Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Lewiatan: zamiast zakazywać handlu w niedziele zmieńmy Kodeks pracy

W Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele, który budzi wiele kontrowersji i powoduje skrajnie różne komentarze. Konfederacja Lewiatan ma inny pomysł i przekonuje, że ta propozycja pozwoli osiągnąć ten sam cel: zapewni pracownikom handlu wolne niedziele, aby mogli spędzać więcej czasu z rodziną, a jednocześnie pozwoli klientom na robienie zakupów w dowolny dzień. Poznaj szczegóły tego pomysłu.
Warto wiedzieć: Posłowie PiS popierają stopniowe ograniczanie handlu w niedziele – obywatelski projekt, nad którym pracuje Sejm, przewiduje na początek dwie niedziele w miesiącu wolne od handlu. Solidarność nie zmienia zdania i żąda, aby ograniczenie dotyczyło każdej niedzieli w miesiącu.

Konfederacja Lewiatan proponuje, by zamiast zamykać sklepy w niedziele, wprowadzić zmiany w Kodeksie pracy, które zagwarantują pracownikom handlu 2 wolne niedziele w okresie kolejnych 4 tygodni. To pozwoli osiągnąć ten sam cel, co wprowadzenie zakazu handlu w 2 niedziele w miesiącu, ale bez ponoszenia negatywnych konsekwencji gospodarczych i społecznych.

Autorzy i zwolennicy obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele deklarują, że ich celem jest zapewnienie pracownikom handlu wolnych niedziel, aby mogli spędzać więcej czasu z rodziną. Niestety, odbyłoby się to kosztem konsumentów, przedsiębiorców prowadzących działalność w centrach handlowo-usługowych oraz ich pracowników, jak również osób, które ze względu na naukę, sytuację rodzinną lub zainteresowania świadomie wybierają pracę w soboty i niedziele.

– Biorąc pod uwagę, że 90% osób pracujących w handlu sieciowym i sieciach kupieckich jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, najlepszą gwarancją ich czasu wolnego będzie modyfikacja Kodeksu pracy – mówi Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

W przeciwieństwie do projektu ograniczenia handlu w niedziele, który jest bardzo skomplikowaną regulacją branżową, co potwierdziły dotychczasowe prace legislacyjne nad projektem obywatelskim, nowelizacja Kodeksu pracy pozwalająca uzyskać podobny rezultat jest stosunkowo prosta.

Konfederacja Lewiatan zaproponowała również, aby funkcjonowanie nowej regulacji było monitorowane przez Radę Dialogu Społecznego i po dwóch latach nastąpiło podsumowanie rezultatów dokonanej zmiany.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Prawo pracy. Pytania i odpowiedzi

Podręcznik przedstawia problematykę prawa pracy w przystępnej formule pytań i odpowiedzi. Zawarte w...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

RODO. Ochrona danych osobowych w zatrudnieniu ze wzorami

Publikacja porusza problematykę ochrony danych osobowych w zatrudnieniu w kontekście rozporządzenia...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy

Publikacja poświęcona prawnym formom zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych pracodawcy stanowi...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Walka o pracowników się zaostrza - nie tylko wysokość wynagrodzenia ma znaczenie