Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Niedobór pracowników zagraża równowadze praca-życie

GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. wzrosło o 4 proc. względem lutego 2016 r., a zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 4,6 proc. w porównaniu sprzed rokiem. Sytuację komentują eksperci Business Centre Club.
W ramach topiku:
Trendy HR Rynek pracy
Warto wiedzieć: Ostatnie miesiące wzrostu zatrudnienia wydrenowały rynek pracy i osoby zgłaszające chęć do pracy i minimum kompetencji znajdują je.
HR

W najwięcej problemów ze znalezieniem pracy ma wyższa kadra menedżerska, z uwagi na tendencję do promowania osób z wewnątrz na wyższe stanowiska. Dzięki awansom wewnętrznym firmy, zatrzymują najcenniejszych pracowników w organizacji i ograniczają rotację. To istotna zmiana w zachowaniach przedsiębiorstw jeszcze z przed 5 lat. Stawianie na obecną kadrę ma też ogromne znaczenie dla utrzymania i doskonalenia efektywności pracy, a co za tym idzie sprawniejszą realizację celów i dostarczania klientom dodatkowych wartości. Firmy cierpiące na wysoką rotację pracowników nie mogą stawiać sobie ambitnych celów, gdyż cała aktywność menedżerów skierowana jest na pozyskanie i szkolenie pracowników.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co w branży HR czeka nas do końca 2018 r.? Zapraszamy na największą bezpłatną konferencję HR - HR Tech Summit 2017 r. - już 27 kwietnia!

Wyraźny jest również przepływ pracowników małych organizacji do dużych i średnich. Pracownicy z małych organizacji są cenieni za swoją orientację w biznesie oraz ścisłą współpracę. Równocześnie duzi pracodawcy mają im wiele do zaoferowania – stabilizację, dobre warunki pracy i płacy, wyższe standardy zarządzania i procesów personalnych, które małe i średnie firmy dopiero budują. Sytuacja mikro i małych przedsiębiorstw jest w tej kwestii bardzo trudna. Poszukiwanie pracownika wymaga dziś dużo więcej wiedzy, czasu i środków niż jeszcze dwa lata temu. Rozwój małych firm był zawsze siłą stabilizującą i napędzającą gospodarkę. Przy braku dostępnych osób na rynku pracy małym firmom będzie trudno się rozwijać. Jedyna nadzieja we wzroście sprawności instytucji rynku pracy w zwiększaniu mobilności pracowników z terenów o wysokim bezrobociu, przekwalifikowaniach oraz aktywizacji zawodowej.

  Lutowe dane z rynku pracy w pigułce Lutowe dane z rynku pracy w pigułce 16-03-2017 Szkolenie

Wakaty w wielu firmach skutkują przeciążeniem pracowników zatrudnionych. Równowaga praca – życie prywatne bywa poważnie zakłócona, co może skutkować większą liczbą zwolnień lekarskich związanych ze spadkiem odporności i przemęczeniem. Wiele przedsiębiorstw szuka metod wzrostu efektywności pracy, by pracownicy nie pracowali dłużej lecz sprytniej, zajmując się tylko tym, co firmie dostarcza istotnych wartości.

  Dowiedz się więcej z książki 7,92
Równowaga praca-życie [EBOOK PDF]
Rzewuska Małgorzata,Godlewska Justyna,Połaska Magdalena Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Kompetencyjne testy sytuacyjne w rekrutacji, selekcji i ocenie pracowników

Każdy proces rekrutacji, selekcji i oceny pracowników powinien się opierać na rzetelnych i trafnych...
Cena: 82.80
Promocja: 0.00 zł

Skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników [EBOOK PDF]

Działania podejmowane przez pracodawcę w celu pozyskania odpowiednich kandydatów i wyboru...
Cena: 59.00
Promocja: 47.20 zł

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - program dla nowych Klientów (licencja...

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesna publikacja na którą składa się szereg...
Cena: 2405.88
Promocja: 0.00 zł

Więcej na temat

Razem czy osobno, rano czy wieczorem - jak lubimy pracować?

17-03-2017
Więcej niż co drugi pracujący Polak wolałby zmienić przestrzeń, w jakiej pracuje. Aż 36% osób przyznaje, że pracuje także w czasie wolnym, a co trzeci badany często pracuje w domu. Dla respondentów najważniejsza w pracy jest dobra atmosfera, właściwe warunki i wygodny dojazd do biura.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Razem czy osobno, rano czy wieczorem - jak lubimy pracować?