Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Inspektorzy pracy nie chcą pracować w niedziele

Kadry
Ustawa ograniczająca handel w niedziele przyznała prawo do wolnych niedziel tysiącom pracowników związanych z handlem. Jest jednak grupa, która właśnie w niedziele ruszyła do pracy. To kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy. Związkowcy z PIP buntują się i apelują o zmiany w planowaniu kontroli.
W ramach topiku:
Czas pracy Grupy pracowników

Komisja Krajowa Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy skierowała do Głównego Inspektora Pracy pismo w sprawie systematycznej pracy w niedziele objęte zakazem handlu. Wyraża sprzeciw wobec systematycznego i instytucjonalnego zatrudniania pracowników w niedziele. Związkowcy wskazują, że choć inspektorzy mogą pracować w niedziele i święta w wyjątkowych przypadkach, to niedziele z zakazem handlu, ich zdaniem, do takich szczególnych okoliczności się nie zaliczają. Twierdzą, że „wyznaczanie” systematycznej i regularnej pracy poszczególnym inspektorom pracy w jedną lub dwie niedziele w każdym miesiącu będzie stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy tj. art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Główny Inspektor Pracy uważa, że związkowcy nie mają racji. Bogdan Drzastwa, Zastępca Głównego Inspektora Pracy powiedział: jesteśmy służbą publiczną, taki jest nasz obowiązek.

Związkowcy nie negują potrzeby kontroli przez PIP przestrzegania ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, ale uważają, że kontrole powinny być prowadzone w ramach rozkładowego czasu pracy inspektorów pracy, np. w trybie rozpatrywania skarg pracowniczych i związkowych w tym zakresie. Komisja Krajowa pyta swojego szefa, czy inspektorzy pracy, to jacyś „inni” pracownicy, do których negatywne skutki pracy w niedziele i święta miałyby się nie odnosić.

Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy zapowiedział, że w niedziele wolne od handlu inspektorzy pracy będą pracować. 11 marca, w pierwszym takim dniu, do pracy musiało stawić się ponad 300 inspektorów. Wyniki tych kontroli mają zostać podane w najbliższy czwartek. Ze wstępnych danych wynika, że inspektorzy wykryli ok. 50 przypadków naruszeń.

  Dowiedz się więcej z książki 194,25
MERITUM Prawo pracy 2018
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Ryzyko niezdolności do pracy

Publikacja stanowi monograficzne opracowanie ryzyka niezdolności do pracy. Jego doniosłość...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Coaching kariery. Doradztwo zawodowe w warunkach współczesnego rynku pracy

Książka jest pierwszą na polskim rynku publikacją łączącą tematykę coachingu z nowoczesnym...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Przeciwdziałanie niedopuszczalnym formom zatrudnienia

Publikacja w sposób całościowy i dogłębny omawia zagadnienie odpowiedzialności prawnej za...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

5 typów pracowników, których lepiej unikać