Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Pracownik już nie dorobi na zleceniu

Kadry
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy kończy prace nad projektem nowego kodeksu. Jedną z propozycji jest całkowite wyeliminowanie umów zleceń. Pracownik, który będzie chciał dorobić poza etatem, będzie musiał założyć działalność gospodarczą.
W ramach topiku:
Stosunek pracy Zatrudnienie

O nowościach, które mają się znaleźć w Kodeksie Pracy, mówiła w programie "Bilans" w TVN24 BiS profesor Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Profesor Gładoch, zapytana o najbardziej prawdopodobne zmiany, wskazała zdecydowanie na wprowadzenie bardzo mocnego domniemania stosunku pracy. – Jeżeli pracownik wystąpi do sądu pracy, to pracodawca będzie się musiał tłumaczyć, że to nie była umowa o pracę – mówiła.

Zapowiedziała również odejście od umów prawa cywilnego. – Możliwe będzie wykonywanie usług na podstawie zlecenia lub pracy wyłącznie w ramach działalności gospodarczej, którą trzeba będzie zarejestrować. Mało tego, jeżeli samozatrudniony znajdzie się na terenie jakiegoś zakładu pracy, to będzie domniemanie, że on jest pracownikiem tego zakładu –  wyjaśniła. Prof. Gładoch podaje przykład nauczycieli, którzy, aby udzielać prywatnych lekcji, będą musieli założyć działalność gospodarczą, podobnie np. pielęgniarki, które będą chciały dorobić do etatu w innym miejscu. Tacy pracownicy będą musieli zostać przedsiębiorcami, a to przecież dodatkowe koszty, bo trzeba opłacić dodatkowe składki.  Wiceprzewodnicząca komisji ocenia, że wprowadzenie takich zmian byłoby poważnym eksperymentem na rynku pracy, który może spowodować wzrost szarej strefy i ograniczać wolność obywateli.

Dr Liwiusz Laska, wiceprzewodniczący komisji z ramienia OPZZ zaznaczył w rozmowie z PAP, że przyjęcie propozycji ws. ograniczenia możliwości dorabiania nie jest jeszcze przesądzone. Zwrócił uwagę, że o tych rozwiązaniach rozmawiano w zespole w kontekście zakazu konkurencji, a ogólny zakaz dorabiania, jego zdaniem, byłby zbyt daleko idący.

Prof. Gładoch zapewnia, że proponowane zmiany nie oznaczają końca samozatrudnienia, ale zmierzają do istotnego jego ograniczenia. – Samozatrudniony też będzie mógł ustalać w sądzie, że był pracownikiem, jeżeli pracodawca nie udowodni pewnych cech wyjątkowości samozatrudnienia – mówi.

Obecne umowy zlecenia byłyby dostępne tylko dla tych, którzy prowadzą działalność. I to nie dla wszystkich. – To koniec umów zlecenia. Takie zadanie postawili przed sobą przedstawiciele zespołu indywidualnego prawa pracy – zaznacza profesor Gładoch.

Na razie są to pomysły ekspertów, a nie projekt nowelizacji. Wyraźnie podkreśla to MRPiPS, wskazując, że pojawiające się zapowiedzi zmian nie są na tym etapie propozycjami PiS czy rządu. W połowie marca komisja przedstawi efekt swoich półtorarocznych prac ministerstwu. Wtedy dowiemy się, jaki bedzie ostateczny kształt projektu i które z propozycji się w nim znajdą.

  Monika Gładoch: projekt nowego kodeksu pracy przestaje być probiznesowy Monika Gładoch: projekt nowego kodeksu pracy przestaje być probiznesowy 10-02-2018 Szkolenie

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Zarządzanie kompetencjami. Teoria i praktyka

Jakie są różnice między kompetencjami a kwalifikacjami? Które kompetencje są kluczowe? Jak...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Systemy równoważnego czasu pracy w kodeksie pracy

Celem opracowania jest kompleksowa analiza przepisów dotyczących systemów równoważnego czasu pracy...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Konkursy na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki w świetle nowych regulacji prawnych

W publikacji Konkursy na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki w świetle nowych regulacji...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Monika Gładoch: projekt nowego kodeksu pracy przestaje być probiznesowy