Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Dojazd do pracy zabiera nawet ćwierć etatu

Co piąty pracujący Polak traci na dojazdy do pracy nawet do 40 godzin miesięcznie. W drodze najczęściej słuchamy muzyki lub czytamy – tak wynika z badania „Praca zdalna – jestem na TAK!”, przeprowadzonego przez amerykański startup Crossover.
Warto wiedzieć: Badania pokazują, że co piąty pracujący Polak, czyli nawet 19 procent badanych, traci na dojazdach do pracy nawet do 2 godzin dziennie.

Pracownicy, którzy wybierają pracę zdalną, bardzo często mówią, że nie chcą już wstawać o świcie i tracić czasu w korkach. Badanie pokazuje, co Polacy robią, a co chcieliby robić, zamiast dojeżdżać codziennie do firmy i dlaczego pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na work-life-balance zatrudnionych.

Czas dojazdu do/z pracy nie wpływa pozytywnie na efektywność naszej pracy – nie nadrabiamy zaległości, nie odpisujemy na maile, najczęściej słuchamy muzyki lub czytamy żeby przetrwać ten czas. Tymczasem ostatnie badania rynku pracy pokazały, że Polacy potrzebują więcej wolności i niezależności, samodzielnego planowania czasu pracy i organizacji dnia, a praca zdalna jest marzeniem nowego pokolenia zatrudnionych.

Bardzo często powodem wypalenia zawodowego nie jest bowiem sama praca, czy wykonywane obowiązki, ale rutyna, która towarzyszy nam każdego dnia. Wstajemy o świcie, wyjście z domu, korki, praca, wyjście z pracy, korki. W kolejnej odsłonie badania „Praca zdalna – jestem na TAK!” amerykański startup Crossover pokazuje co Polacy robią, a co chcieliby robić, zamiast dojeżdżać codziennie do firmy i dlaczego pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na work-life-balance zatrudnionych. – Każdy z nas jest inny – nie wszyscy jesteśmy stworzeni do pracy od 9 do 17, a u niektórych efektywność pracy np. w godzinach nocnych jest dużo wyższa niż rano. Coraz więcej pracodawców chce to wykorzystać i dać pracownikowi trochę więcej swobody i możliwości planowania swojej pracy, aby zebrać owoce w postaci większej efektywności zatrudnionych i przyciągnąć najlepszych specjalistów – mówi Per Markus Törnberg, Country General Manager w firmie Crossover.

Nawet 2 godziny dziennie w drodze
Dojazdy do pracy dla większości Polaków są przykrą koniecznością. Dzieje się tak głównie dlatego, że w dzisiejszych czasach cenimy każdą chwilę, którą możemy przeznaczyć dla siebie lub rodziny. Badania pokazują, że co piąty pracujący Polak, czyli nawet 19 procent badanych, traci na dojazdach do pracy nawet do 2 godzin dziennie. Pewnie też dlatego do nielubienia tej czynności wprost przyznaje się co czwarty pracujący.

Utrata naszego cennego czasu w połączeniu ze stresującym powrotem w korkach do domu zaburza work-life-balance, którego dziś domagają się szczególnie młode pokolenia pracowników. Często mamy poczucie, że coś tracimy i coś jest nam odbierane przez pracę, dlatego frustracja może skupić się właśnie na firmie i pracodawcy. Rozwiązaniem, które wybiera coraz więcej firm może być nawet jeden lub dwa dni pracy zdalnej w tygodniu, które pozwolą na odbudowanie balansu między pracą, a życiem prywatnym i dodatkowo wpłyną pozytywnie na środowisko.

Z nosem w telefonie
W godzinach szczytu środki komunikacji miejskiej i samochody świecą się od ekranów telefonów komórkowych. Pracodawcy mają nadzieję, że pracownicy nadrabiają zaległości, piszą maile i wykonują służbowe telefony, ale prawda jest zupełnie inna. Jedynie 5 procent pracujących Polaków rozmawia przez telefon, a nikt z badanych nie deklaruje odpisywania na maile. Zatem czas ten nie wpływa pozytywnie na efektywność naszej pracy. Chcemy jedynie przetrwać czas dojazdu do pracy słuchając muzyki lub czytając – 43 procent badanych. Niemal jedna piąta badanych (19 procent) wykorzystuje ten czas również na przemyślenia i planowanie dalszej części dnia. Jak się okazuje sposoby spędzania czasu podczas dojazdów wśród kobiet i mężczyzn znacząco różnią się od siebie. Kobiety (24 procent) zdecydowanie częściej niż mężczyźni (14 procent) poświęcają ten czas na przemyślenia i planowanie – rozmyślają i planują dzień lub wieczór.
  Serwis HR Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis HR Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 
Zamiast stać w korkach…

Czas, który tracimy w korkach chętnie przeznaczymy na chwile z rodziną, odpoczynek albo pasje czy sport.  Najwięcej, bo niemal dwie piąte respondentów (38 procent) wolałoby zamiast dojazdu do pracy i stania w długich korkach przeznaczyć czas na chwile z rodziną.  Niewiele mniej, bo jedna trzecia badanych (33 procent) chciałaby w tym czasie po prostu odpoczywać. Z kolei 18 procent przeznaczyłaby ten czas na pasje i uprawianie sportu. Respondenci w wieku 30-39 i 40-49 lat częściej niż inni woleliby spędzić ten czas z rodziną (odpowiednio 52 i 41 procent). Natomiast osoby pracujące w wieku 25-29 lat najczęściej chcieliby realizować pasje i uprawiać sport (35 procent).

Nowe formy zatrudnienia odpowiedzią na potrzeby czasów
Polacy nie chcą tylko chodzić do pracy, ale chcą pracować i to pracować efektywnie. Obecnie, szczególnie dla pokolenia Millenialsów, najcenniejszy jest czas, którego mamy bardzo mało. Nie chcemy marnować go w korkach podczas dojazdów do pracy, ale również nie chcemy, by naszym czasem zarządzał ktoś inny, bo kto jak nie sami pracownicy wiedzą o sobie najwięcej. Sami coraz częściej troszczymy się o balans między życiem, a pracą i tego samego oczekujemy od pracodawców. To duże wyzwanie dla firm, które w dobie rynku pracownika i braków kadrowych muszą być bardziej elastyczne, aby wyłowić i zatrzymać najlepszych specjalistów. Odpowiedzią na te wyzwania są nowe formy zatrudnienia w tym praca zdalna, dzięki której pracodawca może znaleźć najlepszego pracownika na drugim końcu świata, a pracownik zyskać niezależność i przekuć ją w efektywną pracę.

 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Zatrudnianie w Polsce cudzoziemców spoza UE

Książka zawiera wzory dokumentów (np. wnioski, oświadczenia, zezwolenia) oraz rozporządzenia i...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Umowa o pracę a umowa o zatrudnienie

Zamieszczone w książce opracowania dotyczą różnych aspektów problematyki związanej z podstawami...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

MERITUM HR

Meritum HR to profesjonalny i kompleksowy poradnik z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W...
Cena: 230.00
Promocja: 207.00 zł

Więcej na temat

Polacy nie zawsze umiejętnie szukają pracy

21-11-2017
Zdolność myślenia to najważniejszy czynnik sukcesu kandydata i zatrudniającej go firmy. Fundamentalne znaczenie ma również proaktywna, zaangażowana postawa pracownika. Jeśli ktoś łączy w sobie te dwie cechy to możemy z kimś takim osiągnąć wszystko - twierdzi Mateusz Kocur z Crowe Horwath.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Dobra atmosfera mobilizuje Polaków do pracy