Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

2 sposoby na długi weekend w przyszłym tygodniu

9 dni ustawowo wolnych od pracy przypada w tym roku w dni pracujące, a 1 dzień – 11 listopada (Dzień Niepodległości) w sobotę. Pracodawcy będą musieli udzielić dodatkowego dnia wolnego pracownikom zatrudnionym w 5-dniowym tygodniu pracy, dla których wolnym dniem w każdym tygodniu jest sobota. Wybór dnia wolnego za święto przypadające w sobotę należy do pracodawcy, więc może to być 14 sierpnia, dzięki czemu pracownicy zyskają długi weekend bez wykorzystywania dnia urlopu wypoczynkowego.
W ramach topiku:
Czas pracy
Warto wiedzieć: 3 z 13 dni ustawowo wolnych od pracy w 2017 r. przypada w niedzielę.
Kadry

  Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

W tym roku 15 sierpnia - dzień ustawowo wolny od pracy - (Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) przypada we wtorek.

1. Pracownicy mogą kosztem jednego dnia urlopu wypoczynkowego (14 sierpnia) zyskać 4 dni nieprzerwanego odpoczynku.

2. Inną możliwością jest decyzja pracodawcy o oddaniu w tym terminie pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

W 2017 r. tylko jeden dzień ustawowo wolny od pracy (11 listopada) przypada w sobotę.  Zgodnie z generalną zasadą wynikającą z art. 129 Kodeksu pracy, czas pracy w podstawowym systemie czasu pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie czterdziestu godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy.

Po Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 r. (sygn. akt K 27/11) pracownicy znów mogą odbierać dodatkowy dzień wolny, jeżeli święto wypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Każde bowiem święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Warto dodać, że terminy dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy nie zostały określone w Kodeksie pracy. Wynikają one jedynie z przyjętego pięciodniowego rozkładu czasu pracy. Ich ustalenie, stosownie do art. 150 § 1 k.p., powinno nastąpić w rozkładzie czasu pracy w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu pracodawcy, czyli w sposób właściwy dla procedury ustalania tych aktów prawnych u danego pracodawcy.

Dni wolne od pracy w 2017 r. - sprawdź, jak zaplanować urlop Dni wolne od pracy w 2017 r. - sprawdź, jak zaplanować urlop 07-04-2017 Szkolenie

Można więc wskazać konkretne dni datą kalendarzową lub przyjąć ogólny zapis, że dniem wolnym od pracy jest sobota lub inny wybrany dzień tygodnia. Można też wskazywać taki dzień na bieżąco w indywidualnych harmonogramach czasu pracy, jednak takie harmonogramy powinny odzwierciedlać to, co zostało ustalone w aktach wskazanych w art. 150 § 1 k. p. W praktyce dni wolne od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy wyznacza się najczęściej na soboty. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby dni te przewidziane zostały w inne dni tygodnia. Nie może to być jednak niedziela. Takie dni można wykorzystać w terminach dowolnie ustalonych w rozkładzie czasu pracy. Przykładowo, pracodawcy mogą kumulować dni wolne od pracy po to by pracownicy mieli więcej czasu na regenerację sił. A zatem możliwe jest rozwiązanie , w którym pracownik odpoczywa w przerwie międzyświątecznej, a potem pracuje więcej. Ważne by nie przekroczyć norm czasu pracy.

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

MERITUM HR

Meritum HR to profesjonalny i kompleksowy poradnik z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W...
Cena: 230.00
Promocja: 207.00 zł

Prawo pracy. Pytania i odpowiedzi

Podręcznik przedstawia problematykę prawa pracy w przystępnej formule pytań i odpowiedzi. Zawarte w...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Więcej na temat

10 nietypowych rozwiązań ułatwiających work-life balance

14-04-2017
Dodatkowy urlop, przyzakładowe przedszkole, czy może elastyczny czas pracy? Wielu menedżerów HR zastanawiało się nad wprowadzeniem w swojej firmie takich czy innych rozwiązań. Poznaj 10 niebanalnych sposobów na to, jak pracodawca może pomóc pracownikom zachować work-life balance.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Szwajcaria: będzie referendum o urlopie ojcowskim