Pod numerem telefonu 22 111 35 29 specjaliści po ukraińsku udzielają cudzoziemcom porad prawnych z zakresu legalności zatrudnienia. Dyżury odbywają się w poniedziałek, wtorek i środę w godzinach od 16 do 20.

Z danych PIP wynika, że w 2017 roku do inspekcji pracy zagraniczni pracownicy poskarżyli się 1473 razy, a w 2016 r. zrobili to 500 razy. Zdecydowana większość skarg składanych przez cudzoziemców ma związek z ich wynagradzaniem – 699 skarg. Ponadto PIP w 2017 r. udzieliła cudzoziemcom ponad 4,5 tys. porad prawnych.

Państwowa Inspekcja Pracy na podstawie kontroli przeprowadzonych w 2017 r. stwierdziła pogorszenie stanu przestrzegania prawa w zakresie zachowania faktycznych warunków pracy i płacy cudzoziemców, określonych w zezwoleniu na pracę lub zezwoleniu na pobyt i pracę.

Najczęstsze naruszenia to powierzanie pracy na innym stanowisku niż wskazane w zezwoleniu na pracę bez poinformowania o tym fakcie wojewody, zmniejszenie wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie także wynagrodzenia. Inspektorzy ujawniali teżprzypadki niezgłoszenia cudzoziemców do ubezpieczenia społecznego, nieprawidłowości w zakresie zadeklarowanych danych o wysokości wypłacanego wynagrodzenia mających wpływ na wymiar składki oraz nieterminowe opłacanie składek na Fundusz Pracy.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Obok zagadnień związanych z legalnością wykonywania pracy cudzoziemcom, kontroli poddawane były kwestie dotyczące przestrzegania przepisów prawa pracy. Najwięcej naruszeń dotyczyło nieewidencjonowania czasu pracy, wypłaty wynagrodzeń oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, dopuszczania cudzoziemców do pracy bez wstępnych badań lekarskich i szkolenia w dziedzinie bhp.

W związku z tym, że obywatele Ukrainy są najliczniej reprezentowaną grupą cudzoziemców na polskim rynku pracy, która najczęściej kieruje skargi na pracodawców, inspekcja pracy przygotowała odrębne kanały do kontaktów z tą grupą zatrudnionych. Oprócz infolinii w języku ukraińskim uruchomionej 26 lutego 2018 r. PIP zadbała o sprawne rozpatrywanie skarg kierowanych przez cudzoziemców zza wschodniej granicy. Skargi i wnioski składane w siedzibach Okręgowych Inspektoratów Pracy w języku ukraińskim i rosyjskim mogą być przekazane do Głównego Inspektoratu Pracy w celu ich szybkiego przetłumaczenia.

W ubiegłym roku do Powiatowych Urzędów Pracy wpłynęły 1.824.464 oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Zdecydowana większość z nich, bo 1 714 891 dotyczyła pracowników z Ukrainy. W 2017 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 7,2 tys. kontroli legalności zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców (o 69% więcej niż w 2016 r. i o 143% więcej niż w 2015 r.). Blisko 86% wszystkich cudzoziemców objętych kontrolą tj. 39 398 osób stanowili obywatele Ukrainy (w 2016 r. – 25.405 osób, 84%).

 [-OFERTA_HTML-]