Już za kilka dni komisja powołana do przygotowania reformy prawa pracy przedstawi efekty swoich półtorarocznych prac. 14 ekspertów pracowało w tym czasie nad zmianami, które miałyby uwspółcześnić polskie przepisy prawa pracy. Nasz kodeks ma już ponad 40 lat!

Jedna ze zmian, która dotknie wszystkich pracujących, dotyczyć będzie urlopów. Komisja proponuje jeden wymiar wolnego dla wszystkich, bez względu na staż pracy (więcej na ten temat tutaj >>) oraz zmiany w jego planowaniu. O szczegóły zapytaliśmy prof. UKSW, dr hab. nauk prawnych Monikę Gładoch, która jest członkiem komisji z ramienia Pracodawców RP i jej wiceprzewodniczącą.

– Pracodawca ustali indywidualny plan urlopów dla pracownika po rozpatrzeniu jego wniosku, uwzględniając konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Pracodawca podaje do wiadomości pracownika ustalony dla niego indywidualny plan urlopów z wyprzedzeniem co najmniej 60 dni przed planowanym terminem udzielenia urlopu – mówi Monika Gładoch.

Jeśli pracownik porozumie się z pracodawcą co do terminu urlopu, to zatrudniony będzie miał szansę skorzystać z odpoczynku wtedy, kiedy będzie miał na to ochotę. Gorzej, gdy do takiego porozumienia nie dojdzie - pracodawca będzie mógł sam narzucić termin i wysłać pracownika na przymusowy urlop. Taka konstrukcja przepisu ma dać pracodawcy narzędzie do udzielenia urlopu w ustawowym terminie. Co do zasady urlop powinien bowiem być wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo.

Omawiane regulacje to na razie propozycje niezależnych ekspertów, na tem etapie nie można mówić jeszcze o projekcie. Wyraźnie podkreśla to MRPiPS.

Propozycję komentuje radca prawny Sławomir Paruch, partner w kancelarii Raczkowski Paruch:
Uważam zmiany za pożądane a zaproponowany mechanizm za skuteczny i nie budzący wątpliwości. Ustawodawca da szansę stronom na dogadanie się. Ustalenie indywidualnego planu będzie następować po rozpatrzeniu wniosku pracownika. Jeśli to się nie uda, to urlopu udzieli pracodawca. Pracodawca będzie miał obowiązek udzielić urlopu i trudniej będzie mu usprawiedliwiać uchybienie terminowi.

 [-DOKUMENT_HTML-]