Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

10 lipca Trybunał zbada zniesienie limitu trzydziestokrotności

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy w sprawie wniosku prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy, która znosi tzw. limit trzydziestokrotności, czyli limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego obecnie nie płaci się już składek.
Źródło: iStock
W ramach topiku:
Wynagrodzenia Ubezpieczenia emerytalne i rentowe
Warto wiedzieć: Ustawa, którą zbada Trybunał Konstytucyjny, przewiduje zniesienie tzw. limitu trzydziestokrotności składek ZUS, tak by wszyscy ubezpieczeni płacili pełne składki, niezależnie od wysokości dochodów. Limit dotyczy ok. 2 proc. najlepiej zarabiających.
Płace Ubezpieczenia

Skarga prezydenta dotyczy ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Od nadwyżki ponad tą kwotę pracodawca nie przekazuje już za ubezpieczonego składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. To oznacza, że po przekroczeniu tego limitu z wynagrodzenia brutto potrącana jest mniejsza kwota składek. W 2018 roku kwota rocznego ograniczenia podstawy wynosi 133.290,00 zł, co daje 11.107,50 zł miesięcznie.

  Dowiedz się więcej z książki 152,10
Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

Zasada 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia została wprowadzona do systemu emerytalnego w 1999 r. Nowelizacja przewiduje zniesienie tego limitu, tak aby wszyscy ubezpieczeni płacili pełne składki na ZUS, niezależnie od wysokości dochodów. Po zmianie składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe miałaby być odprowadzana od całości przychodu, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie będzie ważnym testem, jak Trybunał podchodzi do kwestii dialogu społecznego w procesie legislacyjnym - mówił na początku 2018 roku Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” na wiadomość o zawetowaniu przez prezydenta ustawy.

Początkowo zniesienie limitu miało wejść w życie już od 1 stycznia 2018 roku, ale w trakcie prac w Senacie termin wejścia ustawy przesunięto o rok. MRPiPS szacowało, że na skutek zmian w 2018 r. sektor finansów publicznych zyskałby ok. 5,4 mld zł. Zniesienie górnego limitu składek dotyczy ok. 350 tys. osób, czyli ok. 2 proc. ubezpieczonych.

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Prawo pracy. Pytania i odpowiedzi

Podręcznik przedstawia problematykę prawa pracy w przystępnej formule pytań i odpowiedzi. Zawarte w...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

Coaching kariery. Doradztwo zawodowe w warunkach współczesnego rynku pracy

Książka jest pierwszą na polskim rynku publikacją łączącą tematykę coachingu z nowoczesnym...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Przeciwdziałanie niedopuszczalnym formom zatrudnienia

Publikacja w sposób całościowy i dogłębny omawia zagadnienie odpowiedzialności prawnej za...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Więcej na temat

Pracodawcy i związkowcy chwalą prezydenckie weto ws. limitu składek ZUS

08-01-2018
Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie będzie ważnym testem, jak Trybunał podchodzi do kwestii dialogu społecznego w procesie legislacyjnym - mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Minister potwierdza: emerytura dla matek już od 1 stycznia 2019 roku