Gospodarczy Gabinet Cieni BCC zaapelował do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o pilne ustosunkowanie się do opracowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy projektów dwóch kodeksów prawa pracy: indywidualnego i zbiorowego. W przypadku decyzji o niepodejmowaniu takich działań, oczekujemy jednoznacznej  informacji ze strony rządu, że prace nad kompleksową reformą prawa pracy w Polsce zostają wstrzymane i do końca obecnej kadencji Parlamentu nie będą prowadzone - wskazuje BCC.

Organizacja zwraca uwagę, że wymienione dwa kodeksy pracy są podstawowymi ustawami regulującymi stosunki pracy w Polsce. Wielokrotnie nowelizowane zatraciły czytelność, stając się z roku na rok coraz bardziej anachroniczne wobec dynamicznie zmieniających się potrzeb w stosunkach pracy. BCC przypomina również, że w ostatnich latach dwukrotnie powoływano komisje kodyfikacyjne (w latach 2002-2006 oraz w latach 2016-2018), których prace nie zakończyły się żadnymi zmianami legislacyjnymi. BCC apeluje w związku z tym o bezzwłoczne przełamanie tego pata we wprowadzeniu reformy prawa pracy w Polsce.

Jednocześnie przestrzega – w tym wrażliwym społecznie i gospodarczo obszarze – przed uleganiem pozbawionych racji ekonomicznych i społecznych żądaniom ze strony różnych grup i organizacji. - Bądźmy przewidujący i odważni. Za nasze dzisiejsze błędy zapłacimy w przyszłości wszyscy, zarówno: pracownicy jak i pracodawcy - podkreśla organizacja i wzywa do pomyślenia o kodeksie nowoczesnym i uwzględniającym realia dzisiejszej gospodarki.