Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Oficer compliance - zawód dla młodych, którzy chcą się rozwijać

HR
O compliance głośno jest w Polsce już od dłuższego czasu. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, jak istotna to kwestia i dlatego na naszych oczach powstaje nowy zawód: oficer compliance.
W ramach topiku:
Rozwój

Jeśli popatrzymy na compliance, jako sposób organizacji przedsiębiorstwa, który redukuje do minimum ryzyko wystąpienia wszelkich nieprawidłowości, to żadna firma nie powinna mieć wątpliwości, czy warto się tym tematem interesować.

Compliance coraz ważniejszy

Pojęcia takie jak zarządzanie zgodnością, transparentność, etyka, społeczna odpowiedzialność i przeciwdziałanie korupcji stają się coraz powszechniejsze, nie brzmią już tak abstrakcyjnie. Podobnie jak zawód oficera compliance, czy też po polsku - oficera zgodności. Coraz więcej firm decyduje się na utworzenie takiego stanowiska. Firmy bardzo różnie je nazywają: menedżer ds. zgodności, specjalista/koordynator/inspektor ds. compliance, pojawiają się też anglojęzyczne odpowiedniki, wskazujące dodatkowo na pozycję w strukturze, np. chief compliance officer, regional compliance officer czy dyrektor ds. compliance.

Kim jest polski oficer compliance?

To osoba odpowiedzialna za zarządzanie ryzykiem zgodności, czyli wdrażanie i utrzymanie systemu zarządzania zgodnością.

Raport z pierwszego w Polsce badania stanu compliance i systemów zarządzania zgodnością w przedsiębiorstwach, przeprowadzonego przez Instytut Compliance we współpracy z Wolters Kluwer, EY oraz Viadrina Compliance Center pokazuje, że najczęściej używaną nazwą stanowiska jest menedżer ds. zgodności/ compliance manager (w 27 proc. badanych firm) oraz oficer compliance/compliance officer (w 24 proc.). Brak jednolitego nazewnictwa wynika m.in. z tego, że osoby zajmujące się compliance  usytuowane są w różnych miejscach w strukturze przedsiębiorstwa. Ponad połowa takich osób sprawuje w firmie funkcję kierowniczą na poziomie szefa departamentu/działu, a 22 proc. na niższym poziomie np. jako lider grupy, kierownik projektu, zaś 3 proc. pełni funkcję kierowniczą na najwyższym poziomie (członek zarządu). Tylko 22 proc. badanych nie sprawuje żadnej funkcji kierowniczej.

Wiele firm wskazuje też na potrzebę dużej samodzielności oficerów compliance - to pozwala na obiektywizm, swobodę działania oraz podejmowania odpowiednich środków, także wobec pracowników różnych szczebli kierowniczych.

Zawód dla młodych, którzy chcą się rozwijać

Zawód oficera compliance jest zawodem nowym i zdecydowana większość osób piastujących to stanowisko to osoby relatywnie młode: 51 proc. jest w wieku 31 do 40 lat, a 31 proc. to osoby w wieku 41-50 oraz z krótkim doświadczeniem zawodowym. To specjalność wymagająca interdyscyplinarnej wiedzy, m.in. z zakresu prawa, zarządzania i komunikacji. Dlatego trudno podać jeden kierunek studiów, który otwiera do niej drogę. Są tu więc prawnicy, absolwenci ekonomii, studiów humanistycznych i technicznych. Nie ma jednej, prostej ścieżki zdobywania wiedzy i kwalifikacji. Osoby piastujące to stanowisko muszą nabyć wiedzę dodatkowo, we własnym zakresie. Jeszcze w czerwcu okazją do tego będzie Compliance Coaching Day.

Oficer compliance to zawód z przyszłością, który stanowi świetną okazję do rozwoju w firmie.

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy

Monografia to pierwsza na polskim rynku publikacja, która w sposób kompleksowy porusza zagadnienie...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

MERITUM HR

Meritum HR to profesjonalny i kompleksowy poradnik z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W...
Cena: 230.00
Promocja: 207.00 zł

Przeciwdziałanie niedopuszczalnym formom zatrudnienia

Publikacja w sposób całościowy i dogłębny omawia zagadnienie odpowiedzialności prawnej za...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Więcej na temat

Compliance to must have dla firmy, która chce być poważnie odebrana na rynku

15-06-2018
System zarządzania zgodnością generuje dla przedsiębiorstwa wiele korzyści i wpływa znacząco na budowanie wartości firmy, chroni i buduje jej wizerunek i już od lat jest wartością dodaną i aspektem zwiększającym konkurencyjność firmy na rynku. Compliance to dzisiaj MUST HAVE dla przedsiębiorstwa, które chce być poważnie odebrane na rynku - mówi profesor Bartosz Makowicz.

 

Czytaj kolejny
artykuł

10 lipca Trybunał zbada zniesienie limitu trzydziestokrotności