Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Nowy projekt ustawy o PPK: dobry słuch, przycięte pazurki PPK i nierealne terminy

Ubezpieczenia
Kierunek zmian w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), zaproponowany w nowym projekcie z dnia 24 maja 2018 roku, określić można jako podejmowanie wszelkich działań w celu zwiększania poziomu przyszłej partycypacji. Obiecamy to, o co poproszono w toku konsultacji społecznych, usuniemy bariery, które rzekomo miały utrudniać pełen sukces PPK, a ponadto wprowadzimy ułatwienia, żeby żyło się lepiej - uważa dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Wojewódka i Wspólnicy Sp. k.
dr Marcin Wojewódka
W ramach topiku:
Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Przykładem tego jest między innymi usunięcie z projektu kontrowersyjnych pomysłów, takich jak karanie pracodawców ograniczeniem wolności czy automatyczna obowiązkowa alokacja pracodawcy do państwowego funduszu inwestycyjnego w razie braku dokonania wyboru w odpowiednim czasie. To pozytywna odpowiedź na postulaty pracodawców.

Gwarancja prywatności środków zgromadzonych w PPK

Potwierdzono również czarno na białym prywatny charakter środków gromadzonych w ramach PPK. Prawnie jest to zbyteczne, ale medialnie ładnie się sprzeda. Dzięki takiemu zabiegowi socjotechnicznemu potencjalnym usługodawcom będzie łatwiej dotrzeć ze swoim produktem do docelowych adresatów.

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Zmiany w polityce inwestycyjnej

Ponadto usługodawcy uzyskali w miarę jasne wytyczne co do prowadzenia polityki inwestycyjnej w PPK. To pozytywna odpowiedź na postulaty przyszłych usługodawców. Projektodawcy wsłuchali się też w zgłaszane uwagi, np. w zakresie zwiększania konkurencyjności produktów oferowanych w ramach PPK (przez dopuszczenie zakładów ubezpieczeń oraz funduszy emerytalnych), chociaż można mieć wątpliwości, czy to rzeczywiście przyniesie zwiększenie konkurencyjności na rynku ofert PPK. Zobaczymy.

Związki zawodowe będą miały wpływ na PPK

Ważna zmiana to zapewnienie rzeczywistego wpływu związków zawodowych na powstawanie PPK w poszczególnych zakładach pracy. Będzie to miało postać konieczności osiągniecia przez pracodawcę z porozumienia z reprezentacją pracowników co do wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK.

Termin uruchomienia PPK - nierealny

Natomiast to, co moim zdaniem jest nierealne w tym projekcie, to zapisane w nim terminy uruchomienia PPK. Projektodawcy zbytnio optymistycznie podchodzą do rzeczywistości i dalej twierdzą (nawet wbrew własnym wypowiedziom medialnym sprzed kilku tygodniu), że pierwsze składki do PPK będą wpłacane już w pierwszym kwartale 2019 roku. Patrząc na stan przygotowania większości interesariuszy PPK do wprowadzenia tego produktu, moim zdaniem w przyszłym roku żadnych składek do PPK nie zobaczymy, ale chciałbym się oczywiście mylić. Myślę, że ustawa o PPK zostanie uchwalona jeszcze w tym roku, ale pierwsze składki do PPK zobaczymy najwcześniej dopiero za kilkanaście miesięcy.

dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Wojewódka i Wspólnicy Sp. k.

  Jest nowy projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych Jest nowy projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych 28-05-2018 Szkolenie

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Coaching inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób....
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy

Publikacja poświęcona prawnym formom zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych pracodawcy stanowi...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

RODO w HR to nie rewolucja