W 2017 roku lekarze wystawili ponad 1,2 mln zwolnień elektronicznych i prawie 23 mln papierowych. Liczba zwolnień elektronicznych rośnie. W styczniu 2018 roku co dziesiąte zwolnienie (9,6 proc.) zostało wystawionych elektronicznie – informuje rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Lekarz potrzebuje profilu PUE

Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać tylko lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Każdy lekarz musi posiadać taki profil przed 1 lipca 2018 roku. W przeciwnym razie nie będzie mógł po tej dacie wystawić zwolnienia.

Liczba lekarzy, którzy mają profil na PUE ZUS, rośnie z miesiąca na miesiąc – mówi rzecznik ZUS. Na koniec grudnia były to prawie 42 tys. lekarzy, na koniec stycznia 2018 roku ponad  50 tys., a na koniec lutego ponad 60 tys. – wylicza. To oznacza, że aktualnie 41 proc. lekarzy upoważnionych do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich ma swój profil na PUE ZUS i ma tam dostęp do funkcji pozwalających na wystawienie e-ZLA.

Wojciech Andrusiewicz przypomina, że od listopada 2017 roku we wszystkich oddziałach ZUS trwają intensywne działania na rzecz wsparcia lekarzy w procesie elektronizacji. Pracownicy ZUS popularyzują wiedzę o e-ZLA, dystrybuują materiały informacyjne, zakładają lekarzom konta na PUE ZUS, pomagają w uzyskaniu bezpłatnego certyfikatu do podpisywania e-ZLA, prowadzą szkolenia i warsztaty w zakresie wystawiania e-ZLA na PUE ZUS.

 

Kiedy zapytaliśmy lekarzy nieposiadających profilu, dlaczego jeszcze go nie założyli, odpowiadają, że brakuje im czasu żeby to zrobić. Mają świadomość, że wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia, bo lekarz uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta i system podpowiada dane, ale nie mogą się zebrać żeby załatwić potrzebne formalności. Niektórzy lekarze nie mają też świadomości, że tak bliski jest termin zmiany.

ZUS przekonuje, że e-ZLA to czysta korzyść dla lekarzy. Wystawione przez lekarza zwolnienie zostanie przekazane do ZUS automatycznie. Lekarz nie musi też dostarczać elektronicznych zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie będzie też potrzeby pobierania w placówkach bloczków formularzy ZUS ZLA.

Pracodawca natychmiast dowie się o chorobie pracownika

Jeśli pracodawca założy profil na PUE, otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i samo zwolnienie. Na PUE jest wydzielone specjalne miejsce, w którym są widoczne elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika. Istotne jest również to, że pracodawca może drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia.

Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE, nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz  musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik  musi dostarczyć swojemu pracodawcy.

Ważne!
W tej chwili lekarze mogą wystawiać zarówno dotychczasowe papierow druki, jak i nowe elektroniczne, ale tylko do kończa czerwca. Od 1 lipca obowiązywać będzie wyłącznie e-ZLA.