W obecnym stanie prawnym funkcjonariusz policji dyscyplinarnie wydalony ze służby, w związku z uzasadnionym przypuszczeniem popełnienia przestępstwa, a następnie uniewinniony w postępowaniu karnym, lub względem którego toczące się postępowanie karne zostało umorzone, może żądać wznowienia postępowania dyscyplinarnego i uchylenia kary. Ustawa o Policji (Dz. U. 2017 r. poz. 2067) przewiduje jednak, że wniosek o wznowienie musi zostać złożony przed upływem 5 lat od uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego. Jeżeli zatem proces karny nie zakończy się w ciągu tego okresu, były policjant nie ma możliwości rehabilitacji.

            Autorzy projektu podkreślają, że przepisy regulujące postępowania dyscyplinarne w innych zawodach zaufania publicznego (np. adwokatów, radców prawnych, sędziów, lekarzy) nie przewidują żadnego terminu ograniczającego prawo do złożenia wniosku o wznowienie postępowania na korzyść ukaranego. Nie powinno się bowiem zamykać drogi do oczyszczenia dobrego imienia niesłusznie ukaranemu i przywrócenia prawa do wykonywania zawodu.

            Po wejściu w życie projektowanych zmian funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej będą zatem mogli składać wnioski o wznowienie postępowania dyscyplinarnego przed upływem 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego a w przypadku postępowań zakończonych orzeczeniem o wydaleniu ze służby - bez ograniczenia terminem. To drugie rozwiązanie dotyczyć też będzie funkcjonariuszy innych służb (m.in. ABW, CBA) niezależnie od orzeczonej wcześniej kary dyscyplinarnej.

 

Zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Marek Sondej