Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Ekonomistka Konfederacji Lewiatan komentuje dane o wzroście wynagrodzeń

Płace
Jak na potencjał polskiej gospodarki wzrost wynagrodzeń w ubiegłym roku był naprawdę duży - komentuje dane GUS główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Jej zdaniem w 2018 roku wynagrodzenia mogą wzrosnąć nawet o 10 proc.
W ramach topiku:
Wynagrodzenia Rynek pracy

GUS podał w piątek, że przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2017 r. wyniosło 4516,69 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 7,1 proc., a w ujęciu kwartalnym wzrost o 6,1 proc. Z kolei realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2017 roku w stosunku do 2016 roku wyniósł 3,4 proc.

Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek przyznaje, że "jak na potencjał polskiej gospodarki to wzrost naprawdę duży". Byłby zapewne jeszcze większy, gdyby nie import pracowników spoza Polski.

Tym niemniej, dodaje, w bieżącym roku należy oczekiwać dalszego wzrostu płac.

Starczewska-Krzysztoszek zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach "ruszyły" nieco inwestycje, ale odnotowany w IV kwartale ich wzrost 10-12 proc. dotyczy przede wszystkim inwestycji publicznych, związaniem z wykorzystywaniem środków unijnych.

Inwestycje przedsiębiorstw, zdaniem rozmówczyni PAP, są nadal niskie, choć jest duże "ssanie" zarówno ze strony polskiej gospodarki, jak i rosnącej gospodarki europejskiej.

Rośnie bowiem zarówno popyt wewnętrzny, głównie konsumpcyjny, jak i zewnętrzny, a moce wytwórcze wykorzystane są na poziomie 90 proc.

W opinii głównej ekonomistki Lewiatana z punktu widzenia przedsiębiorstw największym problemem, mogącym mieć wpływ na wciąż niski poziom inwestycji, jest "płytki rynek pracy".

Jest bowiem niskie bezrobocie, a jednocześnie powoli wyczerpują się możliwości pozyskiwania siły roboczej z zagranicy, bo np. obywatele Ukrainy mogą już znajdować zatrudnienie w całej Unii Europejskiej, a nie tylko w Polsce.

  Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Żaden przedsiębiorca nie zdecyduje się na inwestycje, jeśli nie ma gwarancji, że znajdzie pracowników" - zaznacza rozmówczyni PAP.

Stąd, jej zdaniem, w najbliższym czasie można się spodziewać, że "firmy będą sobie podkupywać pracowników". W efekcie "w tym roku wynagrodzenia mogą wzrosnąć ok. 10 proc.". Jednocześnie może się to odbić negatywnie na gospodarce, bo nie spowoduje wzrostu inwestycji.

Z drugiej strony inwestycje mogą wzrosnąć, dodaje, jeżeli będą związane z inwestowaniem w nowoczesne technologie, nie wymagające wzrostu zatrudnienia.

Starczewska-Krzysztoszek uważa zarazem, że wzrost płac nie musi przełożyć się na wzrost cen, a tym samym na wzrost inflacji. "Gospodarstwa domowe w ostatnim okresie trochę się nasyciły, a przecież co rok nie kupuje się nowych mebli czy nawet sprzętu elektronicznego" - zaznacza.

Dlatego, w opinii głównej ekonomistki Lewiatana, ludzie zamiast kupować mogą więcej przeznaczać na oszczędności, co będzie korzystne z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych. (PAP)

  RODO: od 25 maja 2018 r. ważne zmiany dla wszystkich pracodawców RODO: od 25 maja 2018 r. ważne zmiany dla wszystkich pracodawców 25-10-2017 Szkolenie

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych pracodawcy

Publikacja poświęcona prawnym formom zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych pracodawcy stanowi...
Cena: 169.00
Promocja: 152.10 zł

Minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenia

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że od 1 stycznia 2017 r.,...
Cena: 79.00
Promocja: 71.10 zł

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Książka zawiera kompleksowe omówienie nadzwyczajnego sposobu ustania stosunku pracy - rozwiązania...
Cena: 139.00
Promocja: 125.10 zł

 

Czytaj kolejny
artykuł

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku - najniższa emerytura wzrośnie o prawie 30 zł