Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Inspektorzy pracy nie chcą pracować w niedziele

Kadry
Ustawa ograniczająca handel w niedziele przyznała prawo do wolnych niedziel tysiącom pracowników związanych z handlem. Jest jednak grupa, która właśnie w niedziele ruszyła do pracy. To kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy. Związkowcy z PIP buntują się i apelują o zmiany w planowaniu kontroli.
W ramach topiku:
Czas pracy Grupy pracowników

Komisja Krajowa Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy skierowała do Głównego Inspektora Pracy pismo w sprawie systematycznej pracy w niedziele objęte zakazem handlu. Wyraża sprzeciw wobec systematycznego i instytucjonalnego zatrudniania pracowników w niedziele. Związkowcy wskazują, że choć inspektorzy mogą pracować w niedziele i święta w wyjątkowych przypadkach, to niedziele z zakazem handlu, ich zdaniem, do takich szczególnych okoliczności się nie zaliczają. Twierdzą, że „wyznaczanie” systematycznej i regularnej pracy poszczególnym inspektorom pracy w jedną lub dwie niedziele w każdym miesiącu będzie stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy tj. art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Główny Inspektor Pracy uważa, że związkowcy nie mają racji. Bogdan Drzastwa, Zastępca Głównego Inspektora Pracy powiedział: jesteśmy służbą publiczną, taki jest nasz obowiązek.

Związkowcy nie negują potrzeby kontroli przez PIP przestrzegania ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, ale uważają, że kontrole powinny być prowadzone w ramach rozkładowego czasu pracy inspektorów pracy, np. w trybie rozpatrywania skarg pracowniczych i związkowych w tym zakresie. Komisja Krajowa pyta swojego szefa, czy inspektorzy pracy, to jacyś „inni” pracownicy, do których negatywne skutki pracy w niedziele i święta miałyby się nie odnosić.

Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy zapowiedział, że w niedziele wolne od handlu inspektorzy pracy będą pracować. 11 marca, w pierwszym takim dniu, do pracy musiało stawić się ponad 300 inspektorów. Wyniki tych kontroli mają zostać podane w najbliższy czwartek. Ze wstępnych danych wynika, że inspektorzy wykryli ok. 50 przypadków naruszeń.

  Dowiedz się więcej z książki 233,10
MERITUM Prawo pracy 2018
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Procedury oświatowe z wzorami dokumentów. Tom 1. Prawo oświatowe i system oświaty - z serii MERITUM

  Procedury Publikacja zawiera zbiór ponad 50 procedur stosowanych w szkołach, przedszkolach,...
Cena: 199.00
Promocja: 179.10 zł

Kodeks pracy. Wynagrodzenia, urlopy i czas pracy. Promocja zatrudnienia i instytucje rynku pracy....

Stan prawny na 2 stycznia 2018 r. Uwzględnia zmiany wchodzące w życie z dniem: KODEKS PRACY: 17...
Cena: 69.00
Promocja: 62.10 zł

Zawody medyczne. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

5 typów pracowników, których lepiej unikać