Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Najniższe emerytury wzrosną o ponad 33 zł

W 2018 roku emeryci otrzymali podwyżki największe od wielu lat. Z zapowiedzi rządu wynika, że w przyszłym roku wzrost będzie jeszcze większy. We wtorek rząd zaproponował wskaźnik waloryzacji na 2019 rok.

33,57 zł - o tyle mają wzrosnąć w przyszłym roku najniższe emerytury. Przeciętne świadczenia pójdą zaś w górę o 73,77 zł - taką waloryzację zapowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Po wtorkowym posiedzeniu rządu minister Rafalska poinformowała, że zaproponowany został wskaźnik waloryzacji na poziomie 3,26. Składa się na niego inflacja emerycka 102,6 i realny wzrost wynagrodzeń, który prognozowany jest na poziomie 3,3 proc. Dodała, że koszt waloryzacji przewidywany na 2019 rok to 6,86 mld zł, czyli znacznie więcej niż tegoroczna waloryzacja, która wyniosła 2,98 proc i kosztowała niecałe 6 mld zł.

Minister poinformowała również, że trwają prace nad nowym mechanizmem waloryzacji.

Jak obliczyć wzrost swojej emerytury?

Podane przez minister Rafalską kwoty to podwyżki najniższych i przeciętnych świadczeń, ale każdy emeryt może sam obliczyć, o ile zwiększy się od 1 marca jego świadczenie. Wystarczy pomnożyć kwotę brutto przyznanej emerytury przez wskaźnik waloryzacji.

Na potwierdzenie trzeba jeszcze poczekać

Emerytury i renty rosną w Polsce 1 marca. Przeliczane są z urzędu, bez żadnego wniosku. To, ile wynosi wzrost, zależy w uproszczeniu od dwóch czynników: ubiegłorocznej inflacji (wzrostu cen) i ubiegłorocznego wzrostu płac. Zaprezentowane poziomy wzrostu to na razie prognozy. Ostateczne dane poznamy na początku przyszłego roku.

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenia

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że od 1 stycznia 2017 r.,...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Zatrudnianie w Polsce cudzoziemców spoza UE

Książka zawiera wzory dokumentów (np. wnioski, oświadczenia, zezwolenia) oraz rozporządzenia i...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

MERITUM HR

Meritum HR to profesjonalny i kompleksowy poradnik z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W...
Cena: 230.00
Promocja: 207.00 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Oficer compliance - zawód dla młodych, którzy chcą się rozwijać