Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Dziś Komisja Kodyfikacyjna zakończy prace nad nowym kodeksem pracy

Kadry Płace
Przymus pracy etatowej, jednakowy urlop dla wszystkich, zamrożenie wypłat za nadgodziny czy zmiany w wypowiadaniu umów - to propozycje Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, które dziś otrzymają ostateczny kształt.
W ramach topiku:
Nowy kodeks pracy

Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy powołano 15 września 2016 roku. W jej skład weszło 14 osób. Przewodniczącym jest Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Komisja pracowała w dwóch zespołach: do spraw opracowania projektu ustawy - Kodeks pracy oraz do spraw opracowania projektu ustawy - Kodeks zbiorowego prawa pracy. 18-miesięczna kadencja Komisji właśnie dobiega końca.

  Dowiedz się więcej z książki 194,25
MERITUM Prawo pracy 2018
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

Co się zmieni?

Na razie propozycje ekspertów nie mają statusu projektu aktu prawnego. Wyraźnie podkreślało to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odnosząc się do zapowiedzi zmian, które od wielu tygodni pojawiały się w mediach. Nie wszystkie propozycje ekspertów muszą znaleźć się w projekcie nowych przepisów. Dlatego dziś możemy mówić jedynie o zmianach prawdopodobnych. Oto niektóre z nich:

Pracodawca nie zwolni pracownika z dnia na dzień - będzie miał obowiązek poinformować go o takim zamiarze i wysłuchać w obecności świadka.

Pracodawca będzie mógł „zamrozić” wynagrodzenie za nadgodziny i wypłacić je w okresie przestoju. Pieniądze zostaną przechowane na tzw. kontach wynagrodzeń.

Wykonywanie usług na umowę zlecenie ma być dostępne tylko dla samozatrudnionych. Obecne umowy cywilnoprawne mają zostać przekształcone w umowy o pracę.

Urlop ma wynieść 26 dni, bez względu na staż pracy i trzeba go będzie wykorzystać w roku, w którym uzyskano do niego prawo.

Wszystko wskazuje na to, że Komisja zmieniła stanowisko ws. dorabiania w czasie urlopu. Początkowo w mediach pojawiały się informacje o pomyśle wprowadzenia zakazu jakiejkolwiek pracy zarobkowej w trakcie urlopu. W kodeksie miało zostać zapisane, że urlop trzeba wykorzystać na wypoczynek. Z ostatnich wypowiedzi członków Komisji wynika jednak, że eksperci wycofali się z wprowadzenia tak radykalnego zakazu. Ma natomiast pozostać zakaz podejmowania pracy na szkodę pracodawcy udzielającego urlopu.

Więcej na temat planowanych zmian >>

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Procedury oświatowe z wzorami dokumentów. Tom 1. Prawo oświatowe i system oświaty - z serii MERITUM

  Procedury Publikacja zawiera zbiór ponad 50 procedur stosowanych w szkołach, przedszkolach,...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

MERITUM HR

Meritum HR to profesjonalny i kompleksowy poradnik z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W...
Cena: 230.00
Promocja: 207.00 zł

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Książka zawiera kompleksowe omówienie nadzwyczajnego sposobu ustania stosunku pracy - rozwiązania...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Inspektorzy pracy nie chcą pracować w niedziele