więcej

Firmy chcą zatrudniać więźniów

04.05.2018
Praca dla więźniów jest narzędziem resocjalizacyjnym, daje nie tylko konkretne umiejętności zawodowe, ale i społeczne. Na brak chętnych nie narzekamy, obecnie pracuje 36 tys. osadzonych - mówi LEX.pl dyrektor Biura Penitencjarnego CZSW płk Andrzej Leńczuk. Dodaje, że kolejnych 8 tys. skazanych mogłoby podjąć pracę w przywięziennych halach produkcyjnych.
Więcej

Rada Legislacyjna o PPK: Projekt dla milionów pracowników jest mało realny

03.05.2018
Rada Legislacyjna przy premierze oceniła jako mało realny projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Rząd nie zbadał, czy już w 2019 r. pracodawcy będą przygotowani do zarządzania funduszami emerytalnymi.
Więcej

Kiedy zaczyna się zamożność - czyli, co to znaczy dobrze zarabiać?

03.05.2018
Od 10 do 19 tys. zł netto – tyle zdaniem Polaków powinna zarabiać osoba, którą można już uznać za zamożną. W porównaniu z innymi europejskimi krajami, w Polsce takich osób wciąż jest stosunkowo niewiele. Biorąc jednak pod uwagę, że nasze społeczeństwo stopniowo się bogaci, można liczyć, że z każdym rokiem grono to będzie rosło.
Więcej

Roboty będą zastępować ludzi w coraz bardziej wymagających zawodach

01.05.2018
Sfera pracy umysłowej wydawała się do tej pory bezpieczna mimo postępującej technologii, ale to się zmienia - twierdzi Maciej Jagaciak z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Jak dodaje, roboty będą zastępować ludzi na rynku pracy w coraz bardziej wymagających zawodach.
Więcej

PPK jednak nie od stycznia 2019 roku

26.04.2018
Lepiej zrobić to porządnie, niż szybko – zwłaszcza, że Pracownicze Plany Kapitałowe mają też odbudować zaufanie do systemu emerytalnego nadszarpnięte przez OFE – powiedział w środę w siedzibie Pracodawców RP Paweł Borys. Projekt ustawy powinien trafić do Sejmu pod koniec czerwca, a to oznacza, że zmiany wejdą nie 1 stycznia 2019 r., lecz w połowie przyszłego roku.
Więcej

Holakracja, czyli firma bez szefa. Poznaj nowy model zarządzania

25.04.2018
Nic tak nie ogranicza kreatywności i motywacji, a w konsekwencji zaangażowania pracowników, jak struktura podległości i związany z nią system zarządzania.
Więcej

Dr Wojewódka: poparcie ze strony związków zawodowych ważne dla PPK

19.04.2018
Jest wiele istotnych czynników sukcesu Pracowniczych Planów Kapitałowych, lecz jeden z tych czynników wydaje się szczególny. Jest nim poparcie ze strony partnerów społecznych – przede wszystkim związków zawodowych – do idei PPK - mówi dr Marcin Wojewódka.
Więcej

Mniejsza podaż pracowników hamuje tempo wzrostu zatrudnienia

18.04.2018
Malejąca podaż pracowników powoduje, że tempo wzrostu zatrudnienia nie przybiera na sile i w kolejnych miesiącach sytuacja raczej się nie poprawi - oceniła główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek, odnosząc się do środowych danych GUS.
Więcej

Minister: mniejszy ZUS to impuls rozwojowy dla firm

17.04.2018
Obniżona składka na ZUS to rozwiązanie inwestycyjne. Pozytywne konsekwencje w budżecie firm będą niemal natychmiastowe. Dzięki temu w Polsce będzie zakładanych jeszcze więcej firm, i będą się one szybciej rozwijać - twierdzi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Więcej

Nie chcemy chodzić do pracy, ale chcemy pracować

16.04.2018
Mimo iż lubimy pracę w biurze, to nie chcemy chodzić do niej codziennie, a czas, który tracimy w korkach, chętnie przeznaczymy na chwile z rodziną, odpoczynek albo pasje czy sport. To nowe podejście do pracy, które charakteryzuje się tym, że dobra pensja wcale nie oznacza spędzania 10 godz. w szklanych biurowcach.
Więcej

Pracownicze Programy Emerytalne - o sukcesie zdecyduje odpowiednia komunikacja do pracowników

16.04.2018
Miarą sukcesu wdrożenia PPE w firmie jest stopień partycypacji pracowników i ich zadowolenie z zastosowanego rozwiązania. Skoro więc pracodawca decyduje się na wprowadzenie takiego benefitu – powinien zrobić wszystko, aby pracownicy nie tylko przystąpili do programu, ale i docenili jego wartość.
Więcej

Dr Wojewódka: to dobrze, że o PPK już na samym początku ich drogi jest głośno

10.04.2018
Liczne uwagi zgłoszone do projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) pokazują jednoznacznie, jak istotna jest kwestia dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Mało bowiem który projekt rządowy w tym obszarze, może poza zniesieniem limitu 30-krotności, wywołał tyle emocji i żywiołowych reakcji - uważa dr Marcin Wojewódka, Wiceprezes Instytutu Emerytalnego.
Więcej
1  2  3  4  5    120

Produkty polecane

Umowa o pracę a umowa o zatrudnienie

Zamieszczone w książce opracowania dotyczą różnych aspektów problematyki związanej z podstawami...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Książka zawiera kompleksowe omówienie nadzwyczajnego sposobu ustania stosunku pracy - rozwiązania...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenia

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że od 1 stycznia 2017 r.,...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł