Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Aktualności

18 marca inspektorzy pracy skontrolowali 2000 sklepów

22.03.2018
W większości placówek handlowych przestrzegano przepisów ustawy o ograniczeniu handlu oraz o wykonywaniu czynności związanych z handlem w niedziele i święta - sklepy wielkopowierzchniowe były zamknięte, a w małych sklepach klientów obsługiwali właściciele.
Więcej

Regularne przewożenie pracowników może wymagać zezwolenia

22.03.2018
Przewóz pracowników z miejsc ich zamieszkania do zakładu pracy może przybrać cechy przewozu regularnego specjalnego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Więcej

4 rzeczy, które powstrzymują nas przed zmianą pracy

22.03.2018
Z badań wynika, że prawie połowa polskich pracowników bierze pod uwagę zmianę miejsca zatrudnienia w ciągu najbliższego roku. Takie rozważania nie przekładają się jednak na działania.
Więcej

PO: nowa umowa o pomocy przy zbiorach skomplikuje życie rolnikom

21.03.2018
W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która wprowadzi nowy rodzaj umowy w rolnictwie. Umowa o pomocy przy zbiorach ma być oskładkowana i trwać do 120 dni w roku. Klub PO zgłosił wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu.
Więcej

Ministerstwo Infrastruktury chce przesunięcia PPK na 2020 rok

21.03.2018
Zakończyły się konsultacje publiczne i uzgodnienia projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Uwag jest dużo. Jedna z nich, zgłoszona przez Ministerstwo Infrastruktury, dotyczy terminu wprowadzenia nowego systemu oszczędzania na emeryturę. Styczeń 2019 r. to za wcześnie - ostrzega MI.
Więcej

SN: rolnik może brać umowy zlecenia i płacić składki do KRUS

21.03.2018
Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu II instancji z powodu błędnej interpretacji ustawy, której celem było unormowanie sytuacji rolników pracujących na umowach cywilno-prawnych. Otwarte pozostaje pytanie, czy do KRUS mogą należeć osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.
Więcej

W nowym kodeksie pracy urlop na żądanie będzie fikcją

20.03.2018
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zdecydowała, że urlop na żądanie pozostanie w kodeksie, ale skorzystanie z niego będzie dużo trudniejsze niż obecnie.
Więcej

Jest porozumienie w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych

20.03.2018
Ograniczenie okresu delegowania ustalono na 12 miesięcy z możliwością wystąpienia o dodatkowe 6 miesięcy w określonych przypadkach. Po tym czasie pracownik delegowany zostanie objęty prawem pracy kraju przyjmującego.
Więcej

Po zniesieniu limitu składek ZUS specjaliści uciekną z Polski?

20.03.2018
Zniesienie limitu podstawy składek ZUS to w pewnym sensie kolejny podatek nakładany na najlepiej zarabiających podatników. Zmiana może mieć dodatkowy skutek w postaci odpływu wysoko wykwalifikowanych specjalistów z polskiego rynku pracy - obawia się tego co trzecia firma.
Więcej

Jak szybko znaleźć nową pracę po zwolnieniu

20.03.2018
Utrata pracy to często szok, ogromne emocje, które jednych mobilizują, a innych paraliżują. Im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa na znalezienie nowej pracy. Najwięcej siły i optymizmu mamy do trzech miesięcy po zwolnieniu.
Więcej

Zakaz handlu: pomoc rodziny tylko okazjonalnie - czyli jak często?

19.03.2018
Właściciel sklepu musi sam stanąć za ladą, jeśli chce handlować w niedziele objęte zakazem. Okazjonalnie i nieodpłatnie może mu pomóc rodzina. Zapytaliśmy Państwową Inspekcję Pracy, jak to rozumieć - czy każda niedziela objęta zakazem to wciąż tylko okazjonalna pomoc?
Więcej

Szkoła branżowa też może dać prestiżowy zawód

19.03.2018
– Szkoły branżowe i technika muszą przyciągać młodych ludzi, a młodzi ludzie muszą wiedzieć, po co idą do tego typu szkoły – mówiła wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek, która w poniedziałek w Rzeszowie uczestniczyła w konferencji „Zawód – perspektywa na przyszłość”.
Więcej

Wirtualne zespoły pracy – trend czy konieczność?

19.03.2018
Czy każdy lokalny menedżer może zarządzać wirtualnymi zespołami, szczególnie wielokulturowymi? Czy wystarczą mu do tego jego codzienne kompetencje menedżerskie?
Więcej

PPE, PPK, a może coś jeszcze? Pracodawcy stoją przed wyborem

19.03.2018
Pomysł wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) sprawił, że plany emerytalne znalazły się w centrum uwagi. Jako pierwsi będą podejmować decyzję najwięksi pracodawcy i w praktyce to oni przetrą szlaki dla mniejszych firm.
Więcej

Pracodawcą są wszyscy wspólnicy spółki cywilnej, a nie sama spółka

19.03.2018
W sprawach dotyczących podleganiu ubezpieczeniom społecznym pracownika spółki cywilnej strona będąca płatnikiem składek na te ubezpieczenia musi być reprezentowana przez wszystkie osoby, które były wspólnikami w okresie objętym sporem - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Więcej

Przy ministrze sprawiedliwości powstanie zespół, który przyjrzy się przepisom prawa pracy

16.03.2018
Będzie dobra zmiana w obszarze ochrony praw pracowniczych oraz ochrony praw związkowych – zapowiedział w piątek w Gdańsku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji zorganizowanej przez NSZZ "Solidarność".
Więcej

Za miesiąc dowiemy się, co dalej z projektem kodeksu pracy

16.03.2018
14 marca Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła prace nad nowymi kodeksami pracy. O ich dalszym losie zdecyduje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister Rafalska zapowiedziała, że na ocenę zaproponowanych rozwiązań potrzebny jest co najmniej miesiąc.
Więcej

Zakaz handlu dotyczy też pracowników na zleceniach

16.03.2018
W niedzielę 18 marca po raz kolejny zamknięta będzie większość sklepów. Pierwsze kontrole Państwowej Inspekcji Pracy pokazały, że nie wszyscy właściciele sklepów pamiętali, iż zakaz pracy dotyczy nie tylko zatrudnionych na umowy o pracę, ale także umów zlecenia. Jeśli przedsiębiorcy chcą otworzyć sklepy, muszą sami stanąć za ladą.
Więcej

GUS: średnia krajowa w lutym to 4599,72 zł

16.03.2018
GUS opublikował najnowsze dane na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2018 roku.
Więcej

Umowa o pracę z ciężarną nie zawsze jest fikcyjna

16.03.2018
Sprawy umów o pracę zawieranych z kobietami w ciąży często znajdują swój finał w sądzie. ZUS kwestionuje je jako zawierane wyłącznie w celu uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Więcej
1  2  3  4  5    1086

Produkty polecane

Prawo ochrony pracy - współczesność i perspektywy rozwoju

"Recenzowana praca zbiorowa stanowi pierwsze od kilkudziesięciu lat opracowanie o charakterze...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

Umowa o pracę a umowa o zatrudnienie

Zamieszczone w książce opracowania dotyczą różnych aspektów problematyki związanej z podstawami...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

Prezentowany podręcznik w założeniu stanowi kompleksowy obraz dwóch dyscyplin prawa...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł