Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Liczba bezrobotnych spadła poniżej 1 miliona

Kadry
- Długo na to czekaliśmy. Poziom rejestrowanego bezrobocia obniżył się do 969 tys. osób w końcu czerwca. Taka liczba bezrobotnych ostatnio była w październiku 1990 roku - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
W ramach topiku:
Rekrutacja Rynek pracy

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyła się w czerwcu do 5,9 proc. z 6,1 proc w maju. Rok temu wynosiła 7 proc.

W czerwcu liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 33,1 tys. w porównaniu z majem br. Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Największy spadek odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim (4,8 proc.), zachodniopomorskim (4,7 proc.) oraz lubuskim (4,4 proc.).

- Począwszy od 1991 r. nigdy wskaźnik bezrobocia w czerwcu nie był tak niski, natomiast identyczny poziom stopy bezrobocia po raz ostatni odnotowano w listopadzie 1990 r. Optymistyczne informacje mamy z województwa warmińsko-mazurskiego, w którym stopa bezrobocia jest najwyższa. Spadek bezrobocia jest tu największy - zaznacza minister Rafalska.

  Dowiedz się więcej z książki 35,10
Rozwiń skrzydła
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

Warto podkreślić, że w tej chwili tylko jedno województwo (warmińsko-mazurskie) ma stopę bezrobocia dwucyfrową, w pozostałych województwach wartość ta nie przekracza 9 proc., a w czterech jest niższa niż 5 proc.: w wielkopolskim (3,3 proc.), śląskim (4,6 proc.), małopolskim (4,8 proc.) oraz pomorskim (4,9 proc.).

Firmy wciąż chętnie zatrudniają nowych pracowników. W czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów 137,4 tys. ofert miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Najwięcej na Mazowszu (18,08 tys.), Śląsku (16,9 tys.) oraz Dolnym Śląsku (16,1 tys.). Spadające bezrobocie oznacza dla pracodawców jeszcze większe problemy ze znalezieniem pracowników. Ministerstwo dostrzega ten problem i przygotowuje nową ustawę o rynku pracy, która pomoże w poszukiwaniu pracowników poza rejestrami powiatowych urzędów pracy.

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Coaching kariery. Doradztwo zawodowe w warunkach współczesnego rynku pracy

Książka jest pierwszą na polskim rynku publikacją łączącą tematykę coachingu z nowoczesnym...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy

Publikacja poświęcona prawnym formom zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych pracodawcy stanowi...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Coaching inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób....
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Więcej na temat

Oficer compliance - zawód dla młodych, którzy chcą się rozwijać

12-06-2018
O compliance głośno jest w Polsce już od dłuższego czasu. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, jak istotna to kwestia i dlatego na naszych oczach powstaje nowy zawód: oficer compliance.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Wyjazd incentive to coś więcej niż wyjazd integracyjny