Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Otrzymanie akcji to nie zawsze przychód pracownika

Kadry
Brak spełnienia warunków ustawowych dla programów akcjonariatu pracowniczego obowiązujących od 1 stycznia 2018 r. nie oznacza, że pracownik uzyskuje przychód podatkowy – uważa Stanisław Gordziałkowski, adwokat, doradca podatkowy, starszy prawnik w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.
W ramach topiku:
Świadczenia pozapłacowe

Programy akcjonariatu pracowniczego od dawna oczekują na kompleksowe uregulowanie prawne. Ostatnie zmiany do ustawy o PIT jeszcze bardziej jednak skomplikowały rozliczenia z tym związane.

Ograniczone zwolnienie z PIT
Znowelizowany art. 24 ust. 11 ustawy o PIT istotnie ograniczył zwolnienie z PIT korzyści uzyskiwanych przez pracownika w związku z nabyciem akcji pracowniczych na preferencyjnych warunkach. Po pierwsze, zwolnienie dotyczy wyłącznie akcji przyznawanych w programach utworzonych przez spółki akcyjne (a zatem, jak się wydaje, akcje spółki komandytowo – akcyjnej nie są objęte zwolnieniem). Po drugie, pracownik musi otrzymać świadczenie od spółki akcyjnej (pracodawcy) lub od spółki, w stosunku do której spółka akcyjna, która utworzyła program, jest jednostką dominującą w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Po trzecie, otrzymane świadczenie musi być zaklasyfikowane do przychód z działalności wykonywanej osobiście lub ze stosunku pracy. Ten ostatni warunek zdaje się wyłączać z zakresu zwolnienia wszelkie programy, w których akcje są wydawane przez administratora programu (lub inny podmiot trzeci), gdyż wówczas zasadniczo przychód pracownika należy do tzw. innych źródeł (nie otrzymuje on bowiem świadczenia bezpośrednio od swojego pracodawcy). Czytaj dalej >>

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Zatrudnianie w Polsce cudzoziemców spoza UE

Książka zawiera wzory dokumentów (np. wnioski, oświadczenia, zezwolenia) oraz rozporządzenia i...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Prawo pracy. Pytania i odpowiedzi

Podręcznik przedstawia problematykę prawa pracy w przystępnej formule pytań i odpowiedzi. Zawarte w...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowe obowiązki dla pracodawców