Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Śląskie: najniższa emerytura – 10 gr, najwyższa – 15 tys. zł

Zaledwie 10 groszy wynosi emerytura, wypłacana przez odział ZUS w Rybniku; pobiera ją 63-letnia kobieta. Najwyższa wypłacana w woj. śląskim emerytura wynosi ponad 15 tys. zł brutto. Pobiera ją mężczyzna, który przestał pracować w wieku 77 lat.
Warto wiedzieć: Wpływ na wysokość najwyższej emerytury mają: wysoki kapitał początkowy oraz bardzo wysokie składki na ubezpieczenie społeczne po 1998 r. Łączny staż mężczyzny wynosi ponad 52 lata okresów składkowych i 4 lata okresów nieskładkowych.

Informację o najniższych i najwyższych emeryturach wypłacanych przez sześć oddziałów ZUS, zlokalizowanych w województwie śląskim, przekazała w środę  regionalna rzeczniczka ZUS Aldona Węgrzynowicz.

Od 1 marca 2017 r. minimalna emerytura wynosi 1 tys. zł; niższe emerytury mogą być wypłacane gdy nie zostały spełnione ustawowe kryteria uprawniające do świadczenia minimalnego czyli np. brak jest wymaganego okresu opłacania składek.

Kobieta, której emerytura wynosi 10 groszy, nie ma ustalonego kapitału początkowego, ponieważ nie udowodniła żadnych okresów składkowych przed 1999 r. Podlegała wprawdzie obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej - okres rejestracji od 2010 r. do 2016 r. - ale nie dopełniła tego obowiązku. Przebieg ubezpieczenia za okres opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne wynosi w jej przypadku jedynie cztery dni.

Kolejną najniższą emeryturę - 1,08 zł netto - otrzymuje kobieta urodzona w 1952 r. Oddział ZUS w Zabrzu nie ustalił dla niej wartości kapitału początkowego, ponieważ nie pracowała przed 1 stycznia 1999 roku. Na indywidualnym koncie emerytalnym odnotowano jedynie krótki okres opłacania składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej - od lutego do lipca 2007 r. Do dnia przyznania emerytury powszechnej tj. do 1 marca 2006 r., kobieta nie podjęła zatrudnienia oraz nie miała opłacanych składek na ubezpieczenia społecznej przez Powiatowy Urząd Pracy czy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Oddział ZUS w Chorzowie wypłaca z kolei emeryturę w wysokości 1,75 zł. Pobiera ją kobieta, która na przestrzeni całego swojego życia udokumentowała jedynie niecały miesiąc pracy na umowę zlecenie i niecały miesiąc pobierania stypendium, od którego odprowadzono składki na ubezpieczenie społeczne.

Jak przyznaje Aldona Węgrzynowicz, tak niskie emerytury stanowią problem organizacyjny, bo wysyłanie ich co miesiąc może być nieopłacalne, ale co do zasady świadczenie emerytalne powinno być wypłacane co miesiąc. "W takich sytuacjach kontaktujemy się z taką osobą i ustalamy z nią indywidualnie formę wypłaty" - wyjaśniła.

Najwyższą emeryturę w woj. śląskim – ponad 15 tys. zł brutto - otrzymuje obecnie z oddziału ZUS w Chorzowie mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 77 lat. Wpływ na wysokość jego emerytury mają: wysoki kapitał początkowy oraz bardzo wysokie składki na ubezpieczenie społeczne po 1998 r. Łączny staż mężczyzny wynosi ponad 52 lata okresów składkowych i 4 lata okresów nieskładkowych.

Drugą co do wysokości emeryturę w województwie - ponad 13 tys. zł brutto - otrzymuje mężczyzna urodzony w 1938 r. Mężczyzna udokumentował ponad 56-letni okres podlegania ubezpieczeniom społecznym. Ustalona wysokość emerytury wynika z wartości kapitału początkowego, który został ustalony na dzień 1 stycznia 1999 r. oraz wartości zgromadzonych składek na indywidualnym koncie emerytalnym z uwzględnieniem waloryzacji.

Za nim plasuje się emeryt podlegający ZUS w Bielsku-Białej ze świadczeniem w wysokości ponad 11 tys. zł brutto. Pan urodzony przed 1949r. pobiera emeryturę obliczoną według zreformowanych zasad, ma ponad 55 lat stażu pracy i wysoką podstawą wymiaru składek.

Wszystkie podane przez rzeczniczkę przykłady najniższych w województwie emerytur to świadczenia wypłacane kobietom, z kolei najwyższe – mężczyznom. "Na to, że kobiety mają niższe emerytury, składa się kilka przyczyn – krótszy czas pracy, przewidywany dłuższy okres życia, który jest brany pod uwagę przy wyliczaniu wysokości emerytury, częstsze przerwy w pracy, np. z powodu urlopów wychowawczych oraz fakt, że kobiety generalnie zarabiają w Polsce mniej" – powiedziała  Aldona Węgrzynowicz.

"Wiem jednak, że w jednym z województw to kobieta pobiera najwyższą emeryturę, sięgającą 20 tys. zł. Pani pracowała w sektorze bankowym, a świadczenie zaczęła pobierać dopiero po 80. roku życia" – dodała rzeczniczka.

autor: Anna Gumułka (PAP)

lun/ ago/ malk/ js/

lista dokumentów
 

Produkty polecane

MERITUM Ubezpieczenia społeczne 2017

Poradnik omawia zagadnienia związane z systemem ubezpieczeń społecznych i świadczeniami...
Cena: 228.00

Pojęcia i konstrukcje prawne ubezpieczenia społecznego

Książka stanowi kompendium wiedzy z zakresu ubezpieczenia społecznego – z podziałem na...
Cena: 69.00

Współczesne problemy prawa emerytalnego

Autorami książki są specjaliści z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych, łączący pracę naukową z...
Cena: 119.00

 

Czytaj kolejny
artykuł

Trzy ważne zmiany dla rozpoczynających działalność i małych firm