Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Dłuższy urlop na szybko urodzone drugie dziecko i emerytura za czwórkę

Jeżeli w ciągu dwóch lat od urodzenia pierwszego dziecka urodzi nam się drugie, to matka dostanie dodatkowe trzy miesiące urlopu rodzicielskiego - zapowiada rząd. Drugim przywilejem ma być emerytura dla matek czterech dzieci, jeśli nie wypracują sobie emerytury.

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Projekty takie zostały zaprezentowane w sobotę podczas konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy. O planach dotyczących polityki prorodzinnej mówiła wicepremier Beata Szydło. - Musimy zadbać o to, żeby rodziny były bezpieczne, by godnie żyły i by w Polsce rodziło się coraz więcej dzieci. To jest dzisiaj nasze największe wyzwanie - oświadczyła wicepremier. Wskazała również, że "dzieci to nie jest koszt, to jest inwestycja". "Powtarzaliśmy to cały czas, kiedy wprowadzaliśmy program 500+ - dodała.


Szydło przedstawiła rozwiązania z zakresu polityki prorodzinnej przygotowane w ramach kierowanego przez nią Komitetu Społecznego Rady Ministrów. Jak mówiła, projekty Komitetu zaadresowane są m.in. do matek. - Nazwijmy je sobie dzisiaj "mama plus" - zaproponowała. Propozycje te - dodała Szydło - obejmują m.in. zabezpieczenie emerytalnego matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci oraz premie za "szybkie urodzenie drugiego dziecka".

Wśród rozwiązań, wypracowanych wspólnie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, Szydło wymieniła także "dodatkowe, bezpłatne urlopy wychowawcze oraz gwarancje miejsc w żłobku, w przedszkolach".
- Narodziny drugiego dziecka w tak krótkim okresie są sporym obciążeniem. Jest dużo dodatkowych obowiązków opiekuńczych, pielęgnacyjnych. Małe dzieci częściej też chorują i to są dodatkowe obciążenia dla mamy i taty. Zależy nam na tym, by w Polsce rodziły się dzieci, i żeby rodzice wcześniej decydowali się na narodziny drugiego dziecka - powiedziała w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Drugi element rządowego planu dotyczy zabezpieczenia emerytalnego. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w najbliższym czasie rząd zaproponuje dodatkową, minimalną emeryturę dla kobiet, które "osiągnąwszy wiek emerytalny nie mają minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej czwórkę dzieci". - Nikt nie robi więcej dla przyszłości Polski, przyszłości systemu emerytalnego, niż te panie, które wychowują dzieci w rodzinach wielodzietnych - dodał Morawiecki.
- Oznacza to, że te panie, które urodziły czwórkę dzieci i nie pracowały będą miały emeryturę. Natomiast małżeństwa, które zdecydują się szybko na kolejne dziecko będą miały różnego rodzaju przywileje, pierwszeństwa i wsparcie - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że będzie to zachęta, "aby było więcej dzieci". Prezes PiS zapowiedział też, że w ramach programu "Mama plus", matki z dziećmi będą mogły bezpłatnie jeździć komunikacją miejską, a matki uczęszczające na studia będą miały szereg przywilejów.

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Uprawnienia rodzicielskie po nowelizacji kodeksu pracy

Na początku 2016 r. - w styczniu wejdą w życie kolejne istotne zmiany przepisów kodeksu pracy,...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

Kodeks pracy. Komentarz

Komentarz obejmuje materię uregulowaną w Kodeksie pracy, a mianowicie: nawiązanie, zmianę i...
Cena: 259.00
Promocja: 233.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Wicepremier zapowiada odpowiedzi na wyzwania rynku pracy