Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Pracodawcy chcą odrzucenia ustawy znoszącej limit składek na ZUS

Senat rozstrzygnie dziś, kiedy wejdzie w życie ustawa znosząca limit składek na ZUS. Sejm pod koniec listopada zapisał w ustawie 1 stycznia 2018 r., senackie komisje zaproponowały wczoraj przesunięcie tego terminu o rok. Zdaniem Konfederacji Lewiatan najlepszym rozwiązaniem byłoby odrzucenie ustawy i podjęcie rozmów o zmianach w systemie ubezpieczeń społecznych.

Pracodawcy i związki zawodowe krytycznie oceniły propozycje zniesienia limitu, czego wyrazem jest wspólne stanowisko pięciu organizacji pracodawców i związków zawodowych wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego.

Lewiatan wskazuje, że przedłużenie terminu do stycznia 2019 r. jest bezwzględnie istotne dla firm, ale nie odpowiada na zasadnicze zastrzeżenia, jakie budzi projekt. Wczoraj taką poprawkę do ustawy zaproponowała senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej.

Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy, dialogu i sprawa społecznych Konfederacji Lewiatan wskazuje, że odrzucenie projektu umożliwiłoby partnerom społecznym powrót do rzeczowej dyskusji z rządem nad reformą systemu ubezpieczeń. Odroczenie wejścia w życie tej ustawy o rok nie daje żadnych gwarancji, że rząd zdecyduje się na rozmowy i zmieni stanowisko w sprawie kontrowersyjnego zniesienia limitu składek – mówi .

Partnerzy społeczni wskazują, że proponowane zmiany mają systemowy charakter i wywołują poważne skutki w sferze ubezpieczeń społecznych, przychodów FUS, budżetu, jednostek samorządu terytorialnego, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz rynku pracy. Tak doniosła zmiana w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych powinna być poddana wnikliwym konsultacjom społecznym – podkreśla Robert Lisicki.

Ekspert Lewiatana dodaje również, że po zniesieniu limitu zmniejszą się wynagrodzenia netto pracowników o wysokich kwalifikacjach lub wzrosną koszty przedsiębiorstw ich zatrudniających. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy będą silnie zmotywowani do unikania podwyższonych składek, co nie będzie sprzyjało zatrudnianiu specjalistów w ramach stosunku pracy, szczególnie w środowisku nowych technologii i wysokich kompetencji.

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy

Monografia to pierwsza na polskim rynku publikacja, która w sposób kompleksowy porusza zagadnienie...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Przystępny przewodnik po zagadnieniach związanych z naliczaniem płac pomoże w rozwiązaniu...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Coaching inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób....
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Propozycja OHP: pomoc doradców zawodowych, kursy językowe i warsztaty kreowania wizerunku