Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Baby boom: jak pracodawca może zadbać o zdrowie rodziców?

W 2017 r. w Polsce może się urodzić nawet 400 tys. dzieci. Jednak tym, co nadal powstrzymuje wiele par przed podjęciem decyzji o dziecku, są obawy związane z tym, jak pracodawca zareaguje na wieść o ciąży. Dowiedz się, w jaki sposób pracodawca może sprawić, by zarówno czas ciąży, jak i opieki nad dzieckiem oraz powrotu do pracy, przebiegały bez komplikacji w środowisku pracy.
W ramach topiku:
Uprawnienia związane z rodzicielstwem Świadczenia pozapłacowe Ubezpieczenie zdrowotne Ubezpieczenia chorobowe Trendy HR
Warto wiedzieć: Przyjazne rodzinie firmy to te, które poza kodeksowymi obowiązkami proponują m.in. pracę w domu, elastyczne godziny pracy, pokój do karmienia dziecka, dodatkowy płatny urlop, „pępkowe” i prywatną opiekę medyczną.
Kadry Ubezpieczenia HR

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis HR

Prywatna opieka medyczna

Benefit ten daje pracownikowi dostęp do wysokiej jakości usług medycznych, gwarantuje dostępność do tych usług, zapewnia komfortową i wygodną opiekę. Dzięki pakietom w prywatnych centrach medycznych pracownik nie marnuje czasu na wizyty w państwowych przychodniach, może mieć pewność co do jakości sprzętu, fachowości lekarzy i ich odpowiedniego podejścia do pacjenta (wszystko to jest elementem różnicującym firmy medyczne, które konkurując ze sobą bardzo starają się m.in. o te kwestie). Dzięki temu pracodawca zyskuje bardziej dyspozycyjnego pracownika nawet wtedy, kiedy jest w ciąży. Co więcej prawdopodobnie w większości przypadków również pracownika, który będzie miał więcej powodów a przy tym możliwości do tego, aby pracować tak długo jak będzie to możliwe. Zazwyczaj w firmach, które odpowiedzialnie podchodzą do kwestii powiększania się rodzin, pracownice nie udają się od razu po stwierdzeniu ciąży na zwolnienie lekarskie. Wręcz przeciwnie, kobiety w takich firmach starają się pracować niemal do rozwiązania i wracają bardzo szybko do pracy.

Myślenie o kilka lat naprzód

Już na etapie planowania wyboru firmy i zakresów usług dla pracowników, pracodawca powinien wziąć pod uwagę to, jakie potrzeby mają jego pracownicy. I warto przy tej okazji spojrzeć na swoją firmę jako rozwijający się organizm, który wraz z upływem czasu będzie miał inne potrzeby. W bardzo wielu przypadkach pracodawcy skupiają się wyłącznie na teraźniejszym obliczu firmy. Pracodawcy nie biorą pod uwagę, że za 2–3 lata pracownicy będą w znaczne bardziej ustabilizowanej sytuacji życiowej i będą chcieli zakładać rodziny. Warto brać pod uwagę, że pracownicy „dojrzewają” wraz z firmą i ich potrzeby będą się zmieniały. Poza tym firma zapewniająca już na starcie dobre warunki pracy i przyjazne środowisko dla młodych rodziców, na które składa się m.in. prywatna opieka medyczna, staje się atrakcyjniejszym pracodawcą.

Badania profilaktyczne

Zakres usług (badań i konsultacji), jakie będą potrzebne w okresie przed założeniem rodziny w większości są badaniami powszechnymi i podstawowymi, dostępnymi już w pakietach podstawowych. Są to m.in. badanie grupy krwi obojga rodziców, poziom glukozy, badanie ogólne moczu, morfologia oraz płytki krwi, krzepliwość krwi, badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy, badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii, badania na obecność przeciwciał różyczki, hormonalne badania tarczycy, podstawowe badania hormonalne, określające poziomy hormonów kobiecych, badanie na obecność antygenu HBS, cytologia i czystość pochwy, USG narządu rodnego i piersi, badania genetyczne u kobiet po 35. roku życia. Poza wykonaniem samych badań, jeśli ich wyniki będą budziły wątpliwości, lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

Umowa na czas określony a ciąża 2017 r. - fakty i mity! Umowa na czas określony a ciąża 2017 r. - fakty i mity! 01-03-2017 Szkolenie

Szczepienia

Lekarz może również zalecić wykonanie szczepienia m.in. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (zalecane szczególnie kobietom pracującym w dużych skupiskach ludzi). Szczepienie ma na celu ochronę przed zakażeniem WZW w ciąży, ale też podczas zabiegów przy porodzie. Jeśli wynik badania na przeciwciała różyczki będzie ujemny, trzeba wykonać szczepienie. Ponadto szczególnie kobietom planującym ciążę w okresie jesienno-zimowym, proponowane jest szczepienie przeciwko grypie. Wszystkie te szczepienia występują w pakietach, nie zawsze w pakietach podstawowych, jednakże przynajmniej w niektórych ofertach istnieje możliwość negocjowania standardowych zakresów usług i uzupełnienie pakietu o konkretną usługę.

Pamiętajmy o ojcach!

Wszystkie wymienione powyżej konsultacje i badania powinna wykonać kobieta planująca ciążę. Niemniej jednak i mężczyźni powinni wspólnie z partnerką zadbać o sprawdzenie swojego stany zdrowia. W tym celu warto udać się do lekarza rodzinnego, który zleci podstawowe badania krwi i moczu. W sytuacji kiedy para bezskuteczne stara się o dziecko od dłuższego czasu, może okazać się koniecznym zbadanie nasienia w celu wykluczenia przyczyny niepłodności mężczyzny. Przyjmuje się, że mężczyzna jako pierwszy powinien poddać się badaniu w celu wykluczenia problemów z płodnością, następnie badania wykonuje kobieta. Badania w kierunku niepłodności zarówno męskiej jak i żeńskiej raczej nie znajdują się w pakietach usług medycznych. Diagnozowanie i leczenie niepłodności jest czasami długotrwałym procesem a przy tym kosztowym. Jednakże większość wymienionych wcześniej badań i konsultacji znajduje się w pakietach i to pakietach podstawowych, jednakże wybierając konkretną ofertę (planując pakiety medyczne dla pracowników) trzeba przyjrzeć się szczegółom tak, aby nie stawiać pracownika w niekomfortowym położeniu, kiedy okaże się, że jego pakiet niektórych badań nie posiada.

Zamiast kolejnego szkolenia - szkoła rodzenia

Wartościowym uzupełnieniem pakietu medycznego może być możliwość udziału w szkole rodzenia, czy to w tej znajdującej się przy szpitalach, czy prowadzonej przez daną firmę medyczną lub inne podmioty zewnętrzne. Bywa, że szkoła rodzenia jest czasami refundowana z funduszy miejskich. Ale jeśli znajduje się w pakiecie, pacjenci nie muszą martwić się o to, czy w danym okresie taka refundacja jest czy nie. Koszt 400–600 zł za szkołę rodzenia jest wtedy pokrywany z kosztu abonamentu. Programy realizowane przez szkoły rodzenia mogą różnić się między sobą. Czasami są to autorskie projekty realizowane pod auspicjami jakichś organizacji, np. przykościelnych czy fundacji związanych z danym szpitalem. Wybór szkół rodzenia jest duży. Przy wyborze dobrze jest kierować się tym, jak liczne są grupy (im mniej uczestników tym lepszy kontakt z prowadzącym, szansa na indywidualne podejście i zaangażowane), czy szkoła prowadzi zajęcia w godzinach popołudniowych oraz z jakim szpitalem jest związana. Szkoły realizują programy wynikające z założeń konkretnych instytucji, w tym szpitali. W ramach zajęć uczestnicy mają kontakt z personelem konkretnego szpitala. Dobrze zatem, aby wybrać szkołę rodzenia związaną z tym szpitalem, w którym rodzice zaplanowali poród. Dzięki temu istnieje szansa poznania oddziału oraz zasad w nim panujących.

Poród w pakiecie

A wracając do pakietów zapewniających usługę porodu koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma okresu karencji na usługę porodu. Często usługa ta przysługuje pacjentce, która ma pakiet z porodem przynajmniej od 12–14 tyg. ciąży. Nie zawsze jest też możliwość rozszerzenia pakietu podczas trwania umowy. Szczególnie w sytuacji, gdy firma medyczna wie, że rozszerzenie ma dotyczyć usługi, która krótkim czasie zostanie wykorzystana. Koszt choćby porodu jest na tyle duży, że wraz z usługami prowadzenia ciąży może wielokrotnie przekroczyć wartość rocznego abonamentu. Firmy medyczne dbając o swoje finanse mogą nie zgodzić się na taką zmianę. Dlatego też takie sytuacje należy przewidywać. I jeśli pracodawca określonej grupie pracowników chce zapewnić pakiet rozszerzony, to powinny się w nim znaleźć również takie usługi, z których obecnie nie ma potrzeby korzystać.

Serwis HR Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis HR Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Sylwia Żyła
lista dokumentów
 

Produkty polecane

MERITUM HR

Meritum HR to profesjonalny i kompleksowy poradnik z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W...
Cena: 230.00
Promocja: 207.00 zł

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - program dla nowych Klientów (licencja...

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesna publikacja na którą składa się szereg...
Cena: 2405.88
Promocja: 0.00 zł

Serwis HR - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

Serwis HR - nowoczesna publikacja tworzona z myślą o dyrektorach i specjalistach ds. personalnych...
Cena: 4457.52
Promocja: 0.00 zł

Więcej na temat

W Polsce w ubiegłym roku mężczyźni zarabiali średnio o tysiąc złotych więcej niż kobiety

25-01-2017
Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc. Dysproporcje w wynagrodzeniach są widoczne na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. Przyczyniają się do tego wybory odnoście wykształcenia i ścieżki kariery zawodowej, ale również stereotypy i przerwy w pracy spowodowane urlopami macierzyńskimi i życiem rodzinnym – wskazują eksperci.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Polacy nie wrócą po brexicie - wybiorą inne kierunki emigracji