Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Aktualności

Sejm: komisja proponuje obniżenie opłat w sprawach z zakresu prawa pracy

18.05.2018
Obniżenie opłat w sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość sporu przekracza 50 tys. zł, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który przygotowała sejmowa komisja do spraw petycji.
Więcej

GUS podał, ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w kwietniu

18.05.2018
Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu 2018 roku wyniosło 4840,44 zł. Po raz pierwszy w 2018 roku jest niższe niż miesiąc wcześniej. Ekonomista banku Pekao Piotr Piękoś zwraca jednak uwagę, że w ujęciu rocznym płace rosły najszybciej od ponad 9 lat, nie licząc jednorazowego wyskoku w styczniu 2012 r.
Więcej

Zawał serca z przepracowania w upalny dzień uzasadnia przyznanie renty

18.05.2018
Sąd Apelacyjny w Białymstoku wskazał, że gdy pomiędzy nagłym zachorowaniem a warunkami pracy zachodzi związek przyczynowy, to mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy.
Więcej

Well-being opłaca się pracownikom i pracodawcom

17.05.2018
Instytut Gallupa razem z firmą Healthways opracował wskaźnik Well-Being Index i przeprowadził badania, które pozwoliły na wyłonienie pięciu kluczowych elementów wpływających na poziom zadowolenia z pracy.
Więcej

Nowy tekst jednolity kodeksu pracy

17.05.2018
16 maja w Dzienniku Ustaw pod pozycją 917 opublikowany został nowy tekst jednolity kodeksu pracy. To już drugie ujednolicenie tego aktu w tym roku. Poprzedni opublikowano 12 stycznia.
Więcej

Eksperci o najczęstszych problemach firm z delegowaniem pracowników

17.05.2018
Polska deleguje najwięcej pracowników do innych państw unijnych, coraz więcej przyjeżdża też do nas pracowników spoza UE, głównie Ukraińców. Kwestie delegowania pracowników, zatrudniania cudzoziemców, opodatkowania i ozusowania umów oraz kształtowania wynagrodzeń to obecnie tematy niezwykle istotne dla wielu firm.
Więcej

Zeznania świadków nie są wystarczającym dowodem przy ustaleniu prawa do emerytury

17.05.2018
Wnioskodawcy brakowało wykazania 2 miesięcy i 4 dni pracy do uzyskania emerytury. Utrzymywał, że pracował w tym czasie, ale nie potrafił tego udokumentować. Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznał, że zeznania świadków, nawet wiarygodne, to za mało do uznania tego okresu za przepracowany.
Więcej

Lewiatan zaskarżył do Trybunału zakaz handlu w niedziele

17.05.2018
Ustawa o zakazie handlu tworzy grupę podmiotów nieobjętych zakazem i różnicuje pracowników, co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni, co zdaniem Konfederacji Lewiatan narusza szereg konstytucyjnych zasad, m.in. ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości oraz proporcjonalności. To nie jedyne zastrzeżenia organizacji.
Więcej

Ulga na start - odpowiedzi na 6 najczęstszych pytań

16.05.2018
Nowi przedsiębiorcy i ci, którzy wracają do biznesu po długiej przerwie, przez pół roku nie muszą płacić składek na ubezpieczenie społeczne - to zmiana wprowadzona przez konstytucję biznesu.
Więcej

Mordasewicz: pomoc dla niepełnosprawnych uzasadniona, ale forma - niewłaściwa

15.05.2018
Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan uważa, że jeżeli brakuje pieniędzy w budżecie państwa, to należy ograniczyć nieuzasadnione przywileje podatkowe, emerytalne i rentowe.
Więcej

Rząd przedstawił założenia daniny solidarnościowej

15.05.2018
Rząd zapowiedział utworzenie solidarnościowego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych, który zasilony zostanie z 2 źródeł: części składki na Fundusz Pracy i nowej daniny, którą zapłacą najbogatsi.
Więcej

Pensje samorządowców będą niższe

15.05.2018
W Senacie dobiegają końca prace nad obniżeniem uposażeń parlamentarzystów. To nie koniec zmian w wynagrodzeniach. Teraz czas na samorządy. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu pracuje nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów, który budzi sprzeciw środowisk samorządowych.
Więcej

Do 31 maja czas na I ratę odpisu na ZFŚS

14.05.2018
Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na 2018 r. pracodawca przekazuje na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do dnia 30 września. Do 31 maja ma jednak obowiązek przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu ustalonego na 2018 r.
Więcej

RODO: Pracodawcy, którzy mają monitoring, mogą mieć kłopot

14.05.2018
Parlament spieszy się, żeby przyjąć nową ustawę o ochronie danych osobowych przed 25 maja, kiedy zacznie obowiązywać RODO. W kodeksie pracy pojawią się przepisy dotyczące monitoringu. Szczegółowo opisano w nich co trzeba zrobić, żeby zainstalować monitoring, ale w ekspresowym tempie prac zapomniano o tych, którzy już taki monitoring mają.
Więcej

Pracownicze Plany Kapitałowe dopiero w 2020 roku?

14.05.2018
Pracownicze Plany Kapitałowe to system, który ma uratować nasze przyszłe emerytury. Po pierwszej prezentacji projektu zrobiło się o nim cicho, ale to nie oznacza, że nic się w tej sprawie nie dzieje. Prace trwają. W trakcie konsultacji społecznych do resortu finansów wpłynęło kilkaset stron uwag, co wyraźnie pokazuje, że projekt wymaga dopracowania. Jasne jest już, że PPK nie wejdą 1 stycznia 2019 r.
Więcej

Płaca minimalna pójdzie w górę - o ile?

11.05.2018
Wynagrodzenie minimalne w przyszłym roku powinno wzrosnąć o 5,6 proc., czyli wynieść 2217 zł. To 117 zł więcej niż obecnie.
Więcej

GUS: rośnie przeciętne wynagrodzenie

11.05.2018
Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2018 roku wyniosło 4622,84 zł.
Więcej

Work-life balance odchodzi do lamusa. Teraz czas na work-life integration

11.05.2018
Postęp technologiczny sprawił, że coraz więcej zawodowych czynności można wykonać poza biurem. Pracować można z pociągu, kafejki, a nawet z własnej kanapy. Z drugiej jednak strony służbowy laptop pod pachą i firmowa poczta w smartfonie sprawiają, że jesteśmy nieustannie w pracy.
Więcej

Nagrania z monitoringu będą kasowane po trzech miesiącach

10.05.2018
Sejm w ekspresowym tempie uchwalił ustawę o ochronie danych osobowych. Wprowadził ważną zmianę o przechowywaniu nagrań z monitoringu. Po trzech miesiącach będzie trzeba je zniszczyć. Zabezpieczył też policję przed ujawnianiem przetwarzanych danych.
Więcej

SN: ZUS powinien przesyłać do państwa UE informację o odmowie podlegania ubezpieczeniom

10.05.2018
Gdy pracodawca otrzymuje decyzję negatywną z ZUS w sprawie ubezpieczenia pracowników, to powinien wystąpić z wnioskiem do organu ubezpieczeń państwa unijnego, gdzie wysyła pracowników do pracy - orzekł Sąd Najwyższy. - ZUS także musi poinformować państwo członkowskie o odmowie podlegania ubezpieczeniom - dodał.
Więcej
1  2  3  4  5    1093

Produkty polecane

Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy

Publikacja poświęcona prawnym formom zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych pracodawcy stanowi...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenia

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że od 1 stycznia 2017 r.,...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Procedury oświatowe z wzorami dokumentów. Tom 1. Prawo oświatowe i system oświaty - z serii MERITUM

  Procedury Publikacja zawiera zbiór ponad 50 procedur stosowanych w szkołach, przedszkolach,...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł