Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Pracodawcy: jeśli ustawa znosząca limit składek ZUS wejdzie od stycznia, pracowników czeka fala zwolnień

Trwa ożywiona dyskusja w sprawie terminu wejścia w życie ustawy znoszącej limit składek ZUS. Nowelizacja uchwalona w minionym tygodniu przez Sejm czeka na rozpatrzenie w Senacie. Coraz więcej jednak głosów, że zapisany w niej termin wejścia w życie należy przesunąć.

Sejm przyjął rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Zniesienie górnego limitu składek dotyczy ok. 350 tys. osób., czyli ok. 2 proc. MRPiPS szacuje, że na skutek zmian w 2018 r. sektor finansów publicznych zyskałby ok. 5,4 mld zł.

ZUS ostrzega, że tak krótkie vacatio legis nie pozwoli na przygotowanie systemów do nowych regulacji. Szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska powiedziała w środę, że "wolelibyśmy, gdyby vacatio legis w przypadku ustawy o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS było dłuższe". Jak zaznaczyła, wszystko jest jednak w rękach parlamentu. W podobnym tonie wypowiedział się wicepremier Mateusz Morawiecki.

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Szybki termin wprowadzenia zmian krytykują również pracodawcy. W wielu polskich firmach zatrudniających wysoko opłacanych specjalistów działy personalne są w stanie podwyższonej gotowości. Jeśli okaże się, że ustawa znosząca limit składek ZUS wchodzi w życie od stycznia, firmy w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zaczną rozwiązywać umowy z pracownikami – ostrzegają Pracodawcy RP i dodają, że przedsiębiorstwa policzyły, ile będzie je kosztować nagłe i nieoczekiwane wprowadzenie w życie przepisów znoszących limit składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Budżety zostały dawno zaplanowane i biorąc pod uwagę nierzadko międzynarodowy charakter ich działalności nie ma możliwości ich zmiany na tak późnym etapie – zauważają.

– Zaplanowane kwoty wydatków muszą się zgadzać. Okazuje się, że wstrzymanie planowanych podwyżek w wielu firmach nie wystarczy do tego, by utrzymać fundusz wynagrodzeń na planowanym poziomie. To wymusza podjęcie drastycznych kroków. Zwolnienie może być jedyną możliwością na zmieszczenie się w ustalonym budżecie na płace – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Oczywiście zwolnieni pracownicy będą nadal pracować w dotychczasowych firmach – przejdą jedynie na samozatrudnienie. Taki scenariusz jest opłacalny dla obu stron: pracownik otrzyma nie mniejsze pieniądze, a firma nie będzie musiała zwiększać płaconych składek i tym samym przekraczać budżetu.

Dlatego Pracodawcy RP apelują do parlamentarzystów oraz rządu o wprowadzenie poprawki do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która przesunęłaby termin wejścia w życie przepisów znoszących limit składek emerytalno-rentowych na początek 2019 roku. Tylko szybka reakcja może zapobiec zupełnie niepotrzebnej fali grudniowych zwolnień w firmach.

5 grudnia ustawą zajmie się Senat. Wówczas dowiemy się, jakie będzie jej ostateczny kształt. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapytany wczoraj w radiowej Jedynce, kiedy zostanie zniesiona 30-krotność składki ZUS, odpowiedział, że „prawdopodobne jest przesunięcie”.

 

 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Umowa o pracę a umowa o zatrudnienie

Zamieszczone w książce opracowania dotyczą różnych aspektów problematyki związanej z podstawami...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Przeciwdziałanie niedopuszczalnym formom zatrudnienia

Publikacja w sposób całościowy i dogłębny omawia zagadnienie odpowiedzialności prawnej za...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Zbiorowe prawo zatrudnienia

Publikacja zawiera opracowania, będące efektem konferencji naukowej, dotyczące praktycznych...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Więcej na temat

FOR: zniesienie limitu składek to kolejne obciążenie pracy

28-11-2017
Rządowym deklaracjom o dobrym stanie finansów publicznych towarzyszy intensywne szukanie dodatkowych pieniędzy w kieszeni podatnika, czego najnowszym przykładem są postępujące prace nad zniesieniem limitu 30-krotności składek ZUS. W efekcie proponowanych zmian już przy zarobkach ok. 6 tys. zł netto miesięcznie każda kolejna złotówka wypłacona przez pracodawcę będzie obłożona aż 52 groszami podatków i składek, a tylko 48 groszy trafi do pracownika.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pracownicze Plany Kapitałowe ratunkiem przed wtórnym ubóstwem emerytów