Chcesz wiedzieć:

- Jak sprawić, by działy HR stały się bardziej innowacyjne?

- W jaki sposób usprawnić procesy analiz i raportowania na potrzeby HR?

- Czy nowoczesna rekrutacja i szkolenia pomagają w budowaniu silnej pozycji lidera na rynku?

Weź udział w IV edycji Konferencji HR Tech Summit, która od kilku lat przyciąga tłumy uczestników.

Zapisz się już dziś>>>

Podczas wydarzenia prelegenci zaprezentują następujące tematy:

- Jak angażować tych, którzy wszystko już widzieli, czyli najnowsze trendy w rozwoju Managerów -

Doświadczeni menedżerowie to grupa będąca szczególnym wyzwaniem dla działu szkoleń i rozwoju. Z jednej strony stanowią bezcenny trzon firmy, z drugiej, czasem wydaje się im, że "wszystko już widzieli" i żadne szkolenie ich nie zadowoli. Przez lata doświadczeń wypracowaliśmy przepis na udany projekt dla wymagających menedżerów. Podczas wystąpienia pokażemy rozwiązania takie jak: "Cztery pokoje', "Insights Exchange Visits", czy zgrywalizowane platformy rozwojowe. Pokażemy ślepe uliczki, których warto unikać, i kilka skutecznych technik angażowania do rozwoju.

- Analityka HR, czyli co nas czeka do końca 2018 r. -

Dostawcy rozwiązań IT wspomagających m.in. obszar zarządzania zasobami ludzkimi robią wszystko, aby dotrzymać kroku nowym technologiom, zmieniającym się nawykom współczesnych pracowników i powszechnym formom komunikacji. Musimy być  stale online, mieć pełen dostęp do informacji w sieci, także na urządzeniach mobilnych oraz cyfryzować wszystko co możliwe.

Z drugiej strony zarządzający firmami i interesariusze oczekują obecnie od obszaru HR nie tylko kreatywnych rozwiązań, ale również uzasadnienia biznesowego do podjęcia działań – stąd już nie tylko kluczowym jest wykorzystanie wskaźników do wspomagania procesu podejmowania decyzji, ale także zbieranie i analizowanie właściwych danych.

- Pomówmy o języku w jednym języku -

Inwestycja w rozwój kompetencji językowych pracowników firm i instytucji może przynieść wymierne korzyści dla organizacji. Warto jednak pamiętać, iż proces szkolenia powinien być pod kontrolą działu HR i to menadżerowie powinni widzieć wymierne korzyści z inwestycji w rozwój pracowników. Brak właściwych instrumentów pozwalających na ocenę efektywności szkoleń jest powszechnym problemem.

[-DOKUMENT_HTML-]

Pojęcie audytu językowego jest jeszcze mało znane, jednakże pod tym pojęciem znajduje się klucz do rozwiązania istniejącego problemu.  Szkolenie językowe jest procesem, którym można zarządzać w taki sposób, aby wszystkie wytyczne były realizowane zgodnie z jednym standardem, obowiązującym nie lokalnie, a globalnie. Mierzalność staje się niezwykle ważnym aspektem całego procesu i leży u podstaw merytorycznej oceny efektywności szkoleń językowych. Mając pełny obraz całego procesu z jego punktami kontrolnymi, można wyznaczać cele i dokonywać weryfikacji osiągnięć.

- Uważaj! Mobile learning! Nic nie jest takie, jak się wydaje -

Mobile learning – nagłaśniany w branży szkoleniowej już od kilku ładnych lat, właśnie zaczyna owocować ciekawymi realizacjami. Modny buzzword kryje w sobie jednak wiele pułapek, z którymi najczęściej spotykamy się podczas pierwszej realizacji.

Podczas prezentacji prelegent odpowie na pytania:

- Jak skutecznie projektować rozwiązania mobile learningu i jakie są najlepsze praktyki w tym zakresie?

- Jaki wpływ na projektowanie rozwiązań mobile learning mają zmiany, które zaszły w naszym sposobie uczenia się i wyszukiwania informacji?

- W jaki sposób emocje użytkownika wpływają na sposób konstruowania szkoleń mobilnych?

- Tech-trendy i symplifikacja w procesach rozwojowych -

Rosnące apetyty przy równocześnie malejących budżetach to realne wyzwania HR-u. Jednocześnie na rynku pracy zachodzi zmiana pokoleniowa. Pracownicy pokolenia Y, którzy stanowią coraz większą część wszystkich zatrudnionych, mają wysokie i spersonalizowane oczekiwania dotyczące rozwoju. Czy jesteśmy na to gotowi? Czy wykorzystanie technologii jest skuteczną odpowiedzią na pojawiające się wyzwania? 

Podczas wystąpienia odpowiemy na pytanie, jak mając świadomość unikalnych cech nowego pokolenia pracowników, mądrze wykorzystywać technologię w procesach rozwojowych. Poruszymy kwestię przejścia od zdobycia wiedzy do jej stosowania. Bazując na naszych szkoleniowych i symulacyjnych doświadczeniach, pokażemy jak właściwie wykorzystać technologię do zwiększenia efektywności procesu rozwojowego.

- Chcesz przewidzieć zachowanie pracowników? Zostań HR-owym Wróżbitą! -

Idealny pracownik jest zaangażowany, zmotywowany i otwarty na wiedzę. Czy wiesz co go zdemotywuje? Kiedy złoży wypowiedzenie i z jakiego powodu? Poznajmy jakie możliwości przynosi przewidywanie trendów behawioralnych w organizacji. Pokazanie sposobu na analizę gromadzonych danych przez działy HR, stosujących nowoczesne narzędzia psychometryczne i co z tego wynika.

- Praca, moc, energia w polskich firmach. Dlaczego strategia więcej i szybciej nie daje oczekiwanych efektów i jak to skutecznie zmienić w swojej organizacji? -

Firmy doszły do punktu, w którym dotychczasowe rozumienie zaangażowania pracowników, jako chęci włożenia ich własnego wysiłku w wykonanie określonej pracy, już nie wystarcza, by uzyskać najlepszy możliwy efekt. Problem polega na tym, że sposób w jaki pracuje większość pracowników i managerów, nie jest adekwatny do konsekwentnie rosnących wymagań i oczekiwań organizacji. Nie da się ukryć, że jednym z kluczowych elementów wpływających na poziom zaangażowania jest środowisko pracy, które może wspierać pracowników, dbając o ich dobrostan fizyczny i emocjonalny, dając silne poczucie celu i pomagając w osiąganiu pełnych możliwości intelektualnych. Badania pokazują, że 13%  firm w Polsce coraz częściej inwestuje w szereg różnych działań z zakresu wellness. By utrzymać wysoki poziom energii do pracy, pracodawcy muszą wyjść poza podstawowy zakres podejmowanych inicjatyw i rozważyć przyjęcie nowej koncepcji zarządzania energią pracowników.

Podczas wystąpienia:

- Przedstawimy kluczowe czynniki, które mają najsilniejszy wpływ na poziom skuteczności i efektywności pracowników i menedżerów;

- Odniesiemy się do najnowszych wyników badania efektywności pracowników i managerów dużych organizacji „Praca, moc, energią w Polskich firmach” i pokażemy, co można z tym zrobić;

- Zaprezentujemy przykładowe rozwiązania dla dużych organizacji, mające na celu wprowadzenie trwałej zmiany w stylu pracy pracowników i managerów.