Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Pracownik już nie dorobi na zleceniu

Kadry
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy kończy prace nad projektem nowego kodeksu. Jedną z propozycji jest całkowite wyeliminowanie umów zleceń. Pracownik, który będzie chciał dorobić poza etatem, będzie musiał założyć działalność gospodarczą.
W ramach topiku:
Nowy kodeks pracy Stosunek pracy Zatrudnienie

O nowościach, które mają się znaleźć w Kodeksie Pracy, mówiła w programie "Bilans" w TVN24 BiS profesor Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Profesor Gładoch, zapytana o najbardziej prawdopodobne zmiany, wskazała zdecydowanie na wprowadzenie bardzo mocnego domniemania stosunku pracy. – Jeżeli pracownik wystąpi do sądu pracy, to pracodawca będzie się musiał tłumaczyć, że to nie była umowa o pracę – mówiła.

Zapowiedziała również odejście od umów prawa cywilnego. – Możliwe będzie wykonywanie usług na podstawie zlecenia lub pracy wyłącznie w ramach działalności gospodarczej, którą trzeba będzie zarejestrować. Mało tego, jeżeli samozatrudniony znajdzie się na terenie jakiegoś zakładu pracy, to będzie domniemanie, że on jest pracownikiem tego zakładu –  wyjaśniła. Prof. Gładoch podaje przykład nauczycieli, którzy, aby udzielać prywatnych lekcji, będą musieli założyć działalność gospodarczą, podobnie np. pielęgniarki, które będą chciały dorobić do etatu w innym miejscu. Tacy pracownicy będą musieli zostać przedsiębiorcami, a to przecież dodatkowe koszty, bo trzeba opłacić dodatkowe składki.  Wiceprzewodnicząca komisji ocenia, że wprowadzenie takich zmian byłoby poważnym eksperymentem na rynku pracy, który może spowodować wzrost szarej strefy i ograniczać wolność obywateli.

  Wynagrodzenie za nadgodziny nie trafi od razu do pracownika Wynagrodzenie za nadgodziny nie trafi od razu do pracownika 22-02-2018 Szkolenie

Dr Liwiusz Laska, wiceprzewodniczący komisji z ramienia OPZZ zaznaczył w rozmowie z PAP, że przyjęcie propozycji ws. ograniczenia możliwości dorabiania nie jest jeszcze przesądzone. Zwrócił uwagę, że o tych rozwiązaniach rozmawiano w zespole w kontekście zakazu konkurencji, a ogólny zakaz dorabiania, jego zdaniem, byłby zbyt daleko idący.

Prof. Gładoch zapewnia, że proponowane zmiany nie oznaczają końca samozatrudnienia, ale zmierzają do istotnego jego ograniczenia. – Samozatrudniony też będzie mógł ustalać w sądzie, że był pracownikiem, jeżeli pracodawca nie udowodni pewnych cech wyjątkowości samozatrudnienia – mówi.

Czytaj też: Urlop wykorzystamy w minutach >>

Obecne umowy zlecenia byłyby dostępne tylko dla tych, którzy prowadzą działalność. I to nie dla wszystkich. – To koniec umów zlecenia. Takie zadanie postawili przed sobą przedstawiciele zespołu indywidualnego prawa pracy – zaznacza profesor Gładoch.

Na razie są to pomysły ekspertów, a nie projekt nowelizacji. Wyraźnie podkreśla to MRPiPS, wskazując, że pojawiające się zapowiedzi zmian nie są na tym etapie propozycjami PiS czy rządu. W połowie marca komisja przedstawi efekt swoich półtorarocznych prac ministerstwu. Wtedy dowiemy się, jaki bedzie ostateczny kształt projektu i które z propozycji się w nim znajdą.

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Procedury oświatowe z wzorami dokumentów. Tom 1. Prawo oświatowe i system oświaty - z serii MERITUM

  Procedury Publikacja zawiera zbiór ponad 50 procedur stosowanych w szkołach, przedszkolach,...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy

Publikacja poświęcona prawnym formom zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych pracodawcy stanowi...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Książka zawiera kompleksowe omówienie nadzwyczajnego sposobu ustania stosunku pracy - rozwiązania...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Więcej na temat

Pracodawcy RP o propozycjach nowego kodeksu pracy

05-02-2018
Prace Komisji Kodyfikacyjnej i proponowane przez nią rozwiązania wywołują duże zainteresowanie, ale i obawy po stronie pracodawców. W mediach przewija się myśl, że ma to być projekt probiznesowy, uwzględniający potrzeby rynku pracy. W ocenie pracodawców jedynie niektóre rozwiązania w istocie spełniają te cele.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Monika Gładoch: projekt nowego kodeksu pracy przestaje być probiznesowy