Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

6 sektorów, które nie dadzą rady bez Ukraińców

Są w Polsce sektory, w których zatrudnianie Ukraińców „ma kluczowe znaczenie”; obecnie Ukraińcy to ok. 90 proc. wszystkich cudzoziemców, którzy dostają u nas zezwolenia na pracę – podał ekspert Paweł Kaczmarczyk.
W ramach topiku:
Grupy pracowników Rekrutacja Rynek pracy
Warto wiedzieć: Kaczmarczyk, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW, wziął w czwartek udział w seminarium mBank–CASE pt. „Znaczenie imigracji zarobkowej dla gospodarki Polski”.
Kadry

W seminarium uczestniczyła też Joanna Tyrowicz, doradca w Instytucie Ekonomicznym NBP, konsultantka Banku Światowego. Tyrowicz oceniła, że imigracja zarobkowa do Polski jest wciąż niewielka i nie wiadomo precyzyjnie, jaka jest skala tego zjawiska. „Nie wiemy, jaka jest skala tego zjawiska. Zbieranie danych na ten temat idzie mozolnie. Nawet gdyby przyjąć zgrubny szacunek, ile osób urodzonych poza Polską pracuje na terenie naszego kraju, to zwiększenie tej liczby w ostatnich latach nie było imponujące. Jest zauważalne w dużych miastach, w pewnych sektorach. Ale nie zmienia to zasadniczo struktury narodowościowej na polskim rynku pracy” – przekonywała.

Dowiedz się, jak legalnie zatrudnić Ukraińca 23-11-2016 Szkolenie

Tyrowicz zaznaczyła, że nie można mówić o tym, że Ukraińcy zabierają Polakom miejsca pracy. „Ukraińcy przyjeżdżają na miejsca pracy, które pozostały wcześniej niezapełnione. Inaczej nie można zatrudnić w Polsce obcokrajowca, takie jest prawo. Nawet jeśli ten napływ się zwiększa, to ma on charakter sezonowy, gdy pracodawcy potrzebują pracowników” – podkreśliła Tyrowicz.

Według przytoczonych podczas seminarium danych w 2016 r. w naszym kraju wydano 1 mln 300 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, w większości Ukraińcom. „Ale nie można przekładać pozwoleń na osoby, to są dwie różne miary” - podkreśliła ekspertka.

„Na poziomie całego rynku pracy nie jest to zjawisko o dużym znaczeniu” – zgodził się Paweł Kaczmarczyk. Dodał, że w sensie ilościowym jest to zjawisko marginalne. „Liczba pozwoleń na pracę wydawana cudzoziemcom w Polsce wzrosła z 44 tys. w 2010 roku do 120 tys. w roku 2016” – powiedział.

Dowiedz się więcej z książki 0,00
Administracyjnoprawny status cudzoziemca w Polsce
Kumela-Romańska Magdalena Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

Według Pawła Kaczmarczyka są segmenty, gdzie zatrudnianie Ukraińców „ma kluczowe znaczenie”. „Po 2014 roku wzrosła skala imigracji z Ukrainy. Obecnie stanowią oni ok. 90 proc. wszystkich cudzoziemców, którzy w Polsce uzyskują zezwolenia na pracę” – wskazał.

Jak podkreślił, kluczowe sektory, w których zatrudnia się migrantów z Ukrainy to:

1. rolnictwo,

2. budownictwo,

3. handel,

4. hotelarstwo,

5. gastronomia,

6. sektor usług domowych.

Jak mówił, obecnie ok. 40 proc. migrantów z Ukrainy to osoby z wykształceniem wyższym. Prawie 50 proc. Ukraińców po studiach znalazło w Polsce zatrudnienie w hotelarstwie i gastronomii. „Ten sektor jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem zatrudniającym Ukraińców w Polsce” – podkreślił. W zatrudnianiu Ukraińców dominuje województwo mazowieckie. „Po roku 2014 osoby przyjeżdżające do Polski z Ukrainy są coraz młodsze, coraz częściej są to mężczyźni, oraz osoby lepiej wykształcone, z centralnej i Wschodniej Ukrainy oraz dużych miast” – zaznaczył Kaczmarczyk. (PAP)

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Status cudzoziemca w Polsce wobec współczesnych wyzwań międzynarodowych [EBOOK PDF + EBOOK ePub]

Prezentowane w publikacji zagadnienia są niezwykle aktualne, zwłaszcza w kontekście praw uchodźców...
Cena: 108.36
Promocja: 0.00 zł

Zatrudnianie cudzoziemców

Książka stanowi kompleksowe i przystępne omówienie problematyki zatrudniania cudzoziemców w Polsce....
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - program dla nowych Klientów (licencja...

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesna publikacja na którą składa się szereg...
Cena: 2405.88
Promocja: 0.00 zł

Więcej na temat

Punkty za pochodzenie w rekrutacji

20-04-2017
Ponad 1/3 młodych ludzi w Wielkiej Brytanii uważa, że pochodzenie ma znaczenie, kiedy dochodzi do ogólnej oceny efektywności i postawy w miejscu pracy. Co więcej, ponad 40% stwierdza, że współpracując w dużych zespołach, managerowie są w stanie promować lub pozbywać się osób z zespołu kierując się statusem społecznym i pochodzeniem, w tym także miejscem urodzenia.

 

Czytaj kolejny
artykuł

PKB to nie wszystko - poznaj nowoczesne mierniki szczęścia