Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Aktualności

Pracownicze Plany Kapitałowe.
10 zmian w projekcie ustawy

17.07.2018
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w drugiej połowie sierpnia planowane jest skierowanie projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych pod obrady Rady Ministrów. Jesienią trafi do Sejmu. Nowa ustawa miała zacząć obowiązywać z początkiem 2019 roku, teraz mówi się o 1 lipca.
Więcej

Na urlopie wychowawczym nie można natychmiast wypowiedzieć umowy o pracę

17.07.2018
Jeśli kobieta przebywa na urlopie wychowawczym, to pracodawca nie można w trybie natychmiastowym wypowiedzieć jej umowy o pracę przed upływem okresu zasiłkowego - uznał Sąd Najwyższy.
Więcej

Przeciętne wynagrodzenie w czerwcu wyniosło 4848,16 zł

17.07.2018
7,5 proc. więcej niż przed rokiem i 3,2 proc. więcej niż w maju wyniosło w czerwcu przeciętne wynagrodzenie brutto.
Więcej

W poniedziałki najwięcej wniosków o emeryturę

17.07.2018
Najmniej wniosków o emerytury trafia do ZUS w środy i czwartki. W poniedziałki jest ich najwięcej, ale w tym dniu ZUS pracuje dłużej i często popołudniu nie ma żadnych kolejek.
Więcej

Rada dialogu otrzyma nowe kompetencje

14.07.2018
Rada Dialogu Społecznego będzie mogła opiniować nie tylko ustawy, ale także rządowe strategie i programy. Zwiększenie kompetencji rady przewiduje ustawa, którą w piątek bez poprawek przyjął Senat.
Więcej

Rekord zatrudnienia w UE

13.07.2018
Komisja Europejska opublikowała w piątek coroczne sprawozdanie dotyczące zatrudnienia i kwestii społecznych w Europie w wydaniu z 2018 r. Tegoroczna edycja potwierdza pozytywne tendencje na rynku pracy oraz poprawę sytuacji społecznej. Liczba osób zatrudnionych osiągnęła nowy rekordowy poziom. Pracę ma prawie 238 mln osób.
Więcej

Dane o składkach rolników i ich pomocników będą w NFZ

13.07.2018
Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał dostęp do danych posiadanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dotyczących płatnika składek – rolnika, zgłaszającego do ubezpieczenia zdrowotnego pomocnika rolnika.
Więcej

Pracownicy tracą pewność siebie wraz z wiekiem

13.07.2018
Polacy są coraz bardziej pewni swoich umiejętności zawodowych i pod względem tej pozytywnej dynamiki wyróżniają się na tle innych krajów europejskich. Mężczyźni bardziej wierzą w swoje umiejętności niż kobiety. Znaczenie w tej kwestii ma też wiek pracownika.
Więcej

50 mln zł na poprawę BHP w firmach

12.07.2018
16 lipca ruszy nabór wniosków do konkursu, w którym ZUS dopłaca do projektów poprawiających warunki pracy. Warto się pospieszyć, bo wnioski można składać tylko przez 6 tygodni. Mikrofirmy mają szansę na dofinansowanie do 90 proc. przedsięwzięcia, zaś najwięksi przedsiębiorcy mogą sięgnąć nawet po 0,5 mln zł.
Więcej

Szpitalne procedury antydyskryminacyjne i antymobbingowe nie działają

12.07.2018
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o ocenę skuteczności szpitalnych procedur antydyskryminacyjnych i antymobbingowych. Wskazuje, że podłożem konfliktów prowadzących do mobbingu czy dyskryminacji pielęgniarek i położnych mogą być narastające braki kadrowe w szpitalach i niskie zarobki personelu medycznego.
Więcej

Rewolucja w prawie związkowym niewiele zmieni?

12.07.2018
Od 1 stycznia 2019 roku każda osoba wykonująca pracę zarobkową, a nie tylko zatrudniona na umowę o pracę, będzie mogła przystąpić do związku zawodowego, a nawet go utworzyć.
Więcej

Od 1 października asystent medyczny wystawi zwolnienie lekarskie

11.07.2018
Już nie lekarz, a upoważniona przez niego pielęgniarka, ratownik medyczny lub sekretarka medyczna zajmą się wypisywaniem zwolnień lekarskich. Lekarz ma mieć więcej czasu na zbadanie pacjenta, a druk zwolnienia wypełni za niego asystent medyczny.
Więcej

Ryczałt za używanie służbowego samochodu obejmuje też koszt paliwa

11.07.2018
Naczelny Sąd Administracyjny po raz pierwszy wypowiedział się w sprawie opodatkowania korzystania ze służbowego auta w celach prywatnych, jako nieodpłatnego świadczenia.
Więcej

Praca przy obróbce mięsa nie była pracą w szczególnych warunkach

11.07.2018
Wnioskodawca przez wiele lat świadczył pracę przy obróbce mięsa, zajmując się m.in. wędzeniem, napuszczaniem wody do kotłów oraz noszeniem wędlin. Żadnej z podejmowanych przez niego prac nie można było jednak zakwalifikować jako pracy w szczególnych warunkach. Ubezpieczony nie nabył więc prawa do emerytury - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Więcej

NSA: Wcześniejsza emerytura pozbawia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

10.07.2018
Matka, która jest na emeryturze, nie może pobierać świadczenia pielęgnacyjnego na syna. Taki wyrok wydał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Do złożonej w tej sprawie skargi kasacyjnej przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Więcej

Nauczyciele akademiccy więcej zarobią

09.07.2018
Po wakacjach na uczelniach szykują się duże podwyżki. Profesor zwyczajny zarobi co najmniej 6410 zł. Na wyższe zarobki będą mogli liczyć także profesorowie uczelni i adiunkci.
Więcej

ZUS nie przeliczy emerytury, jeśli nie ma dowodów

09.07.2018
Przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych nie zawierają unormowań pozwalających na ustalenie wynagrodzenia w sposób przybliżony lub prawdopodobny. Jednocześnie nie jest możliwe obliczanie wysokości emerytury wyłącznie na podstawie twierdzeń wnioskodawcy. Twierdzenia te muszą być udowodnione - wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Więcej

Raport roczny ZUS za 2017 rok już dostępny

09.07.2018
Obniżenie wieku emerytalnego, wprowadzenie e-składki i e-zwolnień - to najważniejsze dla ZUS wydarzenia minionego roku.
Więcej

Liczba bezrobotnych spadła poniżej 1 miliona

06.07.2018
- Długo na to czekaliśmy. Poziom rejestrowanego bezrobocia obniżył się do 969 tys. osób w końcu czerwca. Taka liczba bezrobotnych ostatnio była w październiku 1990 roku - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Więcej

Wyjazd incentive to coś więcej niż wyjazd integracyjny

06.07.2018
Wyjazdy integracyjne znają już wszyscy, wyjazdy motywacyjne to również nie nowość. A kto słyszał o incentive travel? Coraz więcej organizacji decyduje są na taki system wsparcia sprzedaży.
Więcej
1  2  3  4  5    1099

Produkty polecane

Przeciwdziałanie niedopuszczalnym formom zatrudnienia

Publikacja w sposób całościowy i dogłębny omawia zagadnienie odpowiedzialności prawnej za...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Książka zawiera kompleksowe omówienie nadzwyczajnego sposobu ustania stosunku pracy - rozwiązania...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

Coaching inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób....
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł