Apel w tej sprawie ogłosiły m.in. Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Instytut Spraw Publicznych, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także Fundacja dla Somalii, Nomada Stowarzyszenie, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć i Homo Faber. Organizacje te poparły stanowisko w sprawie pracy cudzoziemców w Polsce wydane wczesniej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
 
Zdaniem autorów apelu w odpowiedzie na kryzys demograficzny konieczne  są  działania  w  trzech obszarach – dobra polityka prorodzinna, skłanianie Polaków do powrotu z emigracji, ale również mądra polityka imigracyjna. W tym ostatnim zakresie organizacje przedstawiają postulaty, które powinny stanowić punkt wyjścia do dyskusji na temat kształtu polityki imigracyjnej.

Organizacje postulują, by oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi i zezwolenie na pracę nie były przypisane do zatrudnienia w kolejnej firmie. Po drugie, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej była gwarantowana wszystkim cudzoziemcom i wreszcie, by zwiększono liczbę pracowników zajmujących się wydawaniem zezwoleń na pracę na poziomie województw.