Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Porady prawne dla pracowników do opodatkowania

Pracodawca musi naliczyć przychód pracownikom, jeśli zapewnia im bezpłatnego prawnika – uważa resort finansów. Jeśli porady są prywatne, np. dotyczą prawa rodzinnego albo podatkowego, to taki bonus jest dla pracownika przychodem, który trzeba opodatkować - dodaje MF.

Opinię taką resort ogłosił w odpowiedzi na pytanie Rzeczpospolitej. - Jeśli wykupienie przez firmę abonamentu służy prywatnym celom pracownika (jest w jego interesie), a pracownik skorzystał z tego świadczenia w pełni dobrowolnie, co przyniosło mu wymierną oraz zindywidualizowaną korzyść w postaci zaoszczędzenia wydatku, to jego wartość stanowi podlegający opodatkowaniu przychód ze stosunku pracy – napisało Ministerstwo Finansów.

– Oznacza to, że pracodawca, który zapewnił zatrudnionym bezpłatną opiekę prawną, musi obliczyć wartość porad, doliczyć ją do wynagrodzeń i potrącić zaliczki na PIT. Oczywiście każdy pracownik musi też taki przychód wykazać i opodatkować w swoim zeznaniu rocznym – tłumaczy Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii PBC.

Źródło: Rzeczpospolita / Autor: Przemysław Wojtasik

lista dokumentów
 

Produkty polecane

PAKIET: Ordynacja podatkowa. 426 wyjaśnień i interpretacji + Podatki 2017

Ordynacja podatkowa. 426 wyjaśnień i interpretacji Publikacja stanowi praktyczny komentarz do...
Cena: 208.50
Promocja: 0.00 zł

Podatki 2017

USTAWY o podatku dochodowym od osób fizycznych o podatku dochodowym od osób prawnych o podatku od...
Cena: 50.70
Promocja: 0.00 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pozapłacowe benefity kluczem do pozyskania wykwalifikowanych kadr