Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny program, w którym znajdziesz wszystkie treści i dokumenty niezbędne w codziennej pracy. Nie musisz już poszukiwać potrzebnych informacji w różnych miejscach – program zawiera nie tylko akty, orzeczenia i komentarze ale również edytowalne wzory dokumentów.

Pomożemy Ci rozwiązać wszystkie zadania wynikające z Twoich obowiązków kadrowo-płacowych!

Więcej informacji
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Kompendium zawsze aktualnej wiedzy

Kadry

Szwed: nowa ustawa o rynku pracy nie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

Przygotowujemy nową ustawę o rynku pracy, ale zmiany nie wejdą w życie 1 stycznia 2018 r. – zapowiedział w piątek w Kielcach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Według nowych przepisów, urzędy pracy miałyby podlegać administracji rządowej.
W ramach topiku:
Rynek pracy
Warto wiedzieć: Wiceminister zapowiedział również zniesienie limitów wiekowych obowiązujących przy programach wsparcia dla osób bezrobotnych.
Kadry

Szwed na piątkowej konferencji prasowej w Kielcach przypomniał, że bezrobocie w Polsce jest w tej chwili najniższe od 26 lat. W skali kraju wynosi ono 7,7 proc., a województwie świętokrzyskim 9,9 proc. "To jest dobry moment, przy tak rekordowo niskim bezrobociu, aby na spokojnie dyskutować o zmianach w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wprowadzenie stawki minimalnej za godzinę, czyli 13 zł, walka z tzw. umowami śmieciowymi, podniesienie płacy minimalnej – to jest ten kierunek, w którym zmierzamy" – podkreślił Szwed, dodając, że ministerstwo przeznaczyło z Funduszu Pracy na aktywne formy zwalczania bezrobocia ponad 6,6 mld zł."Chcemy też znieść to, co w tej chwili obowiązuje po zmianach wprowadzonych przez poprzedników, czyli tzw. profilowanie bezrobotnych, które bardzo usztywniło prace urzędów. Bezrobotni z jednego wsparcia mogą skorzystać, ale już z drugiego nie. Chcemy to znieść, zachowując być może w formie fakultatywnej" – dodał Szwed.

Rynku pracownika jeszcze nie ma Rynku pracownika jeszcze nie ma 19-05-2017 Szkolenie

Według nowych przepisów, urzędy pracy miałyby podlegać administracji rządowej. "Jeśli chcemy dać większą swobodę działania dyrektorom powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy, to musi być mocniejszy organ kontrolny. Takim organem nie byłby Krajowy Urząd Pracy, tylko ministerstwo" – podkreślił Szwed, który dodał, że zmiany nie wejdą w życie, tak jak to wcześniej zapowiadano, 1 stycznia przyszłego roku. "Aby tak się stało, proces legislacyjny musiałby się już w tej chwili rozpocząć. Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie. Ale przy obecnej sytuacji na rynku pracy to dobry moment, aby dyskutować o nowej ustawie. Jej celem jest zmiana negatywnych opinii pracodawców i osób bezrobotnych o działalności urzędów pracy" - zapowiedział Szwed.

Wiceszef MRPiPS przebywa w piątek w województwie świętokrzyskim. Po południu odwiedzi Specjalną Strefę Ekonomiczną i Ochotniczy Hufiec Pracy w Starachowicach. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki 199,00
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Komentarz
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

MERITUM Prawo pracy 2017

Meritum Prawo pracy jest wyjątkową na rynku wydawniczym pozycją ukazującą się od 2004 r. W jednej...
Cena: 228.00
Promocja: 114.00 zł

Bezrobocie i polityka zatrudnienia

Publikacja stanowi wieloaspektowe i nowatorskie ujecie prawnej problematyki bezrobocia oraz...
Cena: 99.00

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - program dla nowych Klientów (licencja...

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesna publikacja na którą składa się szereg...
Cena: 2405.88
Promocja: 0.00 zł

Więcej na temat

Inspekcja pracy to nie sąd

19-05-2017
Pomysł posłów PiS, aby inspektorzy pracy mieli wydawać nakaz zmiany umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę to naruszenie kompetencji sądów – bardzo wątpliwe pod względem prawnym. Właśnie z tego powodu identyczna propozycja została odrzucona w poprzedniej kadencji Sejmu.

 

Czytaj kolejny
artykuł

Zbiorowy pozew przeciw Biedronce: byli pracownicy chcą odszkodowań