Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Minister potwierdza: emerytura dla matek już od 1 stycznia 2019 roku

Kolejni członkowie rządu zapowiadają, że już w przyszłym roku wprowadzona zostanie emerytura dla matek, które urodziły i wychowały minimum czwórkę dzieci. Te, które nie wypracowały minimalnego stażu pracy, dostaną najniższe świadczenia, czyli 1029,80 zł brutto.
Źródło: iStock
W ramach topiku:
Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Jesteśmy na razie na etapie roboczym. Piszemy projekt ustawy - mówiła w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i zapewniała, że emerytura minimalna dla kobiet, które urodziły i wychowały minimum czwórkę dzieci, zacznie obowiązywać w terminie zapowiadanym przez premiera Morawieckiego i wicepremier Beatę Szydło, czyli od początku 2019 roku.

- My dotrzymujemy słowa - zapewniała również w poniedziałek Beata Szydło. Zapowiedziała, że projekt jesienią trafi do parlamentu. - To jest wystarczający czas, żeby można było te zasady wprowadzić - mówiła i dodała: Emerytura dla mam, które urodziły i wychowały kilkoro dzieci, jest na pewno pewną formą pomocy, ale myślę, że to jeszcze nie wszystko. Ta wypowiedź wicepremier Szydło wskazuje, że rząd ma w planach kolejne zmiany.

Obecnie, aby otrzymać emeryturę, trzeba wykazać się wymaganym przez przepisy stażem pracy. Rządowy program przyzna prawo do minimalnej emerytury nawet tym kobietom, które nie przepracowały w życiu ani jednego dnia, pod warunkiem, że urodziły i wychowały czwórkę dzieci. Państwo sfinansuje im całe świadczenie, natomiast tym, które pracowały np. kilka lat i nie wypracowały odpowiedniego kapitału, aby uzyskać emeryturę minimalną, dopłaci różnicę do wysokości minimalnego świadczenia.

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Umowa o pracę a umowa o zatrudnienie

Zamieszczone w książce opracowania dotyczą różnych aspektów problematyki związanej z podstawami...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Coaching inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób....
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Zatrudnianie w Polsce cudzoziemców spoza UE

Książka zawiera wzory dokumentów (np. wnioski, oświadczenia, zezwolenia) oraz rozporządzenia i...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pakiety medyczne dla pracowników można zaliczyć do kosztów