Od 1 marca 2018 roku kwota równa 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi: 3161,70 zł (od 1 grudnia 2017 roku do 28 lutego 2018 roku było to 2979,00 zł).

Od 1 marca 2018 roku kwota równa 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego wynosi: 5871,70 zł  (od 1 grudnia 2017 roku do 28 lutego 2018 roku było to 5532,30 zł).

Wzrost tych kwot oznacza, że osoby pobierające emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinne będą mogły zarobić nieco więcej niż w poprzednich miesiącach bez obawy o utratę czy zmniejszenie wypłacanych im świadczeń.

Kiedy ZUS zmniejszy emeryturę lub rentę?

Jeżeli zarobki osoby pobierającej emeryturę lub rentę przekroczą 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będą wyższe niż 130% tej kwoty, to ZUS zmniejszy świadczenie.

Kiedy ZUS nie zmniejszy ani nie zawiesi świadczenia?

Przekroczeniem kwot, o których mowa wyżej, nie muszą martwić się osoby, które:
•    mają prawo do emerytury i ukończyły powszechny wiek emerytalny,
•    mają prawo do emerytury częściowej,
•    mają prawo do renty inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub renty rodzinnej po tych inwalidach,
•    mają prawo do renty inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową lub renty  rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową.

W tych wypadkach ZUS nie zawiesi ani nie zmniejszy świadczenia, niezależnie od wysokości przychodu, jaki osiąga osoba je pobierająca.

Ważne!
Jeśli osoba, która uzyskała prawo do emerytury, kontynuuje (bez rozwiązania stosunku pracy) pracę w tym samym miejscu co przed przejściem na emeryturę, to ZUS zawiesi emeryturę bez względu na wysokość osiąganych zarobków – do czasu, aż stosunek pracy zostanie rozwiązany.

 [-OFERTA_HTML-]