Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Monika Gładoch: projekt nowego kodeksu pracy przestaje być probiznesowy

Wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy zwraca uwagę na trudności, ktorych mogą spodziewać się pracodawcy po wprowadzeniu nowych przepisów.
W ramach topiku:
Nowy kodeks pracy Obowiązki pracodawcy i pracownika Stosunek pracy Zatrudnienie
Warto wiedzieć: 15 września 2016 r. została powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, której zadaniem jest opracowanie projektu ustawy - Kodeks pracy oraz projektu ustawy - Kodeks zbiorowego prawa pracy. Komisja pracuje w dwóch zespołach. Za miesiąc przedstawi efekty.
Kadry

Trwają prace nad gruntowną reformą prawa pracy. Od jesieni 2016 roku nad projektami nowych kodeksów pracuje kilkunastoosobowy zespół ekspertów. Efekty prac komisja przedstawi w marcu, ale od pewnego czasu pojawiają się w mediach zapowiedzi planowanych zmian.

Prof. UKSW, dr hab. nauk prawnych Monika Gładoch, która jest członkiem komisji z ramienia Pracodawców RP i jej wiceprzewodniczącą, ostrzega, że w obecnym kształcie projekt jest już cieniem propozycji przepisów probiznesowych i wskazuje na trzy grupy trudności, których mogą spodziewać się pracodawcy.

Po pierwsze, rozwiązywanie umów o pracę ma zostać mocno ograniczone poprzez obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony, podobnie jak umowy na czas nieokreślony, i to przez wszystkich pracodawców - zarówno wielkie korporacje, jak i tych najmniejszych pracodawców.

Po drugie, likwidacja stanowiska nie będzie prostym rozwiązaniem. – W zamian będzie trzeba zaproponować pracownikowi nową ofertę pracy, którą przyjmie lub odrzuci, a przy tym musimy jeszcze zgadnąć, jakie kwalifikacje ma pracownik, żeby mu taką propozycję złożyć – mówi Monika Gładoch.

Czytaj też: BCC o nowym kodeksie pracy: brakuje zachęt do zawierania umów o pracę >>

– I co najważniejsze, domniemanie stosunku pracy na szeroką skalę – podkreśla wiceprzewodnicząca komisji. – Rezygnujemy z umów zlecenia, których jest, mimo wszystko, dużo na rynku pracy, na rzecz umowy o pracę. Ale co dostają w zamian pracodawcy? Dostają dziwne twory nowych umów w postaci umowy nieetatowej, dorywczej i sezonowej, jak zresztą same nazwy wskazują - te umowy mają charakter wyjątkowy, a nie typowy, wobec tego obawiam się, że nie wypełnią miejsca po umowach zlecenia – mówi Monika Gładoch.

  Pracownik już nie dorobi na zleceniu Pracownik już nie dorobi na zleceniu 13-02-2018 Szkolenie

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że propozycje zmian w prawie pracy, formułowane przez członków komisji, na obecnym etapie nie są propozycjami Prawa i Sprawiedliwości ani rządu. To autorskie pomysły niezależnych ekspertów prawa pracy oraz przedstawicieli partnerów społecznych. Komisja zakończy swoje prace 15 marca tego roku i przedstawi ministerstwu projekty nowych Kodeksów. O ich dalszych losach zadecyduje rząd.

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Obniżenie wieku emerytalnego

Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat ochrony przedemerytalnej, ze szczególnym...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

Wypowiedzenie stosunku pracy

Książka porusza tematykę będącą jednym z najczęstszych przedmiotów sporów sądowych - wypowiedzenie...
Cena: 159.00
Promocja: 111.30 zł

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Książka zawiera kompleksowe omówienie nadzwyczajnego sposobu ustania stosunku pracy - rozwiązania...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Więcej na temat

Przerwę na papierosa trzeba będzie odpracować

08-02-2018
Komisja kodyfikacyjna, która pracuje nad nowym kodeksem pracy, zapowiada zmiany dla palaczy. Pracodawca będzie mógł domagać się odpracowania wyjść na papierosa.

 

Czytaj kolejny
artykuł

2018 rok to dobry czas na zmianę pracy