Artykuł pochodzi z programu Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

1. Przygotuj plan urlopów na następny rok
Plan urlopów ustala się najczęściej na rok (można na krócej, np. na kwartał). Powinien być sporządzony przed rozpoczęciem lub na początku roku. Późniejsze sporządzenie planu nie może być podstawą odmowy udzielenia pracownikowi urlopu od początku roku kalendarzowego. W trakcie roku plan może być uzupełniany bądź korygowany. W sytuacjach braku planu pracownik uzgadnia termin urlopu z pracodawcą.

2. Przenieś niewykorzystany urlop na żądanie na przyszły rok
Urlop na żądanie nie jest odrębnym urlopem. Jest to jedynie część urlopu wypoczynkowego, różniąca się od pozostałej części sposobem udzielania. W razie niewykorzystania w danym roku kalendarzowym, dni urlopu na żądanie przechodzą na następny rok, ale jako zwykłe dni.

Czytaj również: Czy urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok? >>

3. Przyznaj nowe dni urlopu wypoczynkowego
1 stycznia pracownicy nabywają prawo do nowego urlopu wypoczynkowego. Dotyczy to nie tylko pracowników długoletnich, ale również i tych, którzy w 2017 r. podjęli pierwszą w życiu pracę na podstawie umowy o pracę.

4. Zaplanuj czas pracy
Pracownik zatrudniony w podstawowym i równoważnym systemie czasu pracy powinien w 2018 r. przepracować 2008 godzin (251 dni x 8 godz.).

Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dostęp do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, czytaj komentarze ekspertów, zadawaj pytania i korzystaj z dostępnych wzorów >>

5. Nagródź pracowników
Pod koniec roku dokonuje się przydziału premii i nagród. W wewnątrzzakładowych przepisach o wynagradzaniu (czy w umowie o pracę) pracodawcy często mylą premię z nagrodą. Błędne jest sformułowanie „premia uznaniowa”, gdyż premia nie ma charakteru uznaniowego. Taki charakter ma nagroda. Uznaniowy charakter nagrody polega na tym, że zarówno przyznanie jej pracownikowi, jak i określenie wysokości nagrody zależy od swobodnego uznania pracodawcy. Decyzja ta nie jest uzależniona od żadnych konkretnie określonych warunków i przesłanek i nie podlega kontroli sądu.

6. Sprawdź, komu należą się dwa dni na opiekę i przyznaj je
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k.p.). Zwolnienie należy wykorzystać najpóźniej do końca dnia, w którym dziecko kończy 14 lat.

7. Pamiętaj o zmianie wysokości minimalnego wynagrodzenia
Od 1 stycznia 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2100 zł brutto. Pracodawca powinien więc zarządzić przegląd płac w celu zapewnienia wspomnianego pułapu. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik otrzyma podwyżkę czy dodatek wyrównawczy. Istotne jest, aby pracownik rzeczywiście otrzymał wynagrodzenie minimalne.

Czytaj również: Wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa >>

8. Przelicz dodatek za pracę w nocy
Dodatek za pracę w porze nocnej stanowi 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 § 1 k.p.). Zasadę tę można zmienić na korzyść pracownika w regulaminie wynagradzania. W celu obliczenia dodatku za pracę w porze nocnej w poszczególnych miesiącach, obowiązujące minimalne wynagrodzenie należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w tych miesiącach, a następnie wyliczyć 20 proc. tej kwoty.

Czytaj również: Dodatek za pracę w nocy w 2018 roku >>

9. Pamiętaj, że zmienia się współczynnik urlopowy
Współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień urlopu wypoczynkowego wyniesie w 2018 r. - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy - 20,92.

Czytaj również: W 2018 roku zmieni się wysokość współczynnika urlopowego >>

10. Sprawdź, czy masz nowe konto do wpłat składek ZUS
Od 1 stycznia 2018 roku zmienią się zasady opłacania składek ZUS. Zgodnie z nimi, wszystkie składki na:
•    ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe),
•    ubezpieczenie zdrowotne,
•    fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych),
będą opłacane jednym przelewem na indywidualny rachunek składkowy.
ZUS rozesłał listy z nowymi numerami kont. Od 1 stycznia 2018 roku dotychczasowe rachunki będą zamknięte. Zanim wpłacisz składki po 1 stycznia, upewnij się, że na przelewie wpisany został poprawny numer rachunku składkowego.
Jeśli do końca grudnia 2017 roku nie dostaniesz informacji o numerze nowego rachunku albo jeśli zgubisz list, koniecznie skontaktuj się z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel.: 22 560 16 00).

Czytaj również: Jak zapłacić grudniowe składki ZUS? Ważne zmiany >>

To nie wszystko...
O pozostałych obowiązkach pracodawcy pod koniec roku przeczytasz w komentarzu Ewy Drzewieckiej, dostępnym w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych >>